31. října 2014 7:26, aktualizováno  8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vora v zakoně odsouzeného v Česku za objednání vraždy zatkli v Arménii

Andranik Soghojan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andranik Soghojan. | foto: Lidové noviny

JEREVAN Arménská policie v Jerevanu ve čtvrtek zadržela Andranika Soghojana, takzvaného vora v zakoně. Ten byl v České republice odsouzen na 22 let za objednávku vraždy. Soghojan měl nastoupit do vězení v září, evropský zatykač na něj vydal pražský městský soud.

Arménská prokuratura hodlá prý českým úřadům navrhnout, aby si zločinec odpykal trest ve vlasti. Oznámil to arménský zpravodajský server Panorama. 

Podle české policie si Soghojan v roce 2007 v Praze objednal vraždu arménského podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další pobodán. Soghojana pražský městský soud nejprve nadvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

Chybějící dokumenty

Definitivní trest dostal Soghojan loni v říjnu, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice ho po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby. Podle některých jerevanských médií žije Soghojan v Arménii už několik let, podle jiných do Jerevanu přicestoval teprve před několika dny.

Soghojan, který je v arménském podsvětí známý pod přezdívkou Zap, byl údajně v Arménii už jednou zadržen, ale kvůli absenci příslušných dokumentů z Česka ho policie propustila. Tentokrát už údajně arménské úřady příslušné dokumenty mají.

Historie případu „vora v zakoně“

 • 20. dubna 2009 - Policisté zadrželi skupinu osob napojenou na ruskojazyčný organizovaný zločin v ČR.
 • 21. dubna 2009 - Policie potvrdila, že mezi zadrženými byl i Armén Andranik Soghojan, který podle ní představoval takzvaného "vora v zakoně", tedy vysokou autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Policie obvinila Soghojana z toho, že usiloval o život arménského podnikatele. Najatý vrah ale v listopadu 2007 omylem usmrtil řidiče společnosti Sazka a v centru Prahy pobodal dalšího muže.
 • 16. června 2009 - Pražský městský soud uložil Ukrajinci Timurovi Treťjakovovi doživotí za nájemnou vraždu řidiče Sazky a pokus o vraždu arménského podnikatele. Soud předvolal jako svědka i Soghojana, který podle policie vraždu objednal. Odvolací soud zmírnil Treťjakova trest na 22 let vězení.
 • 21. června 2010 - Soud začal řešit případ Soghojana a dalších obžalovaných. Soghojan odmítl vypovídat, obžalobu označil za nepravdivou.
 • 17. září 2010 - Detektivové z ÚOOZ obvinili Soghojanova advokáta Julia Kramariče z podplácení svědků. Obvodní soud v roce 2013 uznal Kramariče vinným z podplácení a uložil mu roční podmínku a zákaz výkonu činnosti advokáta na 2,5 roku. Městský soud v Praze následně rozsudek zrušil, ale Kramaričovo chování označil za neetické a v rozporu se zákonem o advokacii. Kvůli promlčecí lhůtě se případem nemohla zabývat ani advokátní komora v kárném řízení.
 • 18. října 2010 - Městský soud v Praze zprostil Soghojana obžaloby. Spolu s ním osvobodil i další tři muže. Soud také Soghojana propustil z vazby. Soghojan posléze odjel z České republiky.
 • 12. dubna 2011 - Vrchní soud v Praze částečně zrušil zprošťující verdikt z října 2010 a případ vrátil Městskému soudu v Praze.
 • 26. dubna 2012 - Městský soud v Praze znovu osvobodil Soghojana a další čtyři muže podezřelé z objednání vraždy.
 • 15. října 2012 - Pražský vrchní soud i podruhé zrušil osvobozující verdikt nad Soghojanem a dalšími čtyřmi muži.
 • 28. února 2013 - Městský soud v Praze uložil Soghojanovi dvaadvacetiletý trest vězení. Jeho spoluobžalovaní si vyslechli tresty od 12 do 18 let. Odsuzující rozsudek padl poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.
 • 15. října 2013 - Vrchní soud v Praze s definitivní platností potvrdil Soghojanovi dvaadvacetiletý trest vězení. Soud potvrdil tresty i dalším čtyřem spoluobžalovaným.
 • 1. září 2014 - Soghojanovi vypršela lhůta, do které měl nastoupit do vězení. Ostatní odsouzení se k výkonu trestu rovněž nedostavili.
 • 20. října 2014 - Pražský městský soud oznámil, že na Soghojana byl vydán evropský zatykač.
 • 30. října 2014 - Arménská policie zadržela Soghojana v Jerevanu na základě evropského zatykače.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz