Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Demonstranti v Paříži zapálili banku a rabovali obchody. ‚Přišli jen rozbíjet,‘ uvedl ministr vnitra

Svět

  16:30aktualizováno  20:46
Paříž - Demonstranti z řad protivládního hnutí žlutých vest v sobotu v centru Paříže zapálili banku a rabovali obchody i restaurace. Policisté proti nim nasadili slzný plyn a vodní děla. Mezi manifestanty v metropoli se vmísilo přes 1500 radikálů, kteří "přišli jen rozbíjet", řekl francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Policie během dne zadržela více než 150 demonstrantů.

Mezi manifestanty se vmísilo kolem 1500 radikálů, kteří ‚přišli jen rozbíjet‘. foto: AP Photo/Christophe Ena

Žluté vesty manifestovaly svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už osmnáctou sobotu. Ministerstvo vnitra odhadlo, že do sobotních protestů v Paříži se zapojilo 10 000 lidí, zatímco minulou sobotu to bylo pouze 2800 lidí. Ve zbytku Francie v sobotu podle ministerstva demonstrovalo 4500 lidí, o tři stovky více než před týdnem, napsala agentura Reuters.

Policie do poledne zadržela osm desítek demonstrujících. Žluté vesty manifestují svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už 18. sobotu.

Do ulic Paříže opět vyšly ‚žluté vesty‘. Jejich protesty ale ubírají na intenzitě

Tisíce příslušníků hnutí žlutých vest se již dopoledne shromáždily v okolí bulváru Champs-Elysées. Kolem desáté hodiny propukly první střety s pořádkovými silami. Demonstranti se podle fotografií zveřejněných médii pokusili napadnout policejní dodávku, vršili barikády a na policisty házeli dlažební kostky.

16.března 2019 v 12:40, příspěvek archivován: 16.března 2019 v 16:32

VIDEO: Le Fouquet?s sur les Champs-?lys?es #ActesXVIII https://t.co/HrY8qP6k0C

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Le Fouquet’s sur les Champs-Élysées #ActesXVIII https://t.co/HrY8qP6k0C

Později zde demonstranti vyrabovali obchody - například Hugo Boss, Lacoste a Nespresso a zapálili pobočku banky Banque Tarneaud. Na bulváru vyhořely i dva nové stánky. Demonstranti také překonali ochranné bednění luxusní restaurace Le Fouquet’s, její velká okna rozbili a někteří z nich se před spouští na počátku odpoledne fotografovali.

Mezi protestujícími byli i agresivní jedinci, kteří podle ministra vnitra...
Policejní složky se pokusili rozehnat protestující vodními děly i slzným plynem.

Protestujících ubývá, stále však páchají velké škody

Francouzský premiér Édouard Philippe označil nejnovější násilí za nepřijatelné a slíbil přísné potrestání viníků. Podle ministra vnitra se mezi demonstranty vmísilo „přes 1500 krajně agresivních jedinců, kteří přišli jen rozbíjet a útočit“.

Žluté vesty prezentovaly 18. sobotu protestu s předstihem jako akci zásadního významu. Účast na manifestacích od prosince obecně klesá a podle agentury AFP tím chtěli „oživit mobilizaci“. V pátek se navíc uzavřela celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila právě v reakci na protesty žlutých vest.

Minulý týden svou nespokojenost po celé Francii projevilo 28 600 lidí, tedy desetkrát méně než v prvním kole protivládních protestů v polovině listopadu.

Autor: