16. března 2019 16:30, aktualizováno  20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstranti v Paříži zapálili banku a rabovali obchody. ‚Přišli jen rozbíjet,‘ uvedl ministr vnitra

Mezi manifestanty se vmísilo kolem 1500 radikálů, kteří ‚přišli jen rozbíjet‘. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi manifestanty se vmísilo kolem 1500 radikálů, kteří ‚přišli jen rozbíjet‘. | foto: AP Photo/Christophe Ena

Paříž  Demonstranti z řad protivládního hnutí žlutých vest v sobotu v centru Paříže zapálili banku a rabovali obchody i restaurace. Policisté proti nim nasadili slzný plyn a vodní děla. Mezi manifestanty v metropoli se vmísilo přes 1500 radikálů, kteří "přišli jen rozbíjet", řekl francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Policie během dne zadržela více než 150 demonstrantů.

Žluté vesty manifestovaly svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už osmnáctou sobotu. Ministerstvo vnitra odhadlo, že do sobotních protestů v Paříži se zapojilo 10 000 lidí, zatímco minulou sobotu to bylo pouze 2800 lidí. Ve zbytku Francie v sobotu podle ministerstva demonstrovalo 4500 lidí, o tři stovky více než před týdnem, napsala agentura Reuters.

Policie do poledne zadržela osm desítek demonstrujících. Žluté vesty manifestují svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už 18. sobotu.

Tisíce příslušníků hnutí žlutých vest se již dopoledne shromáždily v okolí bulváru Champs-Elysées. Kolem desáté hodiny propukly první střety s pořádkovými silami. Demonstranti se podle fotografií zveřejněných médii pokusili napadnout policejní dodávku, vršili barikády a na policisty házeli dlažební kostky.

16.března 2019 v 12:40, příspěvek archivován: 16.března 2019 v 16:32

VIDEO: Le Fouquet?s sur les Champs-?lys?es #ActesXVIII https://t.co/HrY8qP6k0C

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Le Fouquet’s sur les Champs-Élysées #ActesXVIII https://t.co/HrY8qP6k0C

Později zde demonstranti vyrabovali obchody - například Hugo Boss, Lacoste a Nespresso a zapálili pobočku banky Banque Tarneaud. Na bulváru vyhořely i dva nové stánky. Demonstranti také překonali ochranné bednění luxusní restaurace Le Fouquet’s, její velká okna rozbili a někteří z nich se před spouští na počátku odpoledne fotografovali.

Mezi protestujícími byli i agresivní jedinci, kteří podle ministra vnitra...
Policejní složky se pokusili rozehnat protestující vodními děly i slzným plynem.

Protestujících ubývá, stále však páchají velké škody

Francouzský premiér Édouard Philippe označil nejnovější násilí za nepřijatelné a slíbil přísné potrestání viníků. Podle ministra vnitra se mezi demonstranty vmísilo „přes 1500 krajně agresivních jedinců, kteří přišli jen rozbíjet a útočit“.

Žluté vesty prezentovaly 18. sobotu protestu s předstihem jako akci zásadního významu. Účast na manifestacích od prosince obecně klesá a podle agentury AFP tím chtěli „oživit mobilizaci“. V pátek se navíc uzavřela celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila právě v reakci na protesty žlutých vest.

Minulý týden svou nespokojenost po celé Francii projevilo 28 600 lidí, tedy desetkrát méně než v prvním kole protivládních protestů v polovině listopadu.

ČTK