Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Změna? Hlavní slovo v Egyptě má 'Mubarakův pudl'

Svět

  17:18
KÁHIRA - Život v Egyptě se svým způsobem pomalu vrací k normálu. Ale až v příštích dnech, týdnech či měsících Egypťané teprve zjistí, jakého vítězství vlastně dosáhli. Či přesněji řečeno: jak a zda vůbec se nový režim bude lišit od toho starého. Otěže moci po odchodu Mubaraka třímá nejvyšší vojenská rada, jejíž hlavou je ministr obrany, 75letý Muhammad Husajn Tantáví. A právě tento muž bude zřejmě pro další vývoj klíčový.

Muahammad Husajn Tantáví foto: Reuters

Již o víkendu dal Tantáví najevo, že umí být razantní. Armáda totiž podle agentur rozpustila parlament, pozastavila platnost ústavy a vytvořila komisi pro novou ústavu. Vládu ale zatím ponechala. Opozice na armádní kroky již prý zareagovala vstřícně.

Tantáví, honosící se titulem polní maršál, se v nejvyšších

Polní maršál a odpůrce změn

* Muhammad Husajn Tantáví (75) je nyní zřejmě nejmocnějším mužem Egypta. Vede nejvyšší vojenskou radu, která zemi spravuje. Polní maršál Tantáví byl od roku 1991 ministrem obrany. Ještě před Mubarakovým odchodem byl jmenován vicepremiérem.

 * Pro USA je osobou, která se chce vyhnout další válce s Izraelem. Také ho ale provázela pověst, že je odpůrcem jakýchkoliv změn -politických i ekonomických.

mocenských kruzích Egypta pohybuje dlouho. Ministrem obrany je od roku 1991, předtím však proslul i jako účastník několika válek proti Izraeli - v letech 1956, 1967 a 1973. Tantávího jméno není příliš známé i kvůli tomu, že Mubarak se v posledních letech snažil armádní špičky držet v ústraní tak, aby se pro něj nestaly konkurencí. V případě Tantávího by však něco takového snad ani nehrozilo. Ten totiž platil za prezidentova oddaného přívržence, o čemž svědčí i jeho hanlivá přezdívka "Mubarakův pudl". ´

"Tantáví má pověst, že je Mubarakovým stínem," citoval list The New York Times experta na Egypt Anthonyho Cordesmana. Tantáví prý navíc ani neměl žádné výraznější politické ambice. A to i přesto, že se o něm dříve spekulovalo jako o možném budoucím prezidentovi. Soustředil se hlavně na armádu, jejíž kvalita ale v posledních letech spíše klesala. S Mubarakem Tantávího spojuje i to, že byl zastáncem centralizace moci v Egyptě. Oponoval proto reformám, které by mohly moc ústřední vlády narušit.

Muahammad Husajn Tantáví

Čtěte také:

Američané zároveň Tantávího popisují jako bystrého muže, který hrál zásadní roli v tom, že odchod jeho patrona neprovázelo téměř žádné větší násilí. Tantáví zřejmě včas rozpoznal, že zůstávat u oslabeného prezidenta nemá cenu, a koncentroval se raději na udržení stability v zemi. Jak říkají někteří odborníci, "měkký převrat" moc vojska skutečně posílil. Během následujícího období, kdy budou vojáci chtít zabránit vzniku chaosu, může Tantáví prý hlavně těžit ze svých zkušeností z fungování egyptského systému vlády.

Chtějí vládnout půl roku
Vojáci budou podle včerejších informací řídit Egypt půl roku nebo dokud nebude možné uspořádat prezidentské a parlamentní volby. Tantávímu bude sekundovat i další důležitá armádní postava - šéf náčelnického štábu generál Samí Enán. Tento muž má pověst, že je progresivnější než Tantáví. Pro USA je důležité hlavně to, že vojsko již dalo najevo, že bude respektovat podepsané mezinárodní a regionální smlouvy. Ohrožena by tak nemusela být ani mírová dohoda s Izraelem z roku 1979.