Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. července 2016 7:12, aktualizováno  13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko rozpustí prezidentskou stráž a shání 20 tisíc učitelů

turecká vlajka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy turecká vlajka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ANKARA Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž, oznámil premiér Binali Yildirim. Ministr školství řekl, že Turecko najme zhruba 20 000 učitelů jako náhradu za ty, kteří byli odvoláni v rámci čistek ve státních institucích.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli oznámil, že při operacích namířených proti osnovatelům puče bylo zadrženo 13 165 lidí.„Už nebude žádná prezidentská stráž. Není k tomu důvod, není to potřeba,“ řekl Yildirim televizi A Haber.

Stráž tvoří asi 2500 vojáků, 283 z nich ale skončilo ve vazbě kvůli podezření, že se na puči proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi podílelo.

V Turecku nyní platí výjimečný stav a Erdogan může vládnout pomocí dekretů, což už také činí. Dekretem nařídil uzavřít 15 univerzit a 934 dalších škol a také 109 studentských kolejí. Na 30 dnů také prodloužil období, kdy podezřelý smí být zadržován bez vznesení obvinění.

V zemi nadále pokračují rozsáhlé personální čistky, které se dotkly už více než 50 000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11 000 lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné 126 generálů a admirálů.

Erdogan v neděli řekl, že mezi zadrženými je 8838 vojáků, 2101 soudců a prokurátorů, 1485 policistů, 52 místních představitelů a 689 civilistů. V projevu, který ukazovaly televize umístěné na veřejných prostranstvích, prezident rovněž prohlásil, že mezi zadrženými členy bezpečnostních sil je 5863 generálů a 282 policejních důstojníků.

Noví soudci, prokurátoři i učitelé

Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag řekl, že v listopadu bude jmenováno 3000 soudců a prokurátorů a že je dost lidí schopných nahradit odvolané osoby. „Chtěli jsme v listopadu jmenovat 1500 soudců a prokurátorů, vzhledem k nedávným událostem jich budeme jmenovat 3000,“ řekl ministr. Mezi jmenovanými bude 800 současných soudců a prokurátorů a 2200 zbylých budou absolventi právnických škol.

Ministr školství Ismet Yilmaz uvedl, že odvolaným učitelům a profesorům byly odebrány licence a že vláda se chystala nové učitele jmenovat v únoru příštího roku, avšak teď jmenování urychlí.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.