Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zneužitá teroristou, zavržená domovem. Tragédie Zary a jejího nechtěného dítěte

Svět

  6:00
ABUJA - Patnáctiletá Zara dostala na výběr: stát se ženou teroristy, nebo otrokyní. Zvolila první, a když ji vojáci osvobodili ze zajetí Boko Haram, v břiše chovala plod vnuceného manželství, který jí způsobil další utrpení. Zařina záchrana má totiž i svou temnou stranu - traumatizovanou dívku doma považují za zločince a nedávnou smrt jejího dítěte oslavili jako vyslyšenou modlitbu.

Dali nám vybrat: svatbu, nebo otroctví. Zara na záběru z videoreportáže britské stanice BBC. foto: BBC Reprofoto

Exponovanou kauzou v Chiboku unesených školaček, vepsanou do veřejného vědomí kampaní #BringBackOurGirls (Přiveďte zpět naše dívky), výčet žen zotročených islamistickou skupinou Boko Haram nezačíná ani nekončí. Skutečných obětí je mnohonásobně víc.

BBC se nyní postarala o to, aby dosud neznámý příběh jedné z nich neupadl v zapomnění. Není to však veselé vyprávění. Jeho hrdinka byla z rukou teroristů zachráněna, přesto má k happy-endu daleko.

Manželka, nebo otrokyně

„Dali nám vybrat: být vdaná, nebo být otrokyní. Rozhodla jsem se vdát,“ vzpomíná nyní sedmnáctiletá Zara Johnová. Když ji bojovníci Boko Haram unesli, byla ještě dítě, a ani dnes dětství plně neodrostla. Přesto si v sobě nese zkušenosti dospělé ženy. Včetně mateřství.

Nigerijská armáda osvobodila 829 rukojmí ze zajetí Boko Haram

Skrýší a baštou salafistů, kteří v Nigérii rozsévají zkázu již od minulé dekády a před časem se dokonce prohlásili za západoafrickou provincii Islámského státu, je rozlehlý les Sambisa na severozápadním okraji africké země. Právě tam byla Zara odvlečena a poté donucena sdílet lože s mužem, kterého jí vnutili. O několik měsíců později byla na stejném místě osvobozena díky úspěšné protiteroristické ofenzivě armády.

Vojáci odvezli zachráněnou dívku domů a předali ji zpět do rukou rodiny. Jenže Zara si z lesa Sambisa přivezla cejch ženy Boko Haram. Řadu místních, včetně jejích nejbližších, příliš nezajímalo, že si Zara život s teroristou nevybrala dobrovolně.

Krev Boko Haram odtekla

Navíc vyšlo brzy najevo, že děvče se ze zajetí vrátilo těhotné. Zpráva vyvolala v rodině roztržku, část příbuzných požadovala, aby podstoupilo potrat. Byli však přehlasováni a Zara po půl roce porodila chlapce. Pojmenovala ho Usman, po otci. Tím nad sebou vyřkla ortel.

Obraz katastrofy. Satelitní snímky dokumentují běsnění sekty Boko Haram

„Říkají mi, že jsem manželka Boko Haram, že jsem zločinec. Nechtějí mě blízko sebe. Nemají mě rádi,“ svěřila se s pláčem zpravodaji BBC. Bojí se opouštět rodinný dům, protože na ulici čekají urážky a výsměch od sousedů, ale zároveň si přeje všemu utéct, někam daleko. Zpátky do lesa, nebo i mnohem dál. Její strýc BBC potvrdil, že dívku sužují sebevražedné úmysly.

Zařino dítě už ze světa zmizelo. „Neměli ho rádi. Když onemocnělo, nikdo se o něj nechtěl starat,“ říká Zara. Minulý víkend, když kvůli horkému počasí spali venku pod širým nebem, zabil devítiměsíčního chlapečka had. Zařini příbuzní se ze smrti dítěte radovali. „Někteří měli radost, že zemřel. Byli šťastní, že krev Boko Haram zmizela z rodiny,“ líčí Zara.

Rebecce Issacová, jedné z unesených školaček z Chiboku, se z rukou Boko Haram...
Radikálové z islamistické sekty Boko Haram.

„Říkali: ‚Díky Bohu, že je to dítě mrtvé, že Bůh vyslyšel naše modlitby,‘“ doplňuje Zařin strýc. Sám patří k těm, kteří hluboce traumatizované děvče neodsuzuje a naopak se mu snaží pomáhat.

„Tyhle děti za to nemohou. Když budeme dál stigmatizovat lidi s takovým traumatem, hrozí, že v budoucnu stvoříme něco mnohem, mnohem většího než Boko Haram. Když vyrůstáte s tím, že vás společenství odmítá a nikdo vám nechce pomoct, vzniká něco ještě nebezpečnějšího,“ varuje. A pokračuje: „Modlím se, aby vláda něco udělala. Měli by jim přijít na pomoc a znovu je integrovat a dát jim lásku.“

Tolik Zařina tragédie - jedinečná, a zároveň jen jedna z řady. Odhaduje se, že za poslední čtyři roky unesla Boko Haram na dva tisíce nigerijských žen.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!