V Karáčí dosáhl počet obětí 780. Dalších 30 mrtvých hlásí ostatní okresy provincie Sindh, jejíž je Karáčí metropolí.
Extrémní horka v Pákistánu zabila už stovky lidí, vláda vyhlásila stav nouze |
Příčinou úmrtí je většinou dehydratace a úpal, přičemž mnoho obětí tvoří starší lidé z rodin s nízkými příjmy. Tisíce lidí byly hospitalizovány a někteří z nich jsou ve vážném stavu.
Kritika vlády
V úterý dosahovaly teploty v postižené oblasti znovu 45 stupňů Celsia. Lidé kritizují vládu, že na krizi reaguje pomalu a nedostatečně. Řada obyvatel Karáčí má pocit, že v případě větší angažovanosti úřadů mohly být mnohé životy zachráněny.
Mocná pákistánská armáda, která se náruživě ujme každé příležitosti, aby posílila svůj význam, je aktivnější. Zřizuje mimo jiné centra pro pomoc lidem, kteří trpí úpalem.
V některých čtvrtích Karáčí se konaly v úterý protesty menšího rozsahu, při nichž demonstranti kromě místní vlády kritizovali i hlavního dodavatele elektřiny v oblasti K-Electric. Situaci totiž zhoršují časté výpadky proudu, které značně omezují používání klimatizace a větráků.
Chudí na větráky nemají
Bohatší obyvatelé města mají zpravidla doma generátory, jimiž v případě výpadku proudu udržují klimatizaci v chodu, chudí takovou možnost nemají.
Agentura Reuters upozornila, že veřejné služby v Pákistánu trpí nedostatkem financí také proto, že většina majetných lidí neplatí daně. Daň z příjmu podle Reuters platí méně než půl procenta Pákistánců a mezi provinilci je i mnoho poslanců.
Naději pro oblast trpící vedrem představují deště předcházející monzunové sezoně, které jsou předpovídány na druhou polovinu tohoto týdne.
Před měsícem podobným způsobem sužovala horka sousední Indii, kde v důsledku toho zahynulo téměř 2000 osob.