Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zřícení letadla v USA přežil jen pilot

Svět

  8:33
WASHINGTON - Letadlo se zhruba 50 cestujícími se zřítilo krátce po startu z letiště v Lexingtonu ve státě Kentucky. S těžkým zraněním přežil pouze pilot letadla. Letadlo havarovalo kilometr a půl od startovací plochy.

Letecké neštěstí. foto: KEVIN WOLF ČTK

Příčiny nehody dvoumotorového letadla typu Bombardier Canadair CRJ-100 se stále vyšetřují. Viditelnost byla podle zástupce amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) dobrá a oproti předchozím informacím v době neštěstí v oblasti nepršelo.

"Nemáme vůbec žádný náznak toho, že by to mělo co do činění s terorismem," řekla  další zástupkyně FAA Laura Brownová. Úřad nevyloučil, že pád zapříčinila mechanická závada.

Na palubě bylo 47 cestujících a tři členové posádky. Letoun společnosti Comair, filiálky Delta Airlines, směroval do Atlanty, sdělila mluvčí  Kathleen Bergenová.

Šéf společnosti Comair Don Bornhorst řekl, že posádka měla s tímto letadlem již zkušenosti. Stroj, který aerolinka zakoupila teprve v roce 2001, měl nalétáno 14.500 hodin a uskutečnil 12.048 letů. Rutinní kontrolou naposledy prošel v sobotu.

Podle Bornhorsta jsou dohady o tom, zda letadlo omylem nevzlétlo z příliš krátké či jinak nesprávně dráhy, pouhé spekulace. Ředitel letiště Michael Gobb řekl, že neví, zda stroj použil kratší trať. Upozornil, že dráha dlouhá kilometr nebyla osvětlená, zatímco ta, která měří 2,1 kilometru, byla právě zrenovována. Podle odborníků by kratší trať pro tento typ letounu nestačila.

Letadlo na lince 5191 se zřítilo v 6:07 místního času (12:07 SELČ). Po pádu letoun zachvátily plameny. Právě požár napáchal na kabině podstatně více škod než samotný pád. Většina pasažérů zřejmě uhořela; méně pravděpodobnou příčinou smrti je udušení kouřem, řekl přivolaný soudní patolog Gary Ginn.

Přivolaní záchranáři již objevili obě černé skříňky s leteckými údaji, které by měly napomoci zjistit okolnosti tragédie. Jediný zraněný člen posádky byl v kritickém stavu převezen do fakultní nemocnice univerzity v Kentucky. Z kokpitu jej vytáhli tři policisté, z nichž jeden utrpěl vážné popáleniny.

Spojené státy zažily velké letecké dopravní neštěstí naposledy v listopadu 2001, kdy se stroj společnosti American Airlines zřítil u New Yorku. Tehdy zahynulo 265 lidí. V lednu 2003 si 21 obětí vyžádala havárie letounu Air Midwest. Loni v prosinci zahynulo 20 osob při pádu stroje na Floridě.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat