Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zrušme kmotrovství, mafie oslabí, navrhuje jihoitalský arcibiskup

Svět

  21:00
ŘÍM - Italská katolická církev by mohla dočasně zrušit institut kmotrovství, který se stal základním stavebním kamenem organizací místní mafie. S tímto návrhem podle agentury Reuters přišel jeden z vedoucích představitelů katolické církve na jihu země, kde v posledních týdnech policie provedla několik zátahů proti mafiánským strukturám zásadně ovlivňujícím chod společnosti.

Papež kritizoval 'pohádkové' Vánoce. V evangeliích nemají oporu, řekl foto: Reuters

Odborný termín

  • Moratorium je ekonomický, společensko-politický a právní odborný pojem.
  • V původním smyslu znamená odklad splatnosti závazku nebo dluhu.
  • Pro politickou praxi se jím míní dočasné zastavení (zmrazení) nějaké důležité činnosti.

Kalábrijský arcibiskup Giuseppe Fiorini Morosini dnes vatikánskému rozhlasu řekl, že je pro desetileté moratorium na institut kmotrovství, které by podle něj mohlo vést k přerušení zločinecké linie v rámci mafie, kde jsou kmotři ústředními postavami jednotlivých klanů. "Používají náboženské symboly a posvátné praktiky, skoro jako kdyby si chtěli vytvořit dobrou pověst před společností," prohlásil duchovní.

Podle Morosiniho kmotr, jehož role je součástí katolické svátosti křtu, sjednocuje jednotlivé větve zločineckých klanů a dočasná absence této funkce by mohla přerušit mezigenerační kontinuitu mafie. Zvláště jihoitalská 'Ndrangheta je založena na úzké spolupráci mezi jednotlivými rodinami, v jejímž rámci je klíčové pokrevní a kmotrovské pouto.

Proti jihoitalské mafii se během své červnové návštěvy Kalábrie ostře postavil i papež František, který její členy exkomunikoval a spolu s 250.000 věřícími se pomodlil za oběti násilí organizovaného zločinu.

Italská policie provedla v posledních týdnech několik velkých zátahů proti mafii, během nichž zatkla na 150 lidí podezřelých z členství v kalábrijské 'Ndranghetě a skupině Cosa Nostra, která působí na Sicílii.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...