Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Apokalypsa sicilské mafie? ‚Zatýkání vyhladilo dvě zločinecké rodiny‘

Svět

  22:47
Palermo (Itálie) - Italská policie podnikla v pondělí na Sicílii rozsáhlou akci, při níž bylo zatčeno 95 členů místní mafie. Podle agentury Reuters jsou zločinci stíháni za vydírání, obchod s drogami a praní špinavých peněz. Akce dostala krycí název Apokalypsa.

Při své sobotní návštěvě jihoitalské Kalábrie ostře odsoudil mafii papež František. Její členy exkomunikoval. foto: ČTK

Podle deníku La Repubblica skončil během zátahu za mřížemi jeden z bossů sicilské mafie Cosa Nostra Girolamo Biondino, kterého italská justice propustila z vězení teprve před nedávnem. Biondino se prý v poslední době snažil působit velmi nenápadně, žil jako obyčejný důchodce a jezdil již jen autobusem. Ve skutečnosti byl prý však znovu hlavou části sicilského podsvětí. Zátah završil dva roky vyšetřování zločinecké spolupráce dvou mafiánských skupin v západní části Palerma, sicilského správního střediska.

"Zátah takového rozsahu tu nebyl již mnoho let," řekl Reuters plukovník Calogero Scibetta z finanční policie. "Toto zatýkání vyhladilo celé dvě mafiánské rodiny," dodal. Italským úřadům se v posledních letech podařilo uštědřit vážné rány sicilské mafii, která je historicky nejmocnější zločineckou skupinou v Itálii. Její sesterská organizace 'Ndrangheta v jihoitalské Kalábrii jí ale co do významu úspěšně konkuruje poté, co získala na síle jako úspěšný dovozce kokainu do Evropy.

Vyšetřování přineslo také zajímavé svědectví k vraždě amerického policisty italského původu v New Yorku před více než sto lety. Jeden z odposlouchávaných mafiánů se chlubil tím, že je vrahovým příbuzným.

Cosa Nostra je sicilská mafie, ale aktivity vykazuje i v Severní a Jižní Americe, Thajsku či Turecku. Její struktura je velmi volná, skládá se z jednotlivých rodin či klanů, které ovládají určité území. Název organizace znamená "naše věc". Při své sobotní návštěvě jihoitalské Kalábrie ostře odsoudil mafii papež František. Její členy exkomunikoval. Během odpolední mše pod širým nebem se také pomodlil za oběti násilí organizovaného zločinu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!