27. května 2013 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Začal proces s bossy mafie. Svědčit bude i italský prezident

Georgio Napolitano (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Georgio Napolitano (vpravo). | foto: Reuters

PALERMO Před soudem v sicilském Palermu začal soud s bývalými italskými vysokými politiky a bossy mafie. Týká se vyjednávání státních institucí s mafiány, jež následovalo po vraždě soudce Giovanniho Falconeho v roce 1992. První slyšení bylo nicméně ihned odročeno na pátek.

Na lavici obžalovaných usedlo celkem deset lidí, včetně bývalého ministra vnitra Nicoly Mancina a vězněného mafiánského bosse Salvatora Riiny. Jako svědek byl předvolán dokonce i současný italský prezident Giorgio Napolitano. Jedním z obžalovaných je pak i bývalý senátor a spoluzakladatel Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie Marcello Dell´Utri.

Opevněná soudní síň
"Bojoval jsem proti mafii, nemohu být souzen po boku mafiánských bossů," uvedl během svého dnešního příchodu k soudu Nicola Mancino. Proces se koná v opevněné soudní síni v areálu palermské věznice Ucciardone a provázejí ho rozsáhlá bezpečnostní opatření. Jak bývalý ministr vnitra dodal, jeho právníci budou požadovat zrušení procesu. Exministr Mancino čelí obžalobě z křivého svědectví, dalších devět spoluobžalovaných se bude odpovídat z vydírání státu.

Podle obžaloby začalo několik představitelů tehdejší italské vlády s mafií tajně jednat již na jaře roku 1992 poté, co byl zastřelen europoslanec Salvo Lima. Kontakty se údajně ještě zintenzivnily, když došlo k útoku na prokurátory Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina. Vyjednávání, které mělo zabránit dalším útokům, nakonec vyústilo v dohodu, podle které byly zmírněny podmínky věznění více než 300 členů mafie a některým odsouzeným byli rovněž sníženy tresty. Podle žalobců ale právě ochota státní moci se zločinci mluvit a nabídnout jim určité ústupky, mafii povzbudila k dalšímu krvavému řádění.

ČTK, Lidovky.cz