9. června 2014 15:14, aktualizováno  22:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zvolení libyjského premiéra bylo protiústavní, rozhodl soud

Libyjský soud rozhoduje o legitimitě premiéra Mítíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libyjský soud rozhoduje o legitimitě premiéra Mítíka. | foto: Reuters

TRIPOLIS Libyjský nejvyšší soud v pondělí definitivně rozhodl, že květnové zvolení premiéra Ahmada Mítíka bylo neústavní. Proti tomuto rozhodnutí není podle libyjských zdrojů odvolání. Soud tak podle agentury AFP umožnil vyřešit složitou situaci v zemi, která měla od květnové volby dva kabinety. Mítík i parlament podle libyjských zdrojů verdikt soudu přijali. Legálním premiérem tak zůstává Abdalláh Sání, který ale v dubnu rezignoval.

Soud se záležitostí zabýval už před týdnem, kdy konstatoval nelegálnost Mítíkovy volby, ale definitivně tehdy nerozhodl. Parlamentní schůze, na níž byl Mítík začátkem května zvolen, byla mimořádně chaotická. Předseda parlamentu přesto Mítíka jmenoval premiérem, část poslanců ale tento krok zpochybňovala. Sáního vláda odmítala odstoupit a minulý týden pohrozila, že se obrátí na soud, aby rozhodl o předání moci.

Sání ale rezignoval v dubnu, po atentátu na svou rodinu. Chtěl moc předat nástupci, o němž rozhodne nově zvolený parlament, ne ten současný. Mítík byl jmenován jenom na krátkou dobu, do 25. června, kdy se mají konat parlamentní volby.

ČTĚTE TAKÉ:

Parlament verdikt přijímá

Místopředseda parlamentu Salá Machzúmí dnes na tiskové konferenci řekl, že parlament verdikt soudu přijímá. "Vzhledem k situaci řídí dočasnou vládu Abdalláh Sání. Situace se vrací do bodu před volbou pana Mítíka," sdělil.

Rovněž Mítík rozhodnutí soudu uznal. "Verdikt nejvyššího soudu respektuji a jsem tím prvním, kdo rozsudek uznává. Stalo se to ve jménu mírového předání moci a hlavním vítězem je libyjský lid," uvedl Mítík v prohlášení.

Nynější parlament byl zvolen na dva roky v červenci 2012 v prvních svobodných volbách a po revoluci, jež roku 2011 svrhla diktátora Muammara Kaddáfího. Někteří Libyjci už legitimitu tohoto parlamentu neuznávají, i když si poslanci mandát prodloužili do letošního prosince.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Za Mítíkem stojí Muslimské bratrstvo, jedna z nejpočetnějších parlamentních frakcí, a proti jeho zvolení se při hlasování postavili někteří neislamističtí zákonodárci.

Nepřehledná politická situace Libyi neumožňuje vyřešit vleklý spor s milicemi, které ovládají části země od roku 2011 a odmítají složit zbraně.

Za Mítíkem stojí Muslimské bratrstvo, jedna z nejpočetnějších parlamentních frakcí, a proti jeho zvolení se při hlasování postavili někteří neislamističtí zákonodárci.

Nepřehledná politická situace Libyi neumožňuje vyřešit vleklý spor s milicemi, které ovládají části země od roku 2011 a odmítají složit zbraně.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...