1. července 2011 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zvrat v případu DSK a vzpomínka na pobouřené pokojské

Členky Unie pracovníků nweyorských hotelů (NYHWU) čekají před budovou soudu na Strausse-Kahna (6. června 2011) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členky Unie pracovníků nweyorských hotelů (NYHWU) čekají před budovou soudu na Strausse-Kahna (6. června 2011) | foto: Reuters

Od rána dnes titulní strany zpravodajských serverů plní novinky ve věci případu zvaného "DSK" - tedy zkratkou jména Dominique Strausse-Kahna, francouzsko-židovského ekonoma a donedávna i generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu. V případu totiž nastal zvrat, jehož podrobnosti by mělo vyjevit nenadálé soudní slyšení, k němuž se Strauss-Kahn dnes v 17:30 SELČ chystá.

Zatímco americký list The New York Times upozornil na možnou slabinu obžaloby Starusse-Kahna z pokusu o znásilnění, a sice že hotelová pokojská považovaná za oběť trestného činu, dost možná ve své svědecké výpovědi lhala, evropský tisk jde o krok dál a zajímá se, jak by případné propuštění a očištění člena francouzské Socialistické strany (PS) ovlivnilo vývoj prezidentských voleb v zemi. Britský The Daily Telegraph uvádí jednu ze zpráv titulkem "Dominique Strauss-Kahn by ještě mohl vstoupit do francouzského prezidentského klání". Celý článek najdete zde.

Z pokojské 'světice' je lhářka

Podrobnosti čtěte v sobotním vydání listu Lidové noviny.

Nadějné vyznění stvrzují i vyjádření francouzské socialistické političky Michèle Sabbanové, která je místopředsedkyní Rady regionu Ile-de-France. "Vždycky jsem doufala, že se Dominique Strauss-Kahn nakonec bude moci zapojit do primárek," citoval její slova server LePoint.fr. "Veřím, že očištění Dominiqua přehluší jeho zkázu, která započala před několik týdny," dodala Sabbanová a vyzvala Socialistickou stranu, aby zastavila kampaň prezidentských primárek a dala Straussi-Kahnovi čas. Podrobnosti čtěte zde.

Americké pokojské provolávají hanbu Straussi-Kahnovi (6. června 2011)

Za pozornost stojí také prostor, který věnují francouzská média osobě Strauss-Kahnovy údajné oběti - hotelové pokojské Nafissatou Diallové, která byla doposud považována za příklad težce pracující samoživotelky a zneužité africké azylantky. Její mediální obraz dokonce v minulém měsíci zburcoval davy amerických pokojských, které se scházely před budovou soudu a skandovaly na tudy procházejícího Strausse-Kahna "Hanba!". Článek, který se ptá po skutečné identitě pokojské a vyšel na zpravodajském serveru listu Le Monde pod titulkem "Dvě tváře Nafissatou Diallové", najdete zde.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!