Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Svindal se po roce vítězně vrátil

BEAVER CREEK Norský lyžař Aksel Lund Svindal po loňském předčasném ukončení sezony prožívá skvělý návrat do Beaver Creeku, kde měl před rokem hrůzostrašný pád. V pátek vyhrál v americkém horském středisku sjezd a v sobotu přidal triumf v superobřím slalomu. Připsal si tak jedenácté vítězství ve Světovém poháru v kariéře.

„Dvě vítězství za sebou pro mě nic nemění. Na celkový triumf ve Světovém poháru zatím nemyslím. Na to je příliš brzy,“ pravil Svindal. „Teď si to jenom užívám,“ dodal. Páteční závod byl pro pětadvacetiletého Svindala prvním návratem na sjezdovku Birds of Prey, kde se před rokem během tréninku při pádu zranil. Kvůli vážným zraněním podbřišku a obličeje tehdy musel předčasně ukončit sezonu.

Norský lyžař byl v sobotních náročných podmínkách, kdy zejména na začátku trati panovala špatná viditelnost, o 45 setin sekundy rychlejší než druhý Hermann Maier, který zvítězil v úvodním super G sezony v Lake Louise.

„Je to skvělé, těší mě, že si držím vyrovnanou výkonnost,“ řekl Maier, který včera oslavil 36. narozeniny. „Rád jsem stál na stupních vítězů vedle Svindala, považuji ho za svého nástupce,“ doplnil.

Krýzl oprášil historii Včerejší obří slalom ovládl olympijský vítěz Benjamin Raich o setinu před domácím Ligetym, Svindal skončil třetí. Čech Kryštof Krýzl dojel na 22. pozici. Dosáhl tak na své nejlepší umístění v SP a navázal na 17. místo Ondřeje Banka z prosince roku 2004.