Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Islamisté poblíž historické Palmýry vraždili civilisty včetně dětí

Svět

  15:38
BAGDÁD/DAMAŠEK - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zavraždili u syrského města Palmýra 23 civilistů včetně devíti dětí. U pouštního města se v posledních dnech odehrávají tvrdé boje, syrská armáda tam vyslala posily.

Skupina džihádistů u syrského města Homs (snímek pochází z propagandistického webu IS). foto: web ISILReuters

Podle syrských ochránců lidských práv se bojová linie nachází kilometr od slavných vykopávek, které UNESCO před dvěma lety zařadilo na seznam ohrožených památek kulturního dědictví.

„Skupina IS zabila zastřelením 23 civilistů včetně devíti děti ve vesnici Amiríja ležící severně od Tadmuru (arabský název Palmýry),“ uvedl Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje ze Sýrie.

Palmýra - velkoměsto starověku

  • Palmýra je město v Sýrii, 215 km severovýchodně od hlavního města Damašku. Jméno města pocházející z řečtiny v překladu znamená Město palem.  
  • V Palmýře se nalézají monumentální ruiny velkého města, které bylo jedním z nejdůležitějších kulturních center antického světa.
  • První zprávy o městě pocházejí z druhého tisíciletí př.n.l. a mělo být, podle asyrských textů, založeno arabskými kočovníky. Podle bible bylo založeno králem Šalamounem

Město Palmýra leží v provincii Homs, v níž IS zahájil tento týden útoky na pozice syrské armády a snaží se dobýt město Suchna. Padlo už téměř 140 lidí, z nichž více než 70 byli vojáci.

Homský guvernér v pátek sdělil, že uvnitř Tadmuru je nyní spolu z uprchlíky z jiných částí Sýrie 35 tisíc lidí, v celé oblasti čítající také předměstí je 100 tisíc osob. Ruiny města, které patřilo k významným střediskům antického světa, se nacházejí na jihu Tadmuru.

Šéfka UNESCO Irina Bokovová v pátek v Bejrútu řekla, že památky staré 2000 let by měly být ušetřeny bojové aktivity. 

UNESCO trpí. Islámský stát na videu boří památky výbušninami a buldozery

Zprávy o násilí přišly také z Iráku. IS se v pátek podařilo dobýt hlavní vládní budovu v Ramádí, které je střediskem provincie Anbár. Je v ní také policejní velitelství, na něž IS zaútočil šesti téměř současnými sebevražednými atentáty. O život při nich přišlo deset policistů. Atentátníci použili k útokům terénní automobily ukořistěné irácké armádě. Po několikahodinovém boji pak celý komplex obsadili a vyvěsili na něm svou vlajku.

Ohrožené doklady civilizace. UNESCO: Řádění IS je válečný zločin

Ramádí je střediskem Anbáru a dějištěm bojů mezi iráckou armádou a členy IS. Tamní správa požádala vládu v Bagdádu o posily. „Situace v Ramádí je kritická. Bez posil padne vládní budova rychle do rukou IS,“ sdělil člen anbárské provinční rady.

IS obsadil provincii Anbár loni bez velkého odporu tamního sunnitského obyvatelstva. Armáda se nyní snaží územně rozsáhlou část Iráku dobýt zpět a snaží se do bojů zapojit také místní sunnitské kmeny.

Autoři: ,