Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tábory zaplavily mobily. Pepíček nejí rybu, volají rodiče

Česko

JIŽNÍ ČECHY Je doba obědů. Vedoucí letního tábora v osadě Borovany na jihu Čech ale čas na jídlo příliš nemají. Řeší úplně jiné věci: telefonáty od rodičů. „Volají nám například, že Pepíček nejí rybu a Anežka zase nechce brambory. Vlastně neřeším skoro nic jiného než telefonáty od rodičů, kteří vyřizují něco, na co si jejich dítě pomocí SMS zprávy stěžovalo,“ popisuje běžnou praxi vedoucí tábora Helena Kalinová.

Používání mobilních telefonů na táboře nedoporučují. Nicméně většina dětí bez nich nedá po celých čtrnáct dní „ani ránu“. Každou volnou chvíli tak píší SMS zprávy nebo volají domů či hrají hry.

„Nevadí nám kontrola od rodičů, ale musí být nějaká rozumná. Děti píší domů i to, že nemůžou najít ponožky, a rodiče pak kvůli tomu volají a řeší to s námi,“ dodává Kalinová.

Vedoucí táborů s tím podle ní ale moc nezmůžou. Přímo zakázat mobilní telefony nemohou, řešením je pouze nedoporučit jejich používání na táborech. To ale ve většině případů nefunguje a děti si telefony stejně přivezou. „Pomohla by nějaká vyhláška ministerstva školství, která by používání telefonů zakazovala ve školách. Pokud by to šlo, pokusili bychom se ji aplikovat i na tábory,“ popisuje.

Mluvčí Junáku Jan Žáček si ale myslí, že ani to by nepomohlo. Děti by si telefony vozily i tak.

Pokračování na straně 4

Dětské tábory zaplavily mobily

Dokončení ze strany 1

„Takové zákazy nefungují. Pak by akorát nastaly další problémy, pokud by dítě telefon ztratilo,“ myslí si Jan Žáček z Junáku.

I kdyby byly ale telefony zakázány a vedoucí by je mohli „neposlušným“ dětem odebrat, stejně by to ničemu příliš nepomohlo. Ve většině táborů, které jsou třeba postavené v lese svépomocí, by je ani neměli kam bezpečně uschovat. Nemají zde většinou trezory. Fakt, že by vedení táborů pak za telefony ručilo, pro ně není příliš lákavé.

Podle Žáčka je řešení spíš v tom, zapojit používání telefonů do táborových her. „Tak to na některých táborech děláme my. Mobilní telefony k dnešní době patří a je nutné se s nimi naučit pracovat a využívat je,“ dodal.

Je ale ještě jedno řešení. Pořádat tábor na místě, kde signál prostě není. To je případ i občanského sdružení Děti bez hranic. To je s dětmi v rekreačním středisku Mířeč nedaleko Blatné. Mobilní operátoři zde mají jen velice slabý signál. „Tím to máme vyřešené. Děti s sebou telefon sice mají, ale prakticky k ničemu jim není,“ popsal Radomír Vlk z vedení sdružení.

Pro rodiče mají na svých internetových stránkách takzvaný „vzkazovník“. Do něj mohou rodiče psát zprávy pro své potomky. Každý den pak vedoucí vzkazy vyvěsí na nástěnce v táboře.

Zákaz mobilů bude, ale jen ve škole Zatím ale většina táborů řeší jen časté používání telefonů a stěžování dětí si rodičům. Nepotýkají se s tím, co trápí školy: šikana a zesměšňování pomocí mobilů.

Na tento problém se chce zaměřit i nový ministr školství Josef Dobeš (VV). Má v plánu zavedení smlouvy mezi rodiči a školou, která by upravovala třeba i to, že by učitel mohl zabavit žákovi jeho mobilní telefon, pokud by s ním v hodině vyrušoval nebo jím zesměšňoval třeba učitele. Jak se to nyní častokrát děje.

„Ministerstvo nemá zákonnou pravomoc zasahovat do chodu letních táborů. Případné změny se mohou dotknout jen chodu škol a školských zařízení,“ řekl LN mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Jak bude smlouva vypadat, si určí školy a rodiče sami. Ministr chystá velkou veřejnou diskusi. Není ale ani vyloučeno, že by mohla vzniknout novela školského zákona, která by používání telefonů ve školách upravovala. Jedna taková na ministerstvu dokonce již vznikla. Samo ministerstvo ji ale nakonec z projednávání stáhlo.

„Školy si samozřejmě již teď mohou ve školním řádu nastavit používání mobilních telefonů v době výuky a podle našich informací tak hojně činí,“ dodal Bouška.

Jenom školní nařízení ale podle většiny učitelů nestačí. Pravidla určená státem by podle nich měla u rodičů i dětí větší váhu.

***

ŠKOLY MAJÍ ŘEŠENÍ Šikanu a zesměšňování pomocí mobilních telefonů na školách chce ministerstvo vyřešit pomocí smlouvy mezi rodiči a školou. V té by bylo jasně řečeno, že učitel může dítěti mobil zabavit, případně jaký jiný trest mu hrozí.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...