Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Talibové začínali jako obránci ženské cti, bojovali za mravnost

Svět

  7:00
KÁBUL - Traduje se, že první boj talibů se odehrál na jihu Afghánistánu kvůli ženám: napadli jiný kmen, který měl z jejich obcí unést několik dívek. Tak si chtěli vysloužit pověst obránců mravnosti i pořádku. S pomocí pákistánské tajné služby ISI a díky penězům saúdského vůdce teroristické organizace Al Kajda Usámy bin Ládina se z několika temperamentních bojovníků za správný islám a spravedlnost zanedlouho stala nejsilnější armáda v zemi.

Afghánské militantní hnutí Taliban foto: Reuters

 Gulchán Muhammad létal jako pilot pro taliby v době, kdy jejich hlavním úkolem bylo obsadit Kábul. Gulchán, rodilý Kábulčan, paštún a nedostudovaný inženýr, tak bombardoval čtvrti, ve kterých strávil dětství. Měl pocit, že bojuje za osvobození Afghánistánu od chaosu a korupce. Stát se rozkládal, sovětská okupace a občanská válka učinily z Afghánistánu zemi milionů nešťastných pozůstalých. Dnes Muhammad pracuje pro jednu z humanitárních zahraničních organizací. Opět proto, aby svou zemi zachránil. Tentokrát před taliby.

Taliban chce jednat se Západem

Hnutí Taliban má své nejlepší časy za sebou. Ti Afghánci, kteří se k talibům přidali po 27. září 1996, kdy obsadili Kábul, dávno slouží současnému režimu Hamída Karzáího. Málokterý podnikatel dnes přizná, že před 15 lety taliby vítal jako ty, kteří umožní opět normální obchod a zastaví systém výpalného. Úředníci se těšili, že nastoupí do státní služby. Když pak mravnostní policie začala z kanceláří vynášet židle, protože správný muslim má sedět na zemi, stále si ještě mysleli, že to je ku prospěchu země. Vláda Talibanu se ale rychle pro většinu obyvatel, zvláště obyvatelek, stala nesnesitelnou.

Dodnes tvoří jádro talibů paštúni. Bojovníci z jihu Afghánistánu vedení zasloužilým mudžáhidem a veteránem bojů proti sovětské okupaci mullou Umarem. Sever se jim nikdy dobrovolně nepodřídil. I kdyby se Spojené státy po teroristickém útoku 11. září 2001 nerozhodly skoncovat s podivným režimem, časem by se talibové dostali do problémů. Svou politickou úlohu obránců pořádku nezvládli – vedli zemi do občanské války.

Americká invaze taliby oslabila. Po několika letech se však – především díky svým základnám přesunutým do Pákistánu a podpoře Al Kajdy – hnutí vzchopilo. Jeho jádrem se stali lidé naverbovaní částečně i Al Kajdou: žoldáci, fanatici a teroristé, kteří s sebou přinesli sebevražedné atentátníky. I talibové cítí, že fundamentální islám a idea osvobození Afghánistánu od „cizáků“ nestačí, aby se k nim přidala podstatná část obyvatel. Pokus zahájit jednání s protivníky svědčí o vyčerpání taktických záloh.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...