Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác

Tenisová bitva, jež zastínila i královnu

Místo aby se tenisový svět klaněl královně Alžbětě II., která navštívila letošní Wimbledon po 33 letech, nadšeně tleskal Nicolasi Mahutovi a Johnu Isnerovi. Dvěma hráčům, jejichž dnes už památný zápas se rozprostřel do tří dnů a trval rekordních 11 hodin a pět minut.

PRAHA Oblečení měli nasáklé potem, kvůli únavě sotva stáli na nohou a obličej jim často křivily bolestivé grimasy, jak se nutili překonat hranice výdrže obyčejných lidí. Odměnou Francouzi Nicolasi Mahutovi a jeho americkému soupeři Johnu Isnerovi nakonec byla jistá forma nesmrtelnosti.

Jejich 11 hodin a 5 minut dlouhý zápas ve 2. kole letošního Wimbledonu se zapsal do tenisové historie a klidně se může stát, že zůstane navždy nepřekonaný.

„Už věříte, že tenis patří k nejnáročnějším sportům?“ ptala se třeba domácí hvězda Andy Murray.

Ještě 22. června znala Isnera s Mahutem jen nepatrná část tenisových fanoušků. Ani jeden z nich nikdy nevyhrál grandslamový turnaj ani nepatřil mezi naprostou špičku. Jenže oba hráči byli tak vyrovnaní, že se jejich střetnutí na kurtu číslo 18 změnilo v nekonečný zápas.

Isner, 206 centimetrů vysoký obr, podával jedno eso za druhým. Jeho soupeř mu oplácel stejnou mincí a byl o trochu lepší při výměnách. V pátém setu už se marně pokoušeli vzít jeden druhému servis. Neklidné spaní a regenerace Dvakrát je z kurtu vyhnal měsíc, který nad Londýnem vystřídal slunce, dvakrát se museli vracet po nocích plných neklidného spánku a nutné regenerace ztuhlých svalů a chodidel pokrytých puchýři.

Ani výsledková tabule nebyla připravená zobrazit skóre, které se třetí den zastavilo za stavu 6:4, 3:6, 6:7, 7:6 a 70:68 pro Isnera. „Ale vítězi jsou oba,“ komentoval to tenkrát velikán Roger Federer, držitel rekordních šestnácti grandslamových titulů. Oba hrdinové neobětovali všechny síly nadarmo, protože tři dny poté, co jejich památný boj začal, hovořil o jejich výjimečném výkonu celý svět. Byli hlavním tématem novinových článků, předmětem konverzací v restauracích a vládli také na dvorcích All England Clubu, kde zastínili britskou královnu Alžbětu II., která londýnský turnaj navštívila po dlouhých 33 letech.

První den jejich klání sledovalo jen několik stovek diváků, ale nakonec nebyla volná jediná sedačka. O místo musely bojovat i legendy typu Johna McEnroa.

„Nicolas je opravdový bojovník, bylo mi ctí s ním odehrát takový zápas,“ vzkázal pak sokovi Isner, jenž podle očekávání vypadnul hned v dalším kole. „Oba jsme si to náležitě užili,“ notoval mu Mahut, který nevypadal příliš zklamaně.

Nelze se jim divit, pokořili i další rekordy – nasázeli si navzájem 215 es a odehráli 980 výměn. „Takový zápas už asi nikdy nezažiju,“ smál se i rozhodčí duelu Mohamed Lahyani. Ani finančně oba hrdinové neprodělali. Dnes je můžete spatřit v různých reklamních spotech. Třeba Isnera hned po utkání oslovil výrobce baterií s dlouhou výdrží, aby vystupoval jako tvář kampaně. A kdo ví, třeba se v tenise začne používat obrat „nezničitelný jako Mahut s Isnerem“.

STATISTIKY TENISOVÉHO MARATONU

výsledek: Isner - Mahut 6:4, 3:6, 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 70:68 trvání zápasu: 665 min. (11 hodin a 5 minut) - bylo to nejdelší utkání v historii, rekord překonalo o 4 hodiny a 32 minut trvání jednotlivých setů: 32 min., 29 min., 49 min., 64 min., 491 min. esa: 112 (Isner), 103 (Mahut) byl to největší počet es během jednoho utkání, dosavadní rekord překonali oba hráči vítězné výměny: 502 (Isner), 478 (Mahut) Isner překonal počet her potřebných k vítězství v utkání - 92 počet výměn: 980

DALŠÍ VÝKONY ROKU

Čeští sportovci...

* Hokejisté zkrotili Rusy. Podceňovaný český hokejový výběr se na mistrovství světa protáhl až do finále, kde v nervydrásajícím utkání zejména bojovností a soudržností nečekaně porazil vysoce favorizované Rusko s největšími esy v sestavě.

* Štybarova vůle. Mistrovství světa v Táboře začalo pro českého cyklokrosaře smolně. Po defektu v úvodu závodu se propadl do nitra startovního pole, nicméně svízelnou situaci zvládl brilantně. Postupně se dostal zpět na čelo a osamocen si dojel pro titul.

* Zlato i přes nachlazení. Před závěrečným pětikilometrovým závodem na olympiádě ve Vancouveru Martinu Sáblíkovou oslabila viróza. Na start se nakonec v nepříliš dobrém stavu přece jen postavila a navzdory potížím si dojela pro druhé zlato.

... zbytek světa

* Barcelona rozdrtila Real 5:0. Derby zvané El Clásico, zápas mezi giganty španělské ligy Realem Madrid a Barcelonou, mělo být vyrovnanější než v nedávné minulosti, kdy mu vládl katalánský tým. Jenže souboj dvou největších hvězd vyzněl pro Lionela Messiho, který pokořil Cristiana Ronalda.

* Slovinský bronz přes bolest. Heroický výkon předvedla slovinská lyžařka Petra Majdičová na OH ve Vancouveru. Navzdory čtyřem zlomeným žebrům, která si poranila po pádu v tréninku, nastoupila na start sprintu a přes kruté bolesti si v něm dojela pro medaili.

* Vettelova spanilá jízda Mark Webber a Fernando Alonso se soustředili jeden na druhého, až jim v závěrečné Velké ceně v Abú Zabí vypálil rybník v boji o titul Němec Sebastian Vettel a díky bezchybné jízdě se stal nejmladším mistrem světa formule 1.