Lidovky.cz

Čerstvá rajčata potěší chuť a zvelebí vzhled letních pokrmů

Jídlo

  9:00
Zajímavou kulinářskou inspirací pro milovníky pokrmů z čerstvých sezonních surovin jsou rajčata, která právě dozrávají do své plné chutě. Jsou také zdrojem zábavy a v Česku i v zahraničí se tradičně využívají pro rajčatové bitvy.
Cherry rajčata - ilustrační foto.

Cherry rajčata - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jejich gastronomické kvality ovšem vybízejí zejména k tvorbě lehkých a chutných letních specialit. "Vyzrálá rajčata mají jedinečnou chuť sama o sobě. Díky barvě se ale kuchařům také výtečně hodí pro kreativní sladění jídla," řekl šéfkuchař a majitel pražské restaurace Ristorane Prosecco Dušan Jakubec. Ve svém menu nabízí pokrmy inspirované italskou kuchyní, která si s rajčaty výtečně rozumí.

Lidem podle Jakubce rajčata chutnají díky tomu, že v sobě snoubí kyselou a sladkou chuť. Kyselost navíc vnáší do pokrmů svěžest a dobře připravený rajčatový pokrm člověka výborně osvěží. Dopřát si tak letní osvěžení mohou ve formě salátu caprese, zeleninového tataráku nebo studené tomatové polévky. Výtečná jsou ale v kombinaci s bylinkami také v tepelné úpravě.

Buvolí mozzarela s rajčaty a bazalkou (150 Kč).

"Ve studené kuchyni se používají dloubaná nebo loupaná rajčata nebo na kostičky krájená dužina. Chutná dužina se pak dobře zpracovává do omáček, těstovin, rizot nebo do masa," vysvětlil Jakubec. Upozornil zároveň, že je právě plná sezona a rajčata mají nejvíc chutě. "Když do toho člověk kousne, má radost z toho, co jí. V zimě chutnají jako polystyren," dodal.

Pro studenou kuchyni by se podle odborníků měla vybírat vyzrálá rajčata, která mají dokonalou sladko-kyselou chuť a sytou barvu. Hodí se klasické nebo masité plody, které mají minimální množství jader a bohatou dužinu. V teplé kuchyni se pak této surovině může pomoci, tedy přisladit či přikyselit.

Pečená či sušená rajčata
Najít kvalitní zeleninu je však podle znalců mnohdy problém. "Důležitá je chuť a vůně. Producenti však mnohdy dbají spíše na pěkný vzhled," řekl šéfkuchař Pavel Veltruský z pražské restaurace La Gare. Drobné vizuální vady podle něj ani na rajčatech neškodí. "Důležité je pak spíše to, aby nebylo příliš vodnaté," uvedl.

Chuť rajčete podle Veltruského dobře vynikne v polévkách. Výborná jsou ale také pečená, sušená, konfitovaná nebo jako chutney, tedy hustá omáčka dochucená bylinkami. "Nejlépe chuť vynikne při pečení. Stačí kapka olivového oleje, dva tři stroužky česneku, větvička tymiánu, bobkový list a celý keřík rajčat. Po světě se to jí běžně. Češi však pečenou nebo dušenou zeleninu příliš v oblibě nemají. Je to pozůstatek komunistických jídelen ze škol a továren," uvedl.

Velké oblibě se pak v létě těší studené polévky jako španělské gazpacho ze směsi rajčat, paprik, okurek a česneku nebo italská tomatová "zuppa di pomodoro" s bazalkou či bazalkovým krémem. Výběr koření pro kombinaci s rajčaty je velmi pestrý. "Hodí se tymián, bobkový list, bazalka, rozmarýn i česnek. Populární je poslední dobou také koriandr," řekl Veltruský. Připravené suroviny se pak před podáváním musí nechat dobře odležet, aby se uvolnily šťávy.

Rajčatový koláč (ilustrační foto)

Zatímco v české kuchyni jsou rajčata tak trochu zanedbávána a využívají se spíše pro protlak, kečup nebo rajskou omáčku, v mnoha zemích jsou zdrojem jedinečných pokrmů. Luxusní chuť slibuje například tomatový konfit ve spojení se svatojakubskými mušlemi známý z francouzské kuchyně. Jeho nevýhodou je podle Veltruského to, že se musí připravovat pomalu. Rajče se vyjadřincuje, rozkrojí na čtvrtky, pokape olivovým olejem, pocukruje, osolí a pak alespoň tři hodiny pozvolna dusí. "Francouzská kuchyně je v tomto směru náročná na přípravu. Všechno se tam musí připravovat dlouho dopředu, než se dá na talíř," uvedl. Jednoduché a zároveň chutné využití rajčat pak nabízí italská nebo španělská gastronomie. S těstovinami či mozzarellou nemají chybu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.