Lidovky.cz

'Pár švestiček, jestli se neurazíte' aneb jak Smoljakovo dílo zlidovělo

Lidé

  13:21
PRAHA - "Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje pivo?" Vtipné výroky z filmů natočených podle předloh scenáristické dvojice Ladislav Smoljak-Zdeněk Svěrák od doby svého debutu dávno zlidověly. Leckteré Češi přijali do své slovní zásoby a běžně je používají. A mnohé by si člověk ve Smoljakově podání poslechl s chutí znovu. Třeba tu historku o vodníkovi, jak pomohl mlynáři v boji proti vrchnosti, kterou v roli Radima Zvona vypráví ve filmu Na samotě u lesa.

Autorské duo Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. foto: Pavel Wellner Lidové noviny

Zdeněk Svěrák napsal dopis Ladislavu Smoljakovi do českého nebe. Najdete ho v pondělí v deníku

Prvním filmem, na kterém se v neděli zesnulý Smoljak autorsky podílel, je snímek Jáchyme, hoď ho do stroje (1974). Sám o sobě vtipně napsaný scénář ještě vypiloval herecký výkon Luďka Soboty. Smoljak si ve filmu zahrál roli vedoucího Servisu Karfík, který každého nově příchozího zaměstnance nabádá, aby nebral úplatky: "A každýmu z nich jsem tady na tý točně říkal: neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš. Ale je to marný, je to marný, je to marný."

Čtěte také:

Jáchyme, hoď ho do stroje

Další výroky z filmu:
- Františku! Jak se s tebou rozloučili v tý traktorce? - No, byli rádi...
- Váš manžel má velice dobrou náladu, milostivá. Zítra jdou na rentgen a podívám se mu na tu hlavu. Vás nepotěším, paní Dostálová, stále kvoká, stále kvoká.
- Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje pivo?

Nezapomenutelnou je také Smoljakova role študáka Tučka z filmu Marečku, podejte mi pero! (1976). Děj filmu se odehrává mezi dělníky, kteří si potřeují zvýšit kvalifikaci, a tak se opět vrací do školních lavic. Jeden z nejoblíbenějších českých filmů podle žebříčku české filmové databáze ale nepřirostl k srdci každému. "Nemohu ale přežít Marečku, podejte mi pero. To považuji za děsivě, děsivě špatný film," prohlásil v roce 1999 pezident Václav Klaus v magazínu Lidových novin.

Marečku, podejte mi pero!

Další výroky z filmu:
- To jsem si dovolil na ukázku ze své zahrádky - pár švestiček, jestli se neurazíte.
- Hliník je stále nepřítomen. - Hliník se odstěhoval do Humpolce! - Mě to nezajímá, kde je. To ať si pak vyřídí s kolegou třídním. Já mu píšu nepřítomen!
- Tak co s vámi, chlapče? Nu, nepotěšil jste mne, ani já vás nepotěším!

V roce 1976 mohli diváci zhlédnout další perlu autorské dvojice Smoljak-Svěrák. V roli majitele mlýnu Radima Zvona se ve filmu Na samotě u lesa stal nezapomenutelným coby vypravěč historky, která se každému líbí a každý si ji chce s chutí, někde v klidu, poslechnout znovu.

Na samotě u lesa

Další výroky z filmu:
- Chčije a chčije.
- Tyyy! - Ty pány neznáte dědečku, ti jsou z Prahy. - Tyyy vypadají!
- Nehoupat.
- Pane Lorenc, uvezu to? - Ne. - A teď? - Teď jo.

Smoljak se na filmech nepodílel jen scénáristicky, ale některé také režíroval. Debutoval filmovou komedií Kulový blesk (1978), ve které zároveň ztvárnil roli inženýra Severýna. Snímek vypráví o "největší akci v dějinách stěhování" - dvanáctisměně bytů v Praze. S koordinací stěhování pomáhá také inženýr Severýn, vlastník spolehlivé škodovky, do které si podomácku vyrobil airbagy: "To je zařízení, co? Jinak jsme byli na maděru."

Kulový blesk

Další výroky z filmu:
- Chtěl jsem se jenom zeptat, jestli někdo z panstva už nemá chuť na dobrou brazilskou kávu. - Promiňte ale nemá, nezlobte se.
- Nezlobte se, že vás zase obtěžuju, ale já jsem si vzpomněla, že jsem se vás nezeptala, jestli máte sklep. Máte sklep?

Druhým režisérským počinem Ladislava Smoljaka je komedie Vrchní, prchni (1980). Snímek vyprávějící o tom, jak se člověku může změnit svět, když si ho jednou v restauraci spletou s vrchním, si diváci oblíbili stejně jako Kulový blesk. Ani v této komedii totiž nechybí nezapomenutelné výroky: "Stěrače stírají! Odstřikovače stříkají!"

Vrchní prchni

Další výroky z filmu:
- Člověče vy ste do toho bouch! - To je hadrák, pane. Ten neublíží. Ten leští!
- Přejete si? - Chtěla bych nějaký milostný román. - Prožít nebo přečíst?

Coby režisér Smoljak stojí také za filmy Rozpuštěný a vypuštěný (1984) a Nejistá sezóna (1987). Výčet jeho filmových děl obsahuje ale ještě další snímky, ke kterým spolu se Svěrákem napsal předlohu. Jsou jimi filmový muzikál Trhák (1980) a film Jára Cimrman, ležící, spící (1983), ve kterém se jim podařilo převést postavu legedárního Járy Cimrmana na filmové plátno.

Své herecké umění předvedl také ve filmech Co je vám, doktore?, Akumulátor 1, zahrál si v pohádce Nesmrtelná teta a také v Oscarem oceněném Svěrákově filmu Kolja.

Čtěte více:

Ladislav Smoljak zemřel v neděli časně ráno po dlouhé nemoci. Lidé si ho budou pamatovat nejen díky nezapomenutelným filmovým komediím, ale také coby jednoho z těch, co stáli u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana.

Výběr výroků a úryvků z díla fiktivní postavy Járy Cimrmana

Dílo filozofické:
- "Existuje okolní svět a neexistuji já. Pravím-li, že existuje toliko okolní svět a neexistuji já, neznamená to, že nejsem ve vnějším světě vůbec patrný. Existence a patrnost jsou totiž dvě naprosto různé věci." (základ teorie externismu)
- "Věc je tam, kde se domnívám, že není, a není tam, kde se domníváme, že je." (rozvinutí teorie externismu)
- "Víme vše: Nevíme nic." (výsledek Cimrmanovy teorie poznání)

Pravda o úrovni dobových pohádek: "Jak vlastně připravujeme naše děti na život? Čteme jim před spaním příběhy, v nichž nejmladší a odstrkovaný princ dostane nejkrásnější princeznu, hloupý Honza přelstí všechny chytráky a Smolíčka Pacholíčka zachrání na poslední chvíli jelen. Když ale děti vyrostou, vykročí do života, v němž odstrkovaný nakonec stejně ostrouhá, naivní sedne na lep chytrákovi, a zatímco na člověku si s chutí smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou. Taková literatura je podle mého soudu pro děti nebezpečnější než alkohol či zápalky."

Z díla kriminalistického: "Co je to za eso, když se nechá chytit? V kartotékách jsou kriminální živly podřadné, druhá, třetí sorta. Prvotřídní kapacity oboru žádná policejní kartotéka nemá. A přece jsou jejich jména někde obsažena a dokonce archivována. Ptáte se kde? V třídních knihách. Už ve školních škamnách se pozná, kdo roste pro šibenici."

Geografický popis Čech pro rakouskou armádu: "Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známé lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost."

O blanické pověsti: "Jsme tu v Evropě jako zrnko mezi mlýnskými kameny. Ze západu na nás doléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, ano i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežíti."

Citáty:
- "Jsem bezvýhradný ateista; až se bojím, že mě pánbůh potrestá." (z mistrova deníku)
- "Toužím uvidět svou vlast - Böhmen." (z mistrova deníku)
- "Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích." (z mistrova deníku)
- "Každé zbytečné slovo je zbytečné." (z mistrova deníku)
- "Budoucnost patří aluminiu!" (Cimrmanův epitaf)
- "Nedělat přestávku, jinak utečou". (scénická poznámka u hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký, ukazující na nepochopení, kterému se Cimrmanovi dostávalo od jeho současníků)
                                                                                      Zdroj: ČTK

Anketa

Která cimrmanovská hra je podle vás nejlepší?

Akt 419
Domácí zabijačka 460
Hospoda Na mýtince 967
Vražda v salonním coupé 417
Němý Bobeš 299
Cimrman v říši hudby 295
Dlouhý, Široký a Krátkozraký 1574
Vyšetřování ztráty třídní knihy 790
Posel z Liptákova 959
Lijavec 299
Dobytí severního pólu 6098
Blaník 922
Záskok 4057
Švestka 914
Afrika 301
České nebe 757
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.