Lidovky.cz

Funkční a prostorné. Brněnské nádraží Zvonařka se příští rok představí v novém

Design

  5:47
Jeden z nejvýznamnějších veřejných prostorů v Brně modernizují architekti ze studia Chybík+Krištof. Rekonstrukce Ústředního autobusového nádraží Zvonařka spěje do finální fáze.

Projekt, který architekti ze studia Chybík+Krištof spoluiniciovali, zachovává stávající brutalistickou strukturu budovy a zároveň přehodnocuje veřejný prostor na funkční objekt přizpůsobený současným potřebám cestujících. První z nich by nádraží v nové podobě mělo přivítat na začátku roku 2021 foto: Chybík+Krištof

Stávající stav
Projekt, který architekti ze studia Chybík+Krištof spoluiniciovali, zachovává...

Autobusové nádraží Zvonařka denně navštíví více než 25 tisíc cestujících ze všech koutů republiky i Evropy, kteří zde získávají první dojmy o městě. Celková modernizace od architektů Chybík+Krištof nádraží esteticky sjednocuje, zvyšuje jeho funkčnost a přehlednost.

Nákres nového nádraží Zvonařka

„Autobusové nádraží Zvonařka považujeme za jeden z nejvýznamnějších veřejných prostorů města, proto je při jeho regeneraci nezbytné brát v úvahu celou řadu faktorů. Zaprvé architektura reaguje na potřebnou funkčnost objektu, jejíž řešení musí být jasně definované a účelné. Zadruhé veškerý důraz je kladen na potřeby uživatele prostoru. Třetím a nejdůležitějším principem je, že architekti zasahují do křehkého ekosystému, ve kterém se propojují společensko-politické faktory, ekonomika, historická dědictví a obavy o životní prostředí. Musíme proto brát v úvahu všechny tyto aspekty,“ dodává jeden z autorů, architekt Ondřej Chybík.

Studio Chybík+Krištof

Chybík+Krištof bylo založeno v roce 2010, dnes ateliér tvoří více než 50 spolupracujících architektů. Ve 3 pobočkách v Česku a na Slovensku se věnují široké škále témat, projektů rozličných měřítek a typologií. Během necelé první dekády existence studio navrhlo například Český pavilon na světové výstavě EXPO 2015 v italském Miláně nebo galerii nábytku MY DVA, za niž získalo Grand Prix Obce architektů. V závěru loňského roku dokončilo Enotéku znojemských vín a letos na jaře novou budovu Vinařství LAHOFER. Za dosavadní práci obdrželo ocenění Design Vanguard časopisu Architectural Record.

Výjimečná brutalistní stavba, navržená v roce 1984 a realizovaná v roce 1988, byla očištěna, spravena a opatřena nátěrem ve světlém odstínu, který opticky zvětšuje její světlou výšku. Prostor se celkově vyčistil a ucelil. Již je dokončena oprava ocelové příhradové konstrukce zastřešení, která je technicky i funkčně unikátní v celoevropském měřítku. V současné době probíhá doladění posledních detailů nového nasvětlení této konstrukce pomocí bezmála 400 nových světel.

Všechna nástupiště jsou pohodlně přístupná z čerstvě dokončené výpravní budovy při ulici Zvonařka. Nová stavba je umístěna tak, aby byla pohodlně přístupná jak z Galerie Vaňkovka, tak z budoucí nové zastávky tramvaje Plotní. Odstraněním dočasných stánků, přidaných v 90. letech, architekti otevírají terminál do města a zajišťují druhý vstup do stanice na úrovni ulice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.