Lidovky.cz

Extremisté se sjeli do Nového Knína, prý na charitativní akci

Česko

  11:51aktualizováno  15:22
PRAHA/NOVÝ KNÍN - V Novém Kníně na Příbramsku se sešlo 250 až 300 stoupenců krajní pravice. Po poledni se začali scházet v místním letním kině, kolem 16:30 začali areál postupně opouštět.

Příznivci krajně pravicové Dělnické strany před letním kinem v Novém Kníně na Příbramsku foto: ČTK

Mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek uvedl, že policie zasáhnout nemusela. Účastníci se nedokázali shodnout, o jakou akci šlo. Podle šéfa krajně pravicové Dělnické strany Tomáše Vandase šlo o politicko-kulturní akci s názvem Den svobody 2, organizátor Jiří Bárta zase mluvil o charitativní akci.

Vstupní bránu letního kina střežili většinu času členové takzvaných ochranných sborů Dělnické strany (DS), kteří do areálu odmítli vpustit novináře. Z letního kina zaznívala hudba a projevy řečníků, někteří z účastníků byli ze zahraničí, například ze Slovenska nebo Německa. Podle Bárty se akce účastnilo zhruba 270 lidí, policie uvedla asi 300 účastníků.

Starosta Nového Knína Tomáš Havlíček byl z povahy setkání překvapený. "Zvlášť mě překvapuje, že jsem trochu naletěl. Nenapadlo mě, že když jsem mluvil s případným nájemcem - panem Bártou - že zneužije žádost o benefiční koncert na pomoc povodním na takovouto akci," řekl Havlíček novinářům.

Ve smlouvě podle starosty stojí, že mělo jít o koncert na dobročinné účely, Bárta si kino pronajal za symbolickou korunu. Havlíček prý vše konzultoval s policií, která podle něho uvedla, že akci může zrušit, protože je v rozporu s uzavřenou smlouvou. Nakonec se prý ale dohodli, že akci nebudou rozpouštět, pokud bude klidná, nikdo nebude porušovat zákon a skončí v dohodnutou dobu.

Bárta akci podle provozovatelky kina nahlásil jako kulturní festival, jehož výtěžek má jít na letošní povodně, stejně se pak vyjádřil i před novináři, a trval si na tom. Odmítl také potvrdit, že jde o akci s názvem Den svobody 2, na níž zvaly pozvánky umístění například na webech Autonomních nacionalistů nebo neonacistického Národního odporu.

V pozvánkách například stálo, že "hudebně-politický festival" Den svobody 2 zaštiťuje Dělnická strana (DS). "Tato akce nemá s Dělnickou stranou nic společného, jsou to pouze návštěvníci," řekl Bárta, který je šéfem DS ve Vlašimi, novinářům před letním kinem. "Politický mítink to není, je to vyloženě charitativní akce," dodal.

Vandas ale mluvil jinak, akci označil za kulturně-politickou. "Je to setkání příznivců Dělnické strany a různých nacionalistických organizací," řekl s tím, že DS setkání zaštiťuje. "Akce se jmenuje Den svobody," dodal Vandas. Na otázku novinářů, co vlastně se v letním kině tedy koná, jestli charitativní akce nebo Den svobody, odpověděl, že si mohou vybrat.

Na akci podle Bárty vystoupili hudebníci z různých kapel, jména skupin ovšem neprozradil. Pokud by organizátoři podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje ultrapravicovou scénu, jména kapel zveřejnili, mohli by mít problémy s policií.

Na místě se objevily známé tváře české ultrapravicové scény, jako například Erik Sedláček nebo svolavatel březnového pochodu pravicových radikálů v Plzni Tomáš Babka. Řada účastníků měla trička s logy hudebních skupin, které bývají označovány jako ultrapravicové nebo neonacistické, jako jsou například Brutal Attack a Skrewdriver z Velké Británie, Landser z Německa nebo Bully Boys z USA.

Podle Cakla byli na místě i zástupci maďarské pobočky militantní mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour (Krev a čest) nebo Národnědemokratické strany Německa (NPD). Naprostá většina účastníků akce je podle něho spojena s Národním odporem.

Takzvaný Den svobody se konal dva dny před výročím úmrtí nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Ten zemřel 17. srpna 1987. Podobné akce se měly konat v Polsku, Maďarsku a Německu, ale úřady je zakázaly. Vandas ale jakoukoli spojitost odmítl a spojování výročí s Dnem svobody označil za nesmysl.

Akce měla podle některých pozvánek navázat na setkání Den svobody, které se mělo odehrát před rokem v královéhradeckém letním kině. Radnice ale tehdy vypověděla smlouvu o pronájmu areálu, zhruba tři stovky stoupenců krajní pravice se tak sešli v centru města. Po zhruba hodinovém přednesu projevů akce skončila.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.