Lidovky.cz

Bakala, Albrightová i kníže hledají po světě mozky pro Česko

Česko

  10:00
PRAHA - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg hledá po Praze vhodné místo, které by mohl nabídnout některému z prestižních amerických think-tanků, aby si tady otevřel svou pobočku.
Think tank, ilustrační foto

Think tank, ilustrační foto foto: Shutterstock

"Otevření pobočky amerického think-tanku v Česku se blíží. Potřebujeme tu přednášející osobnosti ze zahraničí, ne se jen bavit mezi sebou, s nadhledem, který jde od Bílých Karpat k Šumavě," řekl LN Schwarzenberg.

Mozkovny pro politiky

Pojem think-tank (doslovně myšlenková nádrž) vznikl v USA v období druhé světové války. Mají poskytovat myšlenkové a názorové zázemí administrativě a politikům. Zpracovávají vlastní výzkum a prosazují své vidění světa v různých oborech. Jen v USA je takových institucí 1700, nacházejí se ale po celém světě.

Česká strana může podle něj nabídnout jen možné sídlo think-tanku, na zbytek se budou muset sehnat peníze soukromé. A v tomto směru se začala rýsovat jedna nepřehlédnutelná možnost: o vznik think-tanku v Praze usiluje vedle Schwarzenberga také jeho obchodní partner a přítel, finančník Zdeněk Bakala. "Mohu potvrdit, že pan Bakala chce i nadále napomoci vzniku organizace, jako je think-tank," vzkázal LN jeho mediální zástupce Pavel Kočiš.  "V zásadě ty dvě věci jdou nezávisle. Ale možná tady budou Američané hledat partnerský institut. To už je ale na nich," řekl ministr k souvislosti mezi oběma projekty.


Ministr také připustil, že s Bakalou snahu rozjet v Česku instituci typu amerického think-tanku už dříve probírali.  "Svého času jsem byl na jedné diskuzi, kde se o tom mluvilo. Byl to takový uvolněný kroužek různých známých. Jak ten projekt pokračuje, o tom já nic nevím," dodal včera ministr.

Karel Schwarzenberg

Podle svých slov tehdy řekl, že pokud Česko srovnává v úrovni diskuzí, například v oblasti zahraniční politiky, s obdobnými institucemi jinde v Evropě, "musí uznat, že jsme ještě poněkud provinční a že s tím se musí něco udělat". Bakalův mluvčí Kočiš k tomuto záměru dodal už jen to, že je "předčasné zveřejňovat jakékoli informace".

Aspen v Česku
Americké think-tanky se mimo jiné vyznačují tím, že mívají čitelnou politickou orientaci, a tíhnutím k jedné ze dvou hlavních politických stran v USA. Schwarzenberg ve Washingtonu jednal s odborníky z American Enterprise Institute, kteří se kloní k republikánům, i s představiteli Brookings Institute z tábora demokratů.

Nálepku neutrální ministr dává think-tanku Aspen Institute, o němž také mluvil jako o nadějném kandidátu pro zřízení pobočky v Česku. Ve washingtonské centrále Aspen Institute jsou zatím ve věci opatrní.

"V tento okamžik mohu říct jen to, že proběhla předběžná jednání a nic konkrétního zatím není plánované," reagoval na dotaz LN Elliot Gerson, výkonný viceprezident Aspen Institute. Česko-americké námluvy mají probíhat i se členy washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA).

S podporou Albrightové
Podle Schwarzenberga by personální obsazení nového think-tanku fungujícího pod zavedenou americkou značkou tvořili hlavně Češi. I to by mohlo nasvědčovat možnému propojení obou projektů. Intelektuálové světového formátu by pak v takové instituci fungující v Česku byli vítanými hosty.

O projektu think-tanku s americkou účastí v první polovině roku mluvila také ČSSD, tedy v době, kdy se chystala do vlády. Představitelé ODS ale tehdy tvrdili, že si sociální demokraté jen vypůjčili jejich myšlenku. K projektu je ale prý skeptický prezident Václav Klaus, jak už dříve řekl ministr Schwarzenberg.

Madeleine Albrightová.

Za otevření pobočky amerického think-tanku v Praze prý ve Washingtonu lobbuje i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Poradci po Česku

CENTRUM PRO EKONOMIKU A POLITIKU (CEP)
* Vzdělávací institut, který v roce 1998 založil Václav Klaus.
* Činnost se sestává z pořádání seminářů a publikační činnosti. CEP žije z dobrovolných příspěvků soukromých osob.
* V čele je správní rada, kterou tvoří Václav Klaus, Jiří Weigl a Karel Steigerwald. Výkonným ředitelem je Petr Mach, mimo jiné předseda Svobodných.

OBČANSKÝ INSTITUT
* Instituce, jejímž cílem je podpora, šíření a rozvíjení idejí a hodnot konzervativně-křesťanského zaměření.
* Působí jako občanské sdružení od roku 1991, navazuje na okruh disentu kolem Pavla Bratinky, pořádající před listopadem 1989 "bytové semináře".
* Současný šéf je Roman Joch, mimo jiné poradce premiéra Petra Nečase v oblasti lidských práv.

CEVRO – LIBERÁLNĚ-KONZERVATIVNÍ AKADEMIE
* Vzniklo jako občanské sdružení v srpnu 1999.
* Inspirací pro jeho vznik byla myšlenka celoživotního doplňování znalostí a dovedností pravicově smýšlejících lidí a činnost think tanků ideově spřízněných západních pravicových stran.
* Ve správní radě zasedá třeba exministr vnitra Ivan Langer či jiný člen ODS Jan Zahradil.

MASARYKOVA DEMOKRATICKÁ AKADEMIE (MDA)
* Jedno z mála sdružení, které je možné považovat za think-tank tuzemské levice. Alespoň za něj MDA považoval expředseda ČSSD Jiří Paroubek.
* Občanské sdružení, které bylo založeno v roce 1896 za účasti tehdejšího vůdce sociální demokracie Josefa Steinera a profesora Tomáše Garrigua Masaryka jako Masarykova dělnická akademie.
* K přejmenování na demokratickou akademii došlo teprve v dubnu 2009.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.