Lidovky.cz

Hrad otáčí. O jmenování profesorů prý Zeman ještě nerozhodl

Česko

  17:31aktualizováno  18:32
Po obrovské mediální kritice, která se strhla po oznámení Miloše Zemana, že nejmenuje Martina C. Putnu profesorem, začal Hrad otáčet. Prezidentova mluvčí Burianová v podvečer uvedla, že žádné oficiální stanovisko ohledně jmenování ještě nepadlo. Prezident má prý čas do 11. června a do té doby odmítá jakékoliv spekulace.

Miloš Zeman foto: SPO

Vše začalo dopoledne, kdy Zeman před televizními kamerami na zasedání Rady seniorů prohlásil, že se rozhodl nerespektovat návrh na jmenování literárního historika Martina C. Putny profesorem. Důvody prý sdělí pouze v případě, že by se s ním Putna soudil a soud vyhrál.

Proč nechce jmenovat důvody hned? Nechce prý Putnu ponižovat: "Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil," prohlásil prezident.

Proti Zemanově rozhodnutí se ihned  vzedmula vlna kritiky. Od akademické obce, ODS a dokonce i od sociálních demokratů.

Blog Martina C. Putny

Prezidenta Zemana mohl pobouřit i Putnův blog na serveru Lidovky.cz. Článek "PUTNA: Zlý dědek z Vysočiny" si přečtětě ZDE.

Hrad se v reakci na to pokusil své stanovisko dementovat. V tiskovém prohlášení mluvčí Hana Burianová uvedla, že: "Ke dnešnímu dni neexistuje žádné oficiální stanovisko prezidenta republiky, ve kterém by sděloval koho bude či nebude jmenovat profesorem. Prezident republiky veřejně uvedl své výhrady k osobě pana Martina C. Putny."

Čas má prý Zeman do poloviny června: "Jmenování profesorů proběhne 11. června 2013 a do té doby odmítáme jakékoliv spekulace o tom, koho prezident republiky jmenuje či nejmenuje profesorem na základě svého práva daného Ústavou ČR."  

ČTĚTE O TÉMATU VÍCE:

Zeman odmítl, že by za rozhodnutím stál fakt, že Putna patřil během prezidentské kampaně k Zemanovým kritikům. „Já jsem se to, že podporoval pana Schwarzenberga, dozvěděl ráno z teletextu, a možná že kdybych to byl věděl, tak bych při svém rozhodnutí naopak trochu zaváhal opačným směrem právě proto, aby nevzniklo toto podezření,“ podotkl prezident.

Putna je eticky čistý, tvrdí rektor UK

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se postavil za Putnu: "Musím kategoricky odmítnout spekulace o tom, že by hlediskem pro jmenování či nejmenování profesorem mohly snad být stanoviska k církevním restitucím, více či méně liberální názory či dokonce sexuální orientace.

Dále, pokud pan prezident opravdu prohlásil, že důvody údajného nejmenování doc. Putny profesorem nyní nezveřejní, protože by ho tím ponížil, musím předpokládat, že se tyto důvody týkají nějakého skutečně závažného morálního pochybení.

V opačném případě by nešlo o nic jiného, než o naprosto nepřijatelný mocenský zásah do akademické obce a vnášení nejhorších aspektů politiky do sfér, kde mají rozhodovat čistě odborná hlediska.

Protože o žádném etickém pochybení doc. Putny ani já, ani Vědecká rada Univerzity Karlovy, ale nepochybně ani profesoři z univerzit v kalifornském Berkley, německém Regensburgu a dánském Aarhusu, kteří profesorské řízení doc. Putny doporučili, nic nevíme, věřím, že pan prezident ještě svůj definitivní postoj zváží, a budu vyčkávat jeho odpověď.

Je to zásah do akademických svobod

O situaci informoval rektor Univerzity Karlovy (UK) Václav Hampl, podle něhož se věc vymyká obvyklému postupu, protože prezident vždy univerzitní návrhy po projednání ve vládě podepsal a nové profesory jmenoval. Hlavu státu proto písemně požádal o vysvětlení.

Putna zatím ve věci nehodlá nic podnikat a nechá ji na univerzitě. "Já jsem rád, že to jde touto správnou úřední cestou, protože se nejedná o mě, ale o princip," řekl Putna. Na dotaz, zda by se případně obrátil na soud, odvětil, že co bude potom, se uvidí.

Politici Zemana tvrdě zkritizovali

  • Razantní byla reakce některých politiků. Podle ministra zahraničí a Zemanova soupeře z prezidentské volby Karla Schwarzenberga (TOP 09) jde o pokračování protektorátní politiky a politiky prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.
  • Šéf poslanců ODS Marek Benda prezidentovo chování považuje za další projev snahy rozšířit pole rozhodování.
  • Bendův stranický šéf a předseda vlády Petr Nečas prohlásil, že jmenování profesorů je v kompetenci prezidenta, který musí sám svoje kroky obhájit a vysvětlit.
  • Pochopení nenašel Zeman ani u svých bývalých spolustraníků z ČSSD. "Myslím, že je to unáhlené rozhodnutí a že svobodomyslný Miloš Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013," uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka. Pokud prezident nemá opravdu závažné důvody, mohlo by to být podle něho vnímáno jako zásah do akademických svobod.

Ministr školství Petr Fiala se k případu zatím nevyjádřil, jeho úřad vzkázal, že nechce do sporu jakkoliv vstupovat.

Podle ústavního právníka Jana Kysely je Zemanův krok zcela neudržitelný, zpolitizovaný a svévolný.

Akademickou obec Zemanovo rozhodnutí zaskočilo.

"Jsem přesvědčený, že prezident má v takových záležitostech respektovat odborné stanovisko grémií UK i jiných univerzit," uvedl rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Za "velmi smutný zásah do základních univerzitních akademických svobod" postoj hlavy státu označil i rektor brněnského VUT Karel Rais.

Prezidentův postoj naopak ocenil opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný, který za něj Zemanovi poděkoval. Proč tak učinil, není jasné.

Podle některých hlasů z církevních kruhů je možné, že určitým hodnostářům mohou vadit Putnovy liberální postoje, jeho sexuální orientace či účast na pochodu homosexuálů. Média také spekulovala o tom, že by za odmítavým postojem k Putnově jmenování mohl být jeho kritický postoj k Zemanovi.

Jmenování profesorů je sice plně v kompetenci prezidenta, dosud ale hlavy státu návrhy akademiků respektovaly. Jen jednou tak v minulosti podle informací neučinil Václav Havel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.