Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Z kandidátů na profesuru převezme titul jediný, předá jej Picek

Česko

  17:43
PRAHA - Z kandidátů na profesuru převezme v podzimním termínu titul jediný. Lékaři Petrovi Pazdiorovi navrženému Univerzitou obrany předá v pátek dekret ministr obrany Vlastimil Picek. Zatímco návrh ministerstva obrany putoval rovnou k rukám prezidenta, na ministerstvu školství leží návrhy desítek kandidátů veřejných vysokých škol.

Ministr obrany Vlastimil Picek foto: MAFRA - Tomáš Krist

Ministerstvo školství s odesláním návrhů na profesuru Hradu váhá. Úřad chce napřed novelu, která ujasní pravomoci při jmenování.

Petr Pazdiora je tak jediný jmenovaný profesor v podzimním termínu. Prezident Miloš Zeman jej jmenoval profesorem 5. listopadu s účinností od 1. prosince. Ačkoliv prezident dekrety tradičně také předával, epidemiolog Pazdiora jej převezme z rukou ministra obrany, pod jehož úřad spadá i Univerzita obrany.

Ministr školství bude jednat se Zemanem

Zeman se totiž na jaře po kauze kolem jmenování akademika Martina C. Putny vyslovil, že nejvyšší akademický titul už nechce dál udělovat a že by tato pravomoc měla přejít na ministra školství. Novela, která by toto upravovala, ale zatím ani nebyla předložena. "Nemáme z toho radost, ale chod univerzity by pozastavení jmenování profesorů nemělo ovlivnit, řekl mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek.

ČTĚTE TAKÉ

Mluvčí ministerstva Marek Zeman řekl, že ministr Dalibor Štys chce o situaci se jmenováním ještě jednat s prezidentem. Úřad také uvádí, že zatím nemá 60 kandidátů tak, aby byla naplněna kapacita Karolina, kde se jmenování tradičně koná.

Otálení ministerstva už minulý týden kritizovali politici napříč politickým spektrem. Termíny jmenování ale neukládá žádný zákon. Takzvanou prezidentskou novelu zase odmítly vysoké školy. Vadí jim, že jmenování by mělo přejít z nadstranického prezidenta na ministra školství. (Více k tématu čtěte ZDE.)

Autoři: ,