Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putna profesorem bude, dekret však dostane v ústraní a od ministra

Česko

  13:16aktualizováno  14:21
PRAHA - Ministr školství Petr Fiala se dohodl s prezidentem Milošem Zemanem, že Martin C. Putna může být jmenován profesorem. Dekret mu však nepředá prezident, ale ministr školství, a to až poté, co prezident udělí profesuru zbylým kandidátům.

Ministr školství Petr Filala se dohodl s prezidentem Milošem Zemanem na tom, jak jmenují Putnu profesorem. foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman je připraven jmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem, předání dekretu ale přenechá ministru školství Petru Fialovi. Zeman také požádal, aby jmenování v budoucnu prováděl ministr školství. Fiala to řekl po schůzce s prezidentem.

Důvodem prezidentova nesouhlasu s Putnou prý bylo akademikovo veřejné vystupování a postoje. Prezidentovo rozhodnutí nejmenovat Putnu bez udání konkrétního důvodu pobouřilo akademiky, politiky i studenty.

VŠE O PUTNOVĚ PROFESUŘE:

Ministr školství Petr Fiala řekl, že se nad chováním Putny sám pozastavoval. "Zastávám přesvědčení, že aktivity se neslučují s tím, jak by měla vypadat osobnost profesora. Ta by měla splňovat i další principy. I já jsem se pozastavoval nad chováním Putny, ale to podle mého názoru není důvod pro nejmenování," řekl ministr. 

"Požádal jsem o zvážení jmenování pana prezidenta, prezident mě vyslechl a je připraven podepsat za předpokladu, že Putna přijme dekret z mých rukou. Svoboda udělovat akademické tituly je by měla být právem univerzit," upřesnil podmínky předání dekretu Putnovi Fiala. 

Prezident Zeman ve svém projevu zdůraznil, že jako přímo zvolený prezident není pouhým strojem na podpisy. "Jako přímo zvolený prezident pokládám podpis za tolik závazný, že nebudu podepisovat vše, co se mi dostane na stůl. Proto jsem dal přednost systémovému řešení. Vzdal jsem se práva udělovat amnestie a většinu milostí. Pokud je mi ale známo, jsme v udělování dekretů vysokoškolským profesorům v Evropě ojedinělí. Dostávám reakce i z jiné části akademické obce než z té, co si stěžuje," řekl Zeman.

Sám Putna zveřejní své stanovisko na Hradčanském náměstí v Praze v 15:30.

Výběr výroků kolem udělení profesury Martina C. Putny

  • Prezident Miloš Zeman,17. května:  

"Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil."

  • Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl; 17. května

"Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval."

  • Rektor brněnského VUT Karel Rais; 17. května

"Jestliže je toto tvrzení pravdivé, pak je to velmi smutný zásah do základních univerzitních akademických svobod."

  • Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka; 17. května

"Myslím, že je to unáhlené rozhodnutí a že svobodomyslný Miloš Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013. Pokud nemá pan prezident opravdu závažné důvody, může to být celkem oprávněně vnímáno jako zásah do akademických svobod. Povede to ke zbytečné politizaci a napětí kolem jmenování profesorů."

  • Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg; 17. května

"Jde o pokračování protektorátní politiky a politiky prezidenta Gottwalda. Jako byl odmítán Zdeněk Kalista, je nyní odmítán rovněž katolický intelektuál Martin C. Putna."

  • Bývalý prezident Václav Klaus; 18. května

"Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl. Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci."

  • Premiér Petr Nečas, 19. května

"Pan prezident by udělal nejlépe, kdyby své stanovisko k odmítavému postoji jmenovat profesorem Martina C. Putnu netajil a neprodleně sdělil veřejnosti. Důvody musí být důvěryhodné, jinak se vystavuje oprávněné kritice oklešťování akademických svobod."

  • Prezident Miloš Zeman; 20. května

"Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji: 'katolické buzny zdraví Bátoru'."                             Zdroj: ČTK

 

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat