Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Člověk má právo i na "pitomé" chování, řekl Nečas k Putnovi

Česko

  17:09aktualizováno  19:36
PRAHA - Premiér Petr Nečas nesouhlasí se Zemanovou neochotou jmenovat Putnu profesorem. Podle něj pro to není důvod. Připomněl také případ Františka Hanzlíka, jehož profesuru kontrasignoval. Ten má titul RSDr. z komunistické Vysoké školy politické, což Nečasovi vadí daleko více, než transparent o katolických buznách.

Předseda vlády Petr Nečas foto: ČTK

Premiér Petr Nečas dnes zdůraznil, že v České republice má každý právo na svobodu slova, včetně práva "chovat se pitomě jako pan Putna". Věří, že Zeman své důvody odmítnutí podepsat Putnovo jmenování profesorem podrobněji vysvětlí.

"To, že se někdo občas chová pitomě, ještě není důvod mu upřít ve specializovaném oboru typu srovnávací literatura a podobně nějaký akademický postup, který by primárně měl být na odborných kruzích, čili příslušné univerzitě," řekl premiér.

Přidal se tak k dalším politikům, kteří s prezidentem Zemanem nesouhlasí. Pro server Lidovky.cz se vyjádřilo několik z nich. Celou anketu si můžete přečíst ZDE.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas připomněl případ Františka Hanzlíka, jehož profesuru kontrasignoval, a připomněl, že pedagog působící v Brně na Univerzitě obrany a na Slezské univerzitě v Opavě má titul RSDr. z komunistické Vysoké školy politické.

"Tento případ mi vadí více než nevkusný transparent v rukou jiného vysokoškolského pedagoga," dodal předseda vlády.

Kauza akadamika Putny

V pátek se prezident Zeman rozhodl nejmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem. Vadil mu transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", který Putna nesl na pražské Gay Pride v roce 2011. 

Zemanův postoj odsoudili politici ODS, TOP 09, ČSSD. "Pokud pan prezident opovrhuje akademickými svobodami, existuje reálné riziko, že brzy začne opovrhovat i svobodami občanskými. TOP 09 je připravena zmobilizovat všechny občanské síly k tomu, aby se mu to nepovedlo," sdělil dnes první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Ocenění došla řada jeho knih, loni například obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat