Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlk a Halík ostřeji než Duka: Nejmenování Putny je totalitní kádrování

Kardinál Miloslav Vlk (vpravo) a nový pražský arcibiskup Dominik Duka na Pražském hradě, kde se 9. dubna setkali s prezidentem Václavem Klausem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Miloslav Vlk (vpravo) a nový pražský arcibiskup Dominik Duka na Pražském hradě, kde se 9. dubna setkali s prezidentem Václavem Klausem | foto: ČTK

PRAHA Spor o schválení profesury Martina C. Putny se přenesl i do církevních kruhů. Zatímco primas Dominik Duka se k celé věci příliš vyjadřovat nechtěl a nepřímo naznačil, že prezident má na neschválení Putnovy profesury právo, kardinál Miloslav Vlk stejně jako duchovní Tomáš Halík se postavili jednoznačně na stranu Zemanových odpůrců. Vlk ve svém prohlášení říká, že se "...tento zákrok podobá ideologickému kádrování minulého režimu."

VYJÁDŘENÍ MILOSLAVA VLKA:

"V posledních letech jsem několikrát vstupoval do prostoru akademické svobody a stavěl se za požadavky studentů nebo se s jejich úsilím ztotožňoval... Před několika léty to byl spor Karlovy university s ministerstvem školství o reformu vysokoškolského studia, před časem zase protest jihočeských studentů proti úzké spolupráci sociálních demokratů po vyhraných krajských volbách s komunisty a jejich totalitně angažovanými straníky... Dnes jsem vyslovil svou podporu jeho Magnificenci rektorovi UK profesoru V. Hamplovi v jeho rozhodném úsilí o ochranu akademických svobod a nezávislosti proti bezprecedentnímu zásahu presidenta M. Zemana do těchto svobod v kauze jmenování profesorem docenta M. C. Putny. Domnívám se, že nelze spojovat svobodu rozhodování příslušných akademických gremií s osobní názorovou orientací kandidáta, i když se mi nemusí vůbec líbit, a nemusím s jednáním dotyčného nikterak souhlasit. Uvedený zásah se podobá ideologickému kádrování minulého totalitního režimu jak v oblasti akademických svobod, tak v osobním životě člověka... Tento postoj je preventivní obranou i mé vlastní svobody..."

Kardinál M. Vlk

Zdroj: webové stránky M. Vlka

"Vyslovil jsem svou podporu jeho Magnificenci rektorovi Univerzity Karlovy profesoru V. Hamplovi v jeho rozhodném úsilí o ochranu akademických svobod a nezávislosti proti bezprecedentnímu zásahu presidenta M. Zemana do těchto svobod v kauze jmenování profesorem docenta M. C. Putny," uvedl Vlk ve svém prohlášení. Je tak v pořadí již čtvrtým církevním hodnostářem, který se k Putnovu nejmenování vyjádřil.

Naprosto opačný názor má opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný. Ten při své páteční návštěvě Hradu Zemanovi řekl, že se mu představa Putny jako profesora nelíbí. "Skutečně mi byla panem prezidentem položena otázka jak se dívám na jmenování doc. Putny profesorem. Je to čistě můj osobní názor, na který si myslím mám právo, říci “nelíbí se mi to“. Nebyl jsem dotázán na důvody. Myslím, že bych je nechtěl zveřejňovat, když jsem je neuvedl ani panu prezidentovi. Jen pro úplnost – plně respektuji rozhodnutí univerzity," řekl opat serveru Christnet

Stejný názor jako Vlk zastává také duchovní Tomáš Halík. Ten v rozhovoru pro deník Právo řekl, že "je povinností proti této mocenské aroganci protestovat. Pokud představitelé církve podpořili prezidenta Zemana, pak je to hanebné podlézání moci," uvedl Halík.

Zeman není stroj na podpisy

Dominik Duka se již dříve nepřímo postavil za prezidenta Zemana. "Opravdu nemohu komentovat každou událost. Můj názor je takový, že tady se musí kompetenčně dojít k nějakému závěru, protože si myslím, že není možné, aby ze statutárů, kteří podepisují určitá rozhodnutí, byli vlastně jenom, když to řeknu po polsky, "dziadki podpisowymi", tady se musí najít nějaká cesta. Ale myslím, že ta kauza nebyla rozhodnuta, tak bych do ní ani nevstupoval," řekl Duka ČTK. 

"Od toho jsou akademické instituce a státní instituce a nemůžeme se jim plést do každého sporu, to by tady nemusel být ani prezident, ani ministr," dodal primas. 

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč