Lidovky.cz

O razii se vědělo předem. Podle policie však informace neunikly

Česko

  11:16
PRAHA - O policejní razii, která vedla k pádu vlády, se (nejen) v politických a novinářských kuloárech povídalo několik dní předem. Možná i proto byli kmotři, kteří v případu figurují, v cizině, když došlo na domovní prohlídky. Policie se však tím, kdo informace z vyšetřování vynesl, nezabývá.

Ozbrojený policista před vilou vlivného lobbisty Ivo Rittiga. foto: MAFRA - Jan Zatorsky

"Ze státního zastupitelství ani od policie žádné informace neunikly," uvedl pro Lidovky.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jehož tým má případ na stole.

Pokud by to měla být pravda, je otázkou, kdo jiný měl ještě přístup do vyšetřovacího spisu. Těžko totiž věřit, že zpráva, "že se něco velkého chystá", přišla od štěbetajících vrabců na střeše.

Podnět nepřišel

O chystaném zatýkání či rok a půl dlouhém odposlouchávání kanceláře "politického podnikatele" Romana Janouška napsal časopis Reflex ještě před tím, než k policejní razii skutečně došlo. A jak v týdeníku zaznělo, mnozí poslanci i lidé pohybující se na pomezí politiky a byznysu o tom v kuloárech mluvili už zhruba tři týdny.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

I to může být důvodem, proč pražští kmotři, kteří jsou v souvislosti s aktuální kauzou prošetřováni, byli v době policejního zátahu v zahraničí. Ivo Rittig ve svém monackém sídle, Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička u moře v Chorvatsku.

Generální inspekce bezpečnostních sborů ale na dotaz serveru Lidovky.cz uvedla, že zatím únik informací nevyšetřuje. "Nedostali jsme žádný podnět z vrchního státního zastupitelství, proto se žádným podnětem nezabýváme," vysvětlila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Spisy má 40 lidí

Žalobce Ištvan potvrdil, že žádný pokyn nevydal. Vzápětí ale dodal, že to nevylučuje, aby nějaké vyšetřování probíhalo. "Pokud by někdo měl informaci, že k úniku informací došlo, může to příslušné státní zastupitelství nebo policejní orgán prověřovat z úřední povinnosti. Nemusí vyčkávat na nějaký podnět," uvedl Ištvan. On ale žádné takové informace nemá, zdůraznil.

Navíc podotkl, že co se týče dalších detailů, které přinášejí média nad rámec oficiálních zpráv od žalobců a policie, je spousta lidí, kteří ke spisům mají přístup. "Ty informace jsou předmětem listin, které obdrželi účastníci řízení. Takže to dostalo asi čtyřicet lidí," podotkl Ištvan.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.