Lidovky.cz

Komunisté přijali Ransdorfovo vysvětlení. Nikomu jsem nenaletěl, vzkázal europoslanec

Česko

  9:17aktualizováno  10:28
PRAHA - Europoslanec Miloslav Ransdorf přinesl na schůzku s vedením KSČM dokumenty, které údajně vyvracejí, že se dopustil zločinu. Astronomických 350 milionů eur (skoro 9,5 miliardy korun) je prý dědictví „z brazilské čokoládovny“. Europoslanec byl ve čtvrtek spolu se třemi Slováky zadržen v Curychu pro podezření z podvodu.

Miloslav Ransdorf přichází do sídla KSČM v Praze, aby vysvětlil své zadržení ve Švýcarsku. foto:  Petr Topič, MAFRA

Švýcaři považují všechny čtyři muže za obviněné. V úterý dopoledne Bouvardová nejdříve označila pondělní informaci některých slovenských zpravodajských webů, že vůči Ransdorfovi a třem Slovákům bylo vzneseno obvinění, za chybnou.

Nedorozumění kolem pojmu obviněný vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému. „Po provedeném trestním vyšetřování se řízení buď zastaví (z právních důvodů nebo kvůli tomu, že se podezření nepotvrdilo), nebo se vznese obžaloba u soudu,“ uvedla v následné komunikaci na vysvětlenou Bouvardová. „Jak ale probíhající řízení dopadne, nelze v současnosti ještě říct,“ zdůraznila.

Jeden ze čtyř obviněných v trestním řízení zůstává nadále ve vyšetřovací vazbě. Tu je podle Bouvardové možné ve Švýcarsku povolit na tři měsíce. „Obviněný si ale může kdykoli podat žádost o propuštění, o němž pak musí znovu rozhodovat soud,“ řekla.

„Očistím své jméno“

Ransdorf prohlásil, že kauza pro něj nekončí. Po poradě s právníky chce očistit své jméno. „Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které prokazovaly, že opravdu to dědictví je reálná záležitost,“ řekl novinářům Ransdorf. Komunistický poslanec se domnívá, že „někomu šlápl na kuří oko“. „Rozhodně vylučuji, že bych naletěl podvodníkům,“ prohlásil.

Vedení komunistické strany ještě v neděli „s politováním“ konstatovalo, že europoslanec s ním „přes veškerou snahu“ nekomunikuje. Posléze se Ransdorf s Filipem dohodl, že v úterý přijde celou věc vysvětlit na kolegium. Do ústředí strany europoslanec přijel černým superbem kolem skupiny novinářů, kteří na něj čekali. Před jednáním s vedením strany ale nic neřekl.

Ransdorf: Banky jsou ve Švýcarsku rozhodující síla

Do ústředí strany europoslanec přijel autem, kolem skupiny novinářů, kteří na něj čekali, ale projel bez zastavení. Ransdorf po schůzce prohlásil, že nespáchal žádný zločin. „Ani jsem nikomu nenaletěl, jak tvrdil pan prezident,“ prohlásil v narážce na slova Miloše Zemana. Chybu prý udělal v tom, že nepočítal s tím, jak mocný je bankovní sektor ve Švýcarsku. „V podstatě to je spolu s policií rozhodující síla ve státě,“ poznamenal Ransdorf.

PSALI JSME:

Ransdorf vystoupil na tiskové konferenci s vedením komunistické strany, které přesvědčil o své nevinně. Před veřejností ale jasno do kauzy nevnesl.

Podle Filipa vedení strany vidělo dokumenty, které vyvracejí domněnky, že by se Ransdorf dopustil trestného činu. „Bylo to ověřeno i dnes stanoviskem státního zastupitelství, že proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění,“ řekl Filip.

Vysvětlení spletité situace

Podle místopředsedkyně KSČM Miloslavy Vostré kauza pro stranu úterkem končí a nebude ji dál komentovat. „Pevně věříme, že kroky, které kolega Milan Ransdorf podnikne, povedou k vysvětlení celé situace a k jeho očištění,“ doplnila Vostrá.

Ransdorf prý nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan s iniciálami V. H. V žádném případě podle Ransdorfa nemělo jít o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Miloslav Ransdorf dorazil do sídla KSČM v ulici Politických vězňů, kde vysvětlí...
Miloslav Ransdorf dorazil do sídla KSČM v ulici Politických vězňů, kde vysvětlí...

„Chtěli jsme pomoci“

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Muži opakovaně odmítli, že by předložili falešné doklady a pokusili se peníze vybrat či převést. Slovenský podnikatel Juraj Hajdu uvedl pro MF DNES, že čtveřice chtěla pouze pomoci Čechovi, který se snaží domoci přístupu k téměř deseti miliardovému dědictví. Švýcarská banka mu v tom údajně několik let brání.

„Nikdo není takový psychopat, aby si vyrobil falešné doklady a pokusil se převést takové obrovské sumy peněz. Klient se pokoušel komunikovat s bankou doporučenými dopisy a žádal je o odblokování účtu. Banka nereagovala, a tak náš partner (Peter Guzmický, bývalý starosta ve vsi Ivanka pri Nitre - pozn.red.) požádal autoritu s diplomatickým pasem, aby obhájila zájmy českého občana,“ vysvětluje Hajdu v deníku.

Ransdorf promluvil ke kauze poprvé v pondělí večer, kdy prohlásil, že chtěl v bance zjistit potřebné informace k dědictví. „Věc se však vyvinula zcela jinak, než jsem očekával. Vzniká tak řada zvláštních podezření. Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával,“ obhajoval se europoslanec.

Dědictví majitele Nestlé?

Ke kauze se pro vyjádřila také matka podnikatele Hajdy. „S tím dědicem byli v kontaktu necelý rok, chtěli mu pomoci. Získal obrovské dědictví a švýcarská banka s ním deset let nemluvila. Ty peníze, to je dědictví. Celý ten majetek mu odkázala jeho velmi bohatá teta, když zemřel její manžel v Brazíli, kde měl firmu Nestlé,“ sdělila MF DNES..

„Není nám známo, že taková kauza existovala,“ řekla k případu za Nestlé Andrea Brožová, která má na starosti komunikaci.

Podnikatel Hajdu trvá na tom, že peníze jsou čisté, avšak odmítá prozradit identitu dědice. Ve Švýcarsku se případ dále vyšetřuje. „Tři lidé byli propuštěni, protože důvody pro zadržení nebyly splněny, čtvrtá osoba je ve vazbě,“ uvedla mluvčí švýcarského Vrchního státního zastupitelství Corinne Bouvard.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.