Lidovky.cz

Komiks nebo ‚hra‘ na útěk z Česka. Děti se díky kampani můžou vžít do role uprchlíka

Afghánistán

  16:02aktualizováno  16:46
PRAHA - Komiks, krátký film i možnost podívat se na situaci uprchlíka z jiné perspektivy nabízejí vzdělávací materiály kampaně Hello Czech Republic. Soubor třinácti aktivit a metodické příručky je určen zejména učitelům druhého stupně základních a středních škol.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam. foto: META, o.p.s.

Výsledky projektu organizace META a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) byly ve středu prezentovány veřejnosti.

Uprchlíci z Iráku mají nový domov na Vysočině. Firmy už jim nabízejí práci

Kampaň pracuje s tématy uprchlictví, migrace, integrace, identity, stereotypů či bezpečného prostředí školy. Je vytvořena podle švédského vzoru, pro který UNHCR získal autorská práva. Samotnou realizaci měla na starosti především organizace META, jež se dlouhodobě věnuje vzdělávání cizinců v Česku.

Žáci a studenti se mohou v komiksu sžít s příběhem chlapce Hamída, který se vydává na cestu z Afghánistánu do Švédska. Třináctiminutový film jim zase vypráví příběh kurdské dívky Šádí, kterou také její matka poslala do Švédska.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.
Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Pohled z druhé strany nabízí fiktivní příběh, kdy po jaderné havárii musí deset milionů Čechů opustit svou vlast. Ochotu je přijmout projevuje jen asijský Peacestán se 300 miliony obyvatel. Vyvolá to ale protesty veřejnosti proti vstupu Čechů do země. Tamní vláda proto uprchlíkům poslala dopis s otázkami.

‚Mluvit o migraci bylo jednodušší na jaře‘

Žáci se musejí zamyslet mimo jiné nad tím, co znamená česká kultura, jak by chtěli v nové vlasti praktikovat své náboženství, zda by chtěli volební právo nebo sociální výhody a zda budou dodržovat tamní svátky a tradice.

Příběhy uprchlíků na Vysočinu. Na naši vesnici dopadaly rakety, vzpomíná učitel

Tento příběh se svými žáky pilotně zkoušela i Eva Wolfová, učitelka ZŠ Brána jazyků. Mluvit o migraci bylo podle ní jednodušší na jaře, než se vyhrotily debaty kolem současné uprchlické krize.

Metodika také proměňuje roli pedagoga ve třídě. Už není nositelem jediné pravdy. „Je to starší partner, který ví, že o tom v současné době není snadné hovořit. Škola musí poskytovat dětem bezpečí a umožnit jim utvořit si názory bez předsudků,“ řekla.

Autoři kampaně, která získala i podporu ministerstva školství, ji chtějí letos mezi učitele rozšířit také prostřednictvím série šesti workshopů v různých regionech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.