Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za uprchlický komiks výhrůžky. Hrozí nám fyzickou likvidací, tvrdí šéfka projektu

Afghánistán

  5:01
PRAHA - Připravili pro školy výukové materiály, které mají dětem pomoci vcítit se do role uprchlíků. Teď organizace META čelí agresivitě a verbálním útokům.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam. foto: META, o.p.s.

Chodí nám výhrůžky fyzické likvidace od občanů. Občas nám lidé i volají. Je to masivní,“ popisuje šéfka projektu Hello Czech Republic Zuzana Vodňanská. Od středy nenávistných vzkazů dorazilo do kanceláře společnosti zhruba padesát.

Zeman: Dětský komiks o uprchlících je idiotský a nebezpečný projekt

Výhrůžky META shromažďuje a plánuje je poslat do kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v České republice, který projekt finančně a odborně podporuje. „Budou to pak dávat dohromady pro policii,“ popisuje další kroky Vodňanská.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se k situaci nechce vyjadřovat. Jeho šéfka Petra Levrincová by v úterý měla podle informací serveru Lidovky.cz mít ohledně projektu schůzku na ministerstvu školství.

Švédský vzor

Projekt pochází ze Švédska. Vznikl v roce 2013, tedy před nynější uprchlickou krizí. Neziskovka META materiály přeložila a upravila pro české prostředí v konzultaci s pedagogy. Cílem je „vést žáky k toleranci a ohleduplnosti k jiným lidem, jejich kulturám a duchovním hodnotám, učit je žít společně s ostatními lidmi“.

„Je to dobrovolná pomůcka a je určená pro žáky na druhém stupni základních škol a na středních školách,“ líčí Vodňanská.

Vzdělávací materiály s názvem Hello Czech Republic obsahují komiks, krátký film i možnost aby se děti podívaly na situaci uprchlíka z jiné perspektivy.

Tou nejkontroverznější, která vzbudila největší diskusi, je fiktivní příběh. Popisuje situaci, kdy po jaderné katastrofě musí Češi opustit svou rodnou domovinu. Jediný stát, který jim je ochoten nabídnout azyl, je fiktivní asijský stát Peacestán. Příchod Čechů však vyvolává v zemi protesty a negativní nálady. Představitelé proto pošlou Čechům otázky, na něž pak žáci odpovídají. Komiks dál ukazuje příběh uprchlíka z Afghánistánu Hamída, který se vydá na nebezpečnou pouť do Švédska. Třináctiminutový snímek zase vypráví osud kurdské dívky Šádí.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.
Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Nenávist podle Vodňanské živí i mýty o projektu, které zaznívají z úst politiků. Naposledy se do studijních materiálů pustil prezident Miloš Zeman. „Je to další idiotský projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ty komiksy,“ řekl v neděli. „Myslím si, že je to stejně naivní jako bolševická propaganda, která sice neměla formu komiksu, ale byla v podstatě stejně stupidní,“ dodal v televizi Prima.

Server Lidovky.cz se zeptal hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, jestli měl prezident možnost se s materiály osobně seznámit. „Je logické, že četl-li pan prezident na internetu články týkající se této propagandy, měl možnost se seznámit s obsahem. Ptáte-li se tedy, zda je pan prezident dostatečně seznámen s obsahem této propagandy, aby mohl vyslovit jasný názor, odpověď je jednoznačně ano,“ odepsal na SMS Ovčáček.

Zeman není jediným politikem, který mluvil o propagandě. Zmiňovala ji ve čtvrtek v interpelaci na ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) i Miroslava Němcová (ODS). „Mně jde prostě o to, je-li spuštěna nějaká kampaň, která má za cíl, aby děti pochopily, co se v současném světě děje, jestli je tahle kampaň vedena vyváženě, anebo propagandisticky ve smyslu, když nepochopili rodiče blahodárnost multikulturalismu, tak to musíme nalít do těch dětských hlav,“ řekla Němcová. O projektu se prý dozvěděla ze serveru Svobodné fórum.

„Ta interpelace byla vedena na základě nepravdivých informací, které si paní Němcová neověřila,“ upozorňuje Vodňanská. „Myslím, že valná většina politiků ten materiál neviděla, a přesto se k němu vyjadřují,“ zdůrazňuje. Komentovat jejich výroky ale nechce, neplánuje se zapojit do politické debaty.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Materiály jsou přitom volně přístupné a kdokoliv se s nimi může seznámit na webových stránkách organizace META, stáhnout si je a prolistovat. Stejně tak je volně k dispozici i komiks a film.

Poplašná zpráva?

Pozice ministerstva školství je v kauze velmi nečitelná. „Ministerstvo s ním nemá nic společného. Neposkytlo mu záštitu, neposkytlo mu finanční podporu, není to žádným způsobem dokument ministerstva školství,“ odpověděla na interpelaci Valachová. Dvacátého ledna však byl na oficiálním oznámení projektu přítomný náměstek Valachové Ivo Krýsa, jak upozornil server Aktuálně.cz.

Reportáží s názvem „Svérázný komiks má mládež naučit pochopit imigraci“ otevírala 20. ledna Nova své Televizní noviny. Příspěvek začal a končil výbuchem jaderné pumy a záběrem na radioaktivní hřib. Redaktor výuku srovnává s braným cvičením během komunistické totality v plynových maskách.

To se Vodňanské nelíbí. „Reportáž Novy byla na úrovni poplašné zprávy,“ kritizuje Vodňanská. O dalším postupu už má téměř jasno. „Osobně podám stížnost na toho reportéra TV Nova, který udělal tu reportáž,“ dodává.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...