Lidovky.cz

Sněmovna se opět vrátila k práci. Poslanci vzali na vědomí volební komisi

Česko

  12:40aktualizováno  14:49
PRAHA - Prvním sněmovním orgánem se stala tradičně volební komise, která bude organizovat veškeré volby v dolní komoře včetně výběru jejího vedení. Má 19 členů, zastoupeno v ní tak je všech devět sněmovních stran.

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Předsedou komise je tak jako v minulém volebním období Martin Kolovratník (ANO), místopředsedkyní komise je Monika Jarošová (SPD). Kolovratník poslancům postupně představil všechny členy komise, mezi něž patří i nejmladší člen dolní komory Dominik Feri (TOP 09).

Komise vznikla 14. listopadu na základě schůzky iniciační skupiny, ke své první schůzi se sešla o den později.

Sněmovna o komisi rozhodla až ve druhém hlasování v nynějším volebním období. První pokus byl neúspěšný kvůli tomu, že při něm poslankyni ANO a karlovarské hejtmance Janě Vildumetzové selhalo hlasovací zařízení. Žádný z poslanců si na hlasování nezapomenul poslaneckou kartu, tudíž nikdo nemusel dostat kartu náhradní.

Noví poslanci na ustavující schůzi složili slib

Poslanecká sněmovna obnovila zhruba po měsíci činnost na pondělní ustavující schůzi, kterou zahájila státní hymna. Nově zvolení poslanci složili slib. Jako první tak učinil bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který podle zákona schůzi svolal. Následoval slib Vojtěcha Filipa (KSČM) jako nejstaršího znovu zvoleného někdejšího místopředsedy dolní komory. Filip následně vyvolával ke složení slibu další poslance podle abecedního pořadí. Plénum sledovalo tento ceremoniál vestoje.

Poslanecká sněmovna při podpisu slibů.
1. schůze nově zvolených poslanců.

Z poslanců se z pondělního jednacího dne omluvil Jiří Dolejš (KSČM), který se účastnil sjezdu brazilské komunistické strany. Vrátit by se měl v noci na úterý, slib bude skládat později.

Z ministrů se omluvili od 14:30 ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) kvůli zahraniční cestě, ze stejného důvodu se omluvil i ministr financí Ivan Pilný (ANO), z pracovních důvodů se od 15:30 omluvil ministr školství Stanislav Štech (ČSSD).

Na ustavující schůzi Sněmovny se přišly podívat desítky středoškoláků. Kvůli značnému počtu nestihli odbavení přes bezpečnostní rám a tím zahájení schůze. Před sídlem Sněmovny stál osamocený demonstrant, který podle nápisu na kartonu pověšeném kolem krku vyzýval poslankyně a poslance, aby zasáhli proti blíže neupřesněné zvůli policie a státních zástupců.

Dopoledne noví poslanci přebrali osvědčení o zvolení

Za Státní volební komisi jim osvědčení o zvolení předával Václav Henych z ministerstva vnitra. Poslanci stvrzovali převzetí osvědčení dokumentu podpisem. Někteří z nich přišli později a dostali je dodatečně.

Mezi nově zvolenými poslanci, kteří osvědčení obdrželi, byli také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (za STAN). Oba již ale ohlásili, že poslanecký mandát složí, chtějí se soustředit na vedení hejtmanství. Jermanovou pak nahradí starosta Milovic na Nymbursku Milan Pour, Půtu někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek.

Úplně první změna se ale uskutečnila v řadách ODS. Poslancem se v neděli stal z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu Martin Kupka místo Petra Bendla. Stalo se tak potom, co soud na základě stížnosti jednoho z voličů přepočítal přednostní hlasy na kandidátce občanských demokratů v polovině Středočeského kraje. Počet mandátů pro ODS se nezměnil.

V prvním dni ustavující schůze bude chybět místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté ho vyslali podle předsedy Vojtěcha Filipa na sjezd brazilské komunistické strany, vrátit se má v noci na úterý.

Ustavující schůzi doprovází výstava dobových dokumentů z let 1918 - 1993

V souvislosti s ustavující schůzí Sněmovna uspořádala v kuloárech výstavu dobových dokumentů o prvních schůzích zákonodárného sboru mezi lety 1918 a 1993. Patří k nim prezenční listina a zápis z první schůze prvorepublikového Národního shromáždění, domácí řád Národního shromáždění z roku 1920, pouzdro pro legitimaci poslance a legitimace Gustáva Husáka z roku 1945, hlasovací lístek pro volbu předsedy Federálního shromáždění z roku 1969 a stenografický zápis ze slavnostní schůze Poslanecké sněmovny v lednu 1993.

Na poslaneckém tablu v kuloárech zatím chybí fotografie i jména nově zvolených poslanců. Jsou na něm jen čísla, která mohou novým poslancům sloužit k lepší orientaci, na kterém místě budou v hlavním jednacím sálu sedět. Oficiální fotografování se koná také v pondělí.

Schůze bude pokračovat ve středu volbou předsedy Sněmovny

Pondělní jednání poslanců bude spíše formální. Kromě složení slibu například vyhlásí lhůtu pro podávání návrhů na kandidáty do vedení Sněmovny a do mandátového a imunitního výboru. Schůze má pokračovat ve středu, kdy už by se měla mimo jiné uskutečnit volba předsedy a možná i místopředsedů Sněmovny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.