Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberecký hejtman Martin Půta v Poslanecké sněmovně nezasedne

Česko

  12:54
LIBEREC - Liberecký hejtman Martin Půta ve Sněmovně za Starosty a nezávislé nezasedne. Jak to bude možné, mandátu se vzdá a nahradí ho někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek. „Nechci přejíždět mezi Libercem a Prahou a chci dokončit práci pro Liberecký kraj tak, jak to sliboval před krajskými volbami svým voličům,“ řekl Půta.

Liberecký hejtman Martin Půta. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hejtman byl na kandidátce STAN v Libereckém kraji na posledním 17. místě, do Sněmovny ho poslaly preferenční hlasy, kterých mu voliči dali 4470. Půta se rozhodl mandátu vzdát i přes to, že poslanecká imunita by ho mohla chránit před soudním stíháním v případu korupce. 

Před třemi lety byl obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci. Hnutí STAN šlo do sněmovních voleb poprvé samo, před čtyřmi lety byli starostové na kandidátkách TOP 09. Volby v kraji vyhrálo ANO se ziskem 29,83 procenta hlasů. Ve Sněmovně získalo čtyři mandáty, což je polovina křesel, která se v Libereckém kraji rozdělovala. Druzí byli starostové, dostali 12,82 procenta hlasů. Je to nejlepší výsledek hnutí ze všech krajů. Získali jeden mandát, stejně jako Piráti, SPD Tomia Okamury a ODS.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!