23. října 2017 13:42, aktualizováno  14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Půta se po první schůzi sněmovny vzdá poslaneckého mandátu. Chce zůstat hejtmanem

Martin Půta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Půta | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecký hejtman Martin Půta se stal skokanem v Liberci, když ho lidé z posledního místa vykroužkovali do sněmovny. Půta ale chce zůstat především hejtmanem a mandátu se vzdá pravděpodobně po ustavující schůzi sněmovny. Státní zástupce mezitím oznámil, že bude pravděpodobně žádat o to, aby byl Půta zbaven imunity.

S přehledem vyhrál krajské volby v Libereckém kraji a stal se hejtmanem. Martin Půta platí za jednoho z nejoblíbenějších politiků hnutí STAN. Kandidátku hnutí Starostové a nezávislí do sněmovny chtěl podpořit z posledního místa a dopředu říkal, že se chce naplno věnovat kraji. Voliči mu ale dali bezmála čtyři a půl tisíce preferenčních hlasů a vykroužkovali ho na první místo. Ve sněmovně si ale pravděpodobně mnoho času neodsedí. Půta se chce svého mandátu vzdát po ustavující schůzi.

„Odhaduji, že to provedu v nějaké fázi po ustavující schůzi, protože bych se rád postavil k řečnickému pultíku a vysvětlil, proč si myslím, že se dvě funkce kumulovat nemají,“ řekl LN liberecký hejtman.

První náhradník za Půtu je podle něj Petr Pávek, bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem. Ten byl sice na liberecké kandidátce až třetí, dostal ale více preferenčních hlasů než lídr kandidátky Marek Pieter. Pávka, který v roce 2006 kandidoval za Zelené, zakroužkovalo 1900 lidí.

Půta už před volbami říkal, že kandidátku hnutí STAN chce pouze podpořit. „To, co jsem říkal před volbami, mám v plánu dodržet, jak to technicky provedu teď řeším. Čtyři a půl hlasů jsem dostal od lidí a někteří z nich mi teď píšou, že to položit nemám, ale podle mě nejde dlouhodobě obě funkce kombinovat bez toho, aniž by je člověk nedělal obě blbě,“ vysvětluje Půta.

Státní zástupce bude asi žádat o zbavení imunity v případu Půty

„Budu zvažovat další procesní postup. S vysokou pravděpodobností se dá očekávat žádost o vydání poslance (Půty) k trestnímu stíhání, ale nerad bych svůj procesní postup dále komentoval,“ řekl státní zástupce Radim Kadlček. „Vyčkejme definitivního vyhlášení voleb ve sbírce zákonů,“ dodal.

Policie v případu navrhla obžalovat 13 lidí včetně Půty a také čtyři firmy. Hejtmana viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Půta byl v listopadu 2014 obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Žádné evropské peníze ale na projekt vyplaceny nebyly. Od začátku byl projekt veden jako rizikový, a peníze tak měl získat až po jeho skončení a celkové kontrole.

Půta od začátku obvinění odmítá a neúspěšně proti němu podal stížnost. „Ani v případě projektu rekonstrukce kostela, ani v případě žádného jiného projektu jsem nepřijal žádný úplatek, ani žádné jiné zvýhodnění,“ uvedl Půta po svém obvinění. Jediné, co připustil jako chybu, bylo, že se kromě kanceláře na hejtmanství setkával s některými obviněnými na benzince.

Poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny po dobu mandátu. Není přitom jisté, zda Půta poslanecký mandát přijme. I po zveřejnění výsledků voleb avizoval, že se chce věnovat zejména práci na kraji. „To znamená, že budu dál dělat hejtmana a pracovat pro kraj, a protože na dvou židlích se dlouho sedět nedá, tak prostě v té Sněmovně dlouhodobě sedět nemůžu. Jak to vyřeším technicky, to v tuhle chvíli ještě nevím, ale protože pan prezident chce první schůzi svolat až za 30 dnů, tak určitě bude prostor si to dobře rozmyslet a technicky to udělat co možná nejlépe pro všechny,“ řekl Půta v sobotu.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz