23. října 2017 12:02, aktualizováno  14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfové, pod nimiž se po volbách kývá židle: Bělobrádek, Filip, Kalousek, Chovanec

Pavel Bělobrádek reaguje na sčítání hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek reaguje na sčítání hlasů. | foto: MAFRA

PRAHA Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek splní předvolební slib a na páteční celostátní konferenci nabídne k dispozici funkci. Není jediný předseda strany, který po volbách řeší, zda nerezignovat. Úvahám o odchodu čelí i komunista Vojtěch Filip, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek či místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Podle poslance a brněnského předsedy KDU-ČSL Jiřího Miholy to ale neznamená, že Bělobrádek odstoupí. K jeho kroku se naopak vyjádří konference a členové. Nově zvolený poslanec Stanislav Juránek navrhne mimořádný sjezd KDU-ČSL, na kterém by se řešily výsledky voleb. Lidovci získali ve volbách 5,8 procenta hlasů. Před čtyřmi lety měli podporu 6,88 procenta.

Bělobrádek před volbami řekl, že v případě horšího výsledku zváží rezignaci. „Pan Mihola není můj mluvčí. Počkám si na jednání. Na vzkazy přes média nereflektuji,“ napsal Bělobrádek, který uhájil v Královéhradeckém kraji post poslance o 173 hlasů. Pokud by lidovci v kraji tyto hlasy nezískali, jejich poslanecký mandát by připadl ODS, která skončila ve volbách druhá za ANO. 

V úterý má šéf TOP 09 Miroslav Kalousek oznámit, jestli bude za měsíc na sněmu strany obhajovat post předsedy. Místopředseda Marek Ženíšek oznámil, že nebude obhajovat pozici prvního místopředsedy. Přijímá tak odpovědnost za špatný volební výsledek. TOP 09 získala celostátně 5,31 procenta hlasů, v Ženíškově domovském Plzeňském kraji jen 4,82 procenta hlasů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři ve volebním štábu komunistů v...
Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů.

Ženíšek se osobně také domnívá, že ani Miroslav Kalousek by neměl na sněmu obhajovat funkci předsedy. Jaké ale bude Kalouskovo rozhodnutí, neví. Po sněmu by Ženíšek rád v čele TOP 09 viděl bývalého ministra spravedlnosti a nynějšího europoslance Jiřího Pospíšila. „Myslím si, že by to tak mělo být správné,“ řekl Ženíšek.

Zklamání nad výsledkem komunistů ve volbách do Poslanecké sněmovny vyjádřil lídr kandidátky KSČM ve Zlínském kraji Vladimír Koníček. Strana získala v regionu pouze 7,01 procenta hlasů a jeden mandát, na celostátní úrovni to bylo 7,76 procenta, což je nejhorší výsledek komunistů v historii České republiky. Vzhledem k volebnímu neúspěchu KSČM nejsou podle Koníčka vyloučeny změny ve vedení strany včetně dlouholetého předsedy Vojtěcha Filipa. „Budeme si to vyříkávat pravděpodobně v pátek na zasedání ústředního výboru. Myslím, že k nějakým změnám dojde. Kdo přesně je ale za volební výsledek zodpovědný, nedokáži říci, vedení strany je kolektivní,“ řekl Koníček.

Nervozita panuje i v ČSSD, která rovněž zaznamenala nejhorší výsledek v historii České republiky. Pád o 13 procent, ztráta skoro sedmi set tisíc voličů a nevyhnutelný ústup do opozice, taková je aktuální situace v ČSSD. Šok, zděšení a rezignace jsou momentálně nálady, které sociální demokracií cloumají. Strana se otřásá úplně stejně jako ODS před čtyřmi lety, když spadla pod osm procent hlasů. I hlavní příčina je podobná. Zatímco v roce 2013 k sobě Andrej Babiš stáhl voliče pravice, letos nalákal příznivce levice.

Ve straně už padají slova o tom, že by vedení, jež nyní kočíruje dvojblok Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek, mělo rezignovat. Chovanec to ale odmítl s tím, že hodlá počkat do dubnového sjezdu - více čtěte zde:

ČTK