Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

V ČSSD to po volebním debaklu vře. Chovanec se Zaorálkem odstupovat nechtějí

Česko

  20:00
PRAHA - Otřesená ČSSD se jen těžko srovnává s debaklem, který utrpěla v letošních sněmovních volbách. Ve straně už však zní první hlasy, jež volají po dramatické sebereflexi. Jejím předpokladem má být co nejrychlejší volební sjezd, proměnit vedení partaje a zásadně občerstvit program.

Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pád o 13 procent, ztráta skoro sedmi set tisíc voličů a nevyhnutelný ústup do opozice, taková je aktuální situace v ČSSD. Šok, zděšení a rezignace jsou momentálně nálady, které sociální demokracií cloumají. Strana se otřásá úplně stejně jako ODS před čtyřmi lety, když spadla pod osm procent hlasů. I hlavní příčina je podobná. Zatímco v roce 2013 k sobě Andrej Babiš stáhl voliče pravice, letos nalákal příznivce levice.

V ČSSD už se tak začalo horečnatě diskutovat, co s tím. Jeden z nejvýraznějších poslanců sociálních demokratů Jaroslav Foldyna vyzval k tomu, aby se poroučelo vedení strany. Na špici by prý mohl zůstat jen Milan Chovanec, který po nedávné rezignaci Bohuslava Sobotky stranu řídí. Současně by podle něj sociální demokraté neměli čekat na naplánovaný dubnový sjezd. „Měli bychom hledat dřívější termín,“ sdělil iDNES.cz Foldyna.

Lidi uvěřili, že všechno pro ně zařídil Babiš, říká o propadáku ČSSD Birke

Ozval se i bývalý brněnský primátor Roman Onderka, aktuálně jeden ze dvou poslanců sociální demokracie zvolených v Jihomoravském kraji. Pokud prý ČSSD neprojde hlubokou proměnou, nemusí v následujících volbách vůbec proniknout do sněmovny. „Sociální demokracie musí analyzovat situaci, jít k voličům a říct, co udělala a jak si představuje své další působení v politickém životě v České republice,“ řekl serveru Lidovky.cz

Podle jihočeské organizace strany se stala volební sobota dokonce nejhorším dnem v její moderní historii. „Je to smutný den pro každého sociálního demokrata. ČSSD ale nepatří na dno politického spektra, kam ji bohužel tyto volby poslaly. Je to pro nás velké varování a důrazná zpětná vazba od našich tradičních voličů a sympatizantů,“ stojí v prohlášení jihočeské ČSSD vedené bývalým hejtmanem Jiřím Zimolou.

Lídři strany, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek rezignovat nehodlají. Zaorálek na výzvy k odstoupení vedení reagoval v neděli večer slovy, že v regionech rád složí účty a bude se o volbách a odpovědnosti za ně chtít bavit.

ČSSD podle Zaorálka zaplatila za to, že byla v koalici s Babišem. „Volby ukázaly, jaká rizika mělo pro nás to soužití, nebyly pak srozumitelné výhrady, které jsme k němu v závěru měli,“ řekl ministr zahraničí.

‚Premiér chce euro, lídr nechce. Jsme nesrozumitelní‘

Mezi kritiky uvnitř strany panuje předběžná shoda na tom, že by neměla čekat na dubnový termín (7. dubna v Hradci Králové) sjezdu. Podle Onderky se musí členové potkat dřív, aby měli dostatek času si vše vyříkat před komunálními volbami. Klání o obecní a městské radnice se uskuteční příští rok v říjnu. Onderka má za to, že ČSSD do těchto voleb musí vstoupit jako strana, která má po letošním sněmovním debaklu uklizeno a ví kudy kam.

„Vedení sociální demokracie dá své funkce k dispozici s tím, že dovede stranu do mimořádného sjezdu, kde delegáti rozhodnou, jestli jim funkce potvrdí, nebo je obmění,“ přiblížil svou představu Onderka. Hlavní důvody kolapsu ČSSD vidí kritici jednoznačně. Strana prý přestala být pro voliče srozumitelná. Veřejnost jednak nechápala její kroky, jednak sociální demokracie neuměla jednoduše vysvětlit svůj program.

Chovanec si není jist, zda by bylo možné uspíšit konání mimořádného sjezdu ČSSD tak, aby se konal dřív než v dubnu. Nestihly by se uskutečnit všechny okresní a krajské konference.

Komunální volby v Brně: do volebního štábu ČSSD dorazil i Roman Onderka.
Michal Hašek.

„Pan premiér řekne pár dní před volbami, že bychom měli přijmout euro co nejrychleji. Celorepublikový lídr kandidátky ale řekne, že není správný čas na přijetí eura. Přesně tyhle rozpory nám ubírají hlasy, protože nám není rozumět,“ tvrdí Onderka. Podobně mělo straně ublížit, když počátkem května premiér Bohuslav Sobotka po pnutí v koalici nejprve oznámil demisi vlády, ale za pár dní otočil a z kabinetu vyhodil ministra financí Andreje Babiše.

Voliči SPD u náš řešení nenašli, říká Foldyna

Jaroslav Foldyna do budoucna radí, že by se strana neměla bát oslovit voliče SPD. Pro začátek je odmítá plošně nálepkovat jako rasisty. „Nemyslím si, že je třeba je všechny takto pejorativně pojmenovávat, včetně voličů Tomia Okamury a SPD. Jsou to lidé, kteří hledali odpovědi na své otázky a u nás je nenašli,“ míní. Člověka z tábora Tomia Okamury by prý měla strana vnímat jako partnera pro diskusi, nikoliv se mu vyhýbat.

Současné vedení ČSSD

Nejužší vedení sociálních demokratů představuje politické grémium, které v současnosti čítá 14 lidí. Stranu momentálně řídí ministr vnitra Milan Chovanec, funkce místopředsedy zastávají Lubomír Zaorálek, Jan Birke, Petr Dolínek, Jan Hamáček a Michaela Marksová.
Zbylé pozice jsou rozdělené mezi funkcionáře ČSSD, kteří sedí na důležitých postech v orgánech Senátu či Poslanecké sněmovny.

Podle Onderky by se měla ČSSD opět stát stranou, v níž budou vedle sebe v klidu existovat různé názorové proudy. Naráží tím na to, jak sociální demokraté postupně vytlačili na okraj osobnosti jako Jeroným Tejc, Jiří Zimola či Michal Hašek. I to prý ČSSD ublížilo. „Sociální demokracie měla vždy názorové proudy, které jí podle mého názoru prospívaly. Vázaly na sebe část voličské základny a v případě, že některý z těch názorových proudů uříznete, tak o ty voliče přijdete,“ míní Onderka.

Bývalý jihočeský hejtman Michal Hašek zdůraznil, že by se strana neměla vůbec pokoušet svalit svůj neúspěch na konkurenci. „Chybu by měla hledat ČSSD u sebe. Buď to pochopí a přijme, projde restartem a pokusí se být znovu úspěšná, nebo ji čeká osud polské levice, která je nyní okrajovou mimoparlamentní stranou,“ uvedl pro Lidovky.cz. „Je to o tvrdé práci do příštích voleb. Teprve ty ukáží, nakolik ještě fungují ideály, program a značka ČSSD,“ dodal.

Jak složitá diskuse o nové podobě strany a směru, jakým se vydat, sociální demokracii čeká, napovídá už jen její vztah ke zmíněné SPD. Zatímco Foldyna radí sblížit se s jejím stylem, senátor Jiří Dienstbier uvažuje přesně opačně. Národnostní linii už ve straně razí ministr vnitra Milan Chovanec, na což prý partaj doplatila. „Nadbíháním nacionalismu a populismu jsme zjevně mnoho nezískali – lidé šli raději volit pořádné nácky a populisty,“ uvedl Dienstbier.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...