Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propadák ČSSD, nejhorší výsledek v historii. Chovanec utíkal před novináři, Zaorálek mluví o opozici

Lubomír Zaorálek po vyhlášení výsledků parlamentních voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek po vyhlášení výsledků parlamentních voleb | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Nálada ve štábu ČSSD byla na bodu mrazu. Mezi nervózní kolegy přijel i statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Do sídla strany v Lidovém domě dorazil v době, kdy byla sečtena polovina hlasů a sociální demokracie inkasovala necelých osm procent hlasů. Novinářům se kvůli výsledku, který nikdo z oranžových nečekal, chtěl vyhnout. Ti jej ale nakonec zastihli na dvoře. Tam řekl, že ČSSD musí být sebevědomá.

Krátce před 16. hodinou během volební soboty dorazil do štábu sociální demokracie v Lidovém domě její statutární předseda Milan Chovanec. Na tiskové konferenci po 17.30 si jako první vzal slovo. Pogratuloval hnutí ANO k triumfu. ČSSD podle Chovance podmiňuje jednání o vládě programovým průnikem. Neumí si představit spolupráci s obviněnými politiky, uvedl Chovanec. Stranu čeká v dubnu sjezd.

Velká ztráta

Lídr ČSSD Lubomír Zaorálek už před novináři mluvil o tom, ze sociální demokracie možná odejde do opozice. Utrpí totiž velkou ztrátu. Těsně před sečtením všech výsledků byla strana na 6. místě se ziskem 7,3 procenta hlasů. Tak špatný výsledek nikdo z oranžových nečekal. Současný výsledek je jejich úplně nejhorším v české historii, vždy měli přes 20 procent. 

Ještě před čtyřmi roky ČSSD získala necelých 21 procent.

 I čtyři roky starý výsledek byl ale jistým šešupem. V roce 2010 totiž oranžoví získali 22 procent. Silnější období zažívala strana v předchozím období. V roce 2006 dostala 32 procent hlasů, v roce 2002 přes 30 procent. Ve sněmovních volbách též zažili sociální demokraté úspěch. Jako tehdy nejsilnější strana měla přes 32 procent.

Chovanec před chumlem novinářů už sdělil, že mimořádný sjezd strany, kde se zvolí nové vedení - a hlavně propukne debata, čí je takový debakl vina - by se měl uskutečnit během několika měsíců, posléze mluvil o dubnu.

Pro Lubomíra Zaorálka, který chtěl v případě úspěchu dávat straně nový směr a moderní šmrnc, nedávají průběžné výsledky dobré vyhlídky.

Lubomír Zaorálek s novináři před Lidovým domem.
Zástupci ČSSD sledovali 21. října v Lidovém domě v Praze výsledky sněmovních...

Nervózní z výsledků nebyl jen Chovanec. Také ostatní straníci se vyhýbali kontaktu s novináři. „Moc nevycházejí, když už vyjdou ven, tak si dávají cigaretu. Někteří říkají, že kouří poprvé po mnoha měsících, ačkoli chtěli přestat,“ hlásila z Lidového domu reportérka LN. Během čekání na finální výsledky někteří kouřili už i druhou krabičku cigaret.

V rámci předběžné taktiky totiž pracovali sociální demokraté s myšlenkou, že budoucí koalici složí oni a ANO - s tím, že by Andrej Babiš ustoupil a delegoval na kandidáta na premiéra jiného člena hnutí.

Podle politologa Miloše Gregora se potvrdilo to, co se ukazovalo už dříve. „Velká část voličů ČSSD přešla k hnutí ANO. Je to vyvrcholení předešlých čtyř let, kdy většinu úspěchů dokázal Andrej Babiš prezentovat jako svoji zásluhu, kdežto pochybení a sporné momenty padaly na hlavu představitelů ČSSD. Druhým faktorem je skutečnost, že strany vycházející z hodnot, z ideologického založení u nás dlouhodobě oslabují. První jasné znamení byly volby v roce 2013, letos se to potvrdilo a prohloubilo,“ uvedl pro server Lidovky.cz. 

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...