Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se domluví na platformě, která tu byla, my máme 20 podmínek, říká pirát Bartoš

Ivan Bartoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bartoš | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Pirátská strana v neděli den po úspěchu ve volbách založila poslanecký klub. Na úvodním ustavujícím zasedání mimo jiné řešila, jaké posty její poslanci obsadí. Stále ovšem není jasné, zdali Piráti půjdou do vlády, či zůstanou v opozici. Předseda partaje Ivan Bartoš v rozhovoru pro Lidovky.cz nevyloučil žádnou variantu. V plánu má jednání se zástupci vítězného hnutí ANO.

Lidovky.cz: Vraťme se ještě k víkendovým volbám, v nichž se Pirátská strana dostala do sněmovny s téměř jedenácti procenty. Očekávali jste takový výsledek?
Stanovili jsme si cíl deset procent na základě dat, které jsme měli, i toho, jak Pirátská strana roste, a kampaň jsme podle toho nasměrovali. Je to super úspěch. Volilo nás půl milionu lidí a byli jsme na to připravení. Měli jsme i strategii na jednání, takže jsme se dnes (v neděli, pozn. red.) mohli sejít, dvaadvacet nových členů poslaneckého klubu Pirátů, a rozjeli jsme to tak, jak jsme čekali, že se to bude dít po volbách.

Lidovky.cz: Čemu takový úspěch přisuzujete? Myslíte, že vám napomohla i skutečnost, že lidé toužili po změně a mnoho z nich vás vnímalo jako novou stranu?
My jsme o dva roky starší než hnutí ANO Andreje Babiše, my jsme starší než oba projekty Tomia Okamury. Piráti jsou na české politické scéně osm let. Samozřejmě za námi nestál žádný milionář nebo firma, takže jsme rostli od nuly, s nulovými financemi až do tohoto momentu. Nám se podařilo velkému množství lidí ukázat, co Piráti historicky dělali v celé republice, u čeho všeho byli, že máme i zastupitele v Senátu a že jsme liberální alternativa pro voliče. Takhle vnitřně demokraticky fungující strana a velmi stabilní, si myslím, že na politické scéně chyběla a lidé to dali najevo. Pád jiných stran je ve velké míře i jejich chyba.

Ivan Bartoš (37)

  • Narozen 20. března 1980 v Jablonci nad Nisou.
  • Předsedou Pirátské strany je od října 2009, se dvěma přestávkami mezi červnem až zářím 2013 a červnem až dubnem 2016.
  • Vystudoval informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působil na Fakultě počítačových věd na University od New York v USA.
  • Pracoval jako specialista na informační technologie. Věnoval se projektům souvisejících s kvalitou dat ve firmách, budováním datových skladů či navrhováním informačních systémů.
  • V parlamentních volbách 2017 byl zvolen poslancem.

Lidovky.cz: V čem podle vás pochybily?
Tady mělo být nějaké varování, když přišlo hnutí Andreje Babiše, a ty strany to nijak nereflektovaly ve změně svého fungování, ve stylu politiky. Maximálně obsadily média, kde původně nefungovaly, jako jsou Twitter a Facebook. Když si jednou koupíte špatný chleba, podruhé si koupíte špatný chleba, tak i kdyby měl nejlepší reklamu, tak si jej potřetí nekoupíte.

Lidovky.cz: Ve volbách jste skončili třetí těsně za ODS. Vládu s vítězným hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem jste ale několikrát vyloučili. Změnili byste svůj postoj, kdyby existovala varianta spolupráce s ANO bez Andreje Babiše?
Naše podmínka není vázaná čistě na osobu Andreje Babiše, to by byl alibismus. To, že by se Andrej Babiš zřekl předsednictví, nebo by odstoupil, ale reálně by stále hnutí ANO řídil, to by v podstatě znamenalo, že se vlci nažrali a koza zůstala celá. Musely by tam být zásadní změny, aby odešli lidé, kteří jsou reálně zaměstnanci Agrofertu. My ale máme problémy i s některými programovými body hnutí ANO, kde dochází k centralizaci moci na úrovni zvolených starostů. Pan Babiš prezentoval své nápady, že by zrušil Senát, zmenšil počet poslanců, přešel by na většinový volební systém a to jsou věci, přes které u Pirátů nejede vlak. Máme dvacet podmínek k vyjednávání, takže na jednání určitě půjdeme. Chceme ty podmínky předložit a chceme vidět, jak se k nim postaví ANO, které je vítěz voleb.

Lidovky.cz: Existuje tak varianta, že byste do vlády s hnutím ANO šli, kdybyste našli programovou shodu a Babiš nebyl ve vládě?Strategie, kterou jsme prezentovali jako součást naší kampaně, je komplexní. Podmínky toho, že tam nebude Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek a další lidé s podivnou minulostí, jsou jedna věc. My teď navíc ani nevíme, kdo jsou ti lidé, kteří byli za ANO zvolení. Nejde o lidi, s nimiž máte zkušenost z české politiky. Podmínek je celá řada. Ty kruciální, které jsou na začátku, musí být naplněny, a pak je těch dvacet programových bodů.

Lidovky.cz: Na Babišovo pozvání k jednání jste však zatím neodpověděl.
Věřím, že v rámci této povolební strategie se asi s hnutím ANO setkáme, pravděpodobně ale nepojedeme jako jiné strany někam do Průhonic na kávičku. Takové jednání by mělo být více formální a důstojné pro partnery, kteří jdou jednat. Nejsme nějací poskoci kohokoliv. Mně zatím přišla jediná univerzální smska, která přišla všem - kontrol C, kontrol V, gratulace a pozvání na neformální jednání. My dnes (v neděli, pozn.red.) ustanovili jednací tým, který vedu, a zítra se setkáme a začneme řešit programové věci. Chceme se podívat, jak strany, které byly zvoleny, si ve finále představují realizaci programových bodů v porovnání s našimi prioritami, a pak se uvidí.

Piráti, v popředí Ivan Bartoš.
Zástupci Pirátů sledovali 21. října v Praze výsledky sněmovních voleb. Ivan...

Lidovky.cz: Není to tedy tak, že byste se již smířili s tím, že půjdete do opozice?
Nebojíme se toho. Jsme dobrá opozice v Praze, kde máme jen čtyři zastupitele a tady máme 22 pirátů, resp. 19 pirátů a 3 pirátky, tudíž ta síla ve sněmovně je signifikantní.

Piráti

Pirátští poslanci před svým centrem.

Lidovky.cz Prezident Miloš Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk řekl, že Piráti se mají zapojit do vlády, neboť mají odbornost v oblasti digitalizace a z opozice nic neprosadí. Co na tato slova říkáte?
Nevím, jestli je pan prezident kompetentní hodnotit znalosti někoho v IT. Pan prezident má ale pravdu, že jsme odborníci a já mu děkuji za jeho radu.

Lidovky.cz: Nejste jediní, kdo s Andrejem Babišem nechce jít do koalice. Ty, kteří by naopak šli, odmítlo samotné hnutí. Vyloučená tak není ani možnost menšinové vlády ANO s tichou podporou jiných stran. Jak se stavíte k této alternativě?
Co se týče Pirátů, v naší strategii je napsáno, že to, co jsem řekl, platí i pro jakousi menšinovou podporu. Myslím si, že pan Babiš se domluví na platformě, která tu byla. Momentálně není zase stíhaný, má imunitu, bude se znova hlasovat pro jeho vydání. De facto výtka, kterou strany deklarovaly před volbami, neplatí. Asi budou probíhat jednání. Variantou jsou původní koalice, která byla. Pak je tam silná ODS. Nevím, jestli pan (Petr) Fiala má i přes úspěch, kterého strana dosáhla díky němu, takovou pozici, aby mohl cokoliv definovat. V rámci stranické podpory jej totiž výrazně převyšuje (Václav) Klaus mladší, který se historicky vyjádřil, že by si spojení s ANO dokázal představit. A ve hře je také menšinová vláda hnutí ANO s tichou podporou KSČM a SPD, které Piráti nepovažují za demokratické.

Lidovky.cz: Budou pirátští poslanci hlasovat pro vydání Babiše s Faltýnkem?
My jsme se v rámci našeho poslaneckého klubu na prvním ustavujícím zasedání jednohlasně shodli, že budeme hlasovat určitě pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Lidovky.cz: O čem jste na zasedání dále hovořili?
Řešili jsme gesce a kompetence zvolených poslanců za Piráty, protože ti lidé mají historii, vzdělání, působení v politice na nějaké nižší úrovni nebo v různých politických či akademických strukturách. Řešíme tak výbory v Poslanecké sněmovně, jakým způsobem bychom poté strategicky vyjednávali o jejich obsazení, a to bude známo zítra (v pondělí, pozn. red.) dopoledne.

Poslanci Pirátské strany vystoupili 22. října v Praze na tiskovém briefingu po...

Poslanci Pirátské strany vystoupili 22. října v Praze na tiskovém briefingu po prvním zasedání klubu nově zvolených poslanců Pirátské strany.

Lidovky.cz: O jaké pozice byste rádi usilovali?
Priority u nás leží ve výborech a na ministerstvech. A nemusí to být ministr, ale můžou to být náměstci, kteří mají v kompetenci naše programové priority. Ty jsou popsány v rámci naší strategie, která je rozdělena do čtyř oblastí jako například kontrola mocných, registr smluv, obrana svobody nebo zastavení EET. Třeba ministerstvo financí v rámci daňové politiky nebo výbory, které řeší vzdělávání nebo digitalizaci.

Lidovky.cz: Budete usilovat i o jeden z pěti místopředsednických postů ve sněmovně?
Budeme o něj usilovat. Nemyslím si, že by se měly navyšovat na devět, ale myslím, že jako třetí nejsilnější strana ve sněmovně na něj máme nárok.

Lidovky.cz: Za předsedu pirátského poslaneckého klubu jste zvolili Jakuba Michálka. Proč právě jeho?
Předseda má v rámci jednání ve sněmovně právo vystupovat, takže jsme chtěli zdvojit možnost Pirátů vystupovat. Jednohlasně jsme se shodli na Jakubu Michálkovi, který v Praze dosáhl super výsledku. Je zkušený z politiky z pražské opozice, je to místopředseda Pirátské strany a myslím, že je k tomu plně kompetentní.

Lidovky.cz: Díky výsledku, kterého jste ve volbách dosáhli, vám na účtu přibude státní příspěvek ve výši zhruba 150 milionů korun. Máte již představu, jak s ním naložíte?
Máme vždy na začátku roku transparentně schválený rozpočet. Peníze jsou samozřejmě alokovány jednak krajům poměrným dílem, jednak na centrální účet Pirátské strany. Všechny účty máme transparentní, všechny smlouvy máme transparentní. Doteď jsme hospodařili s penězi, které jsme měli z předchozích voleb. A myslím, že velmi efektivně a šetrně. Měli jsme nejlevnější kampaň. Mít za osm milionů korun takový výsledek? Strany, které měly několikanásobně vyšší příspěvek, nedosáhly ani na příspěvek na činnost. Mimochodem je to asi 15 korun za hlas. Budeme ale aktualizovat rozpočet s výhledem na rok 2018 a peníze chceme samozřejmě použít na klíčové oblasti strany.

Lidovky.cz: Co to konkrétně znamená?
Chceme dělat otevřenou sněmovnu, která bude vyžadovat nějaké technické prostředky. Jde o takovou multipartitu na poli sněmovny. Odborné konference, které se budou zabývat programovými otázkami a na to je potřeba software, upgrade systémů. Tudíž budeme investovat do nějakého rozvoje podle přesného plánu v určitých oblastech.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!