Lidovky.cz

Česko

Předčasný porod znesvářil špitály. V kauze Leontýny z pardubické nemocnice možná chybovala i ta rychnovská


Pardubická nemocnice | foto: Nemocnice Pardubického kraje

Premium
PARDUBICE - Bulvár už ji překřtil na nemocnici hrůzy. Pardubická krajská nemocnice totiž čelí obvinění v případu malého Adama, kterému operace mandlí a následné komplikace způsobily před dvěma lety těžké poškození mozku. Nyní navíc špitál prověřuje policie kvůli podezření, že letos v červnu tamní lékaři zanedbali péči o novorozenou Leontýnu, u níž se rozvinula streptokoková sepse a nastalo multifunkční selhání orgánů a zakrvácení mozku.
aktualizováno 

Ministerstvo zdravotnictví už proto oznámilo, že do krajského zařízení posílá kontrolu. Sama nemocnice přiznává, že u červnového porodu mohl nastat nesoulad mezi doporučeným a provedeným odborným postupem. Kvůli pochybení už skončila ve funkci ředitelka dotyčného pardubického špitálu Štěpánka Fraňková. Kauza novorozené Leontýny je však komplikovaná i v tom, že v ní možná pochybilo hned několik nemocnic.

Kdy podle zákona nemocnice nesmí odmítnout rodičku.
V čem vidí hlavní problém rodina.

Šlo o akutní případ?

Otazníky totiž vzbuzují i nejasnosti kolem převozu rodičky do porodnice. Ženu z Vamberka vezla sanitka nejprve do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Tam ji však nepřijali a poslali do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Odtud ale záchranku ihned informovali o tom, že mají zaplněnou kapacitu porodních lůžek, takže vůz jel přímo do Pardubic. Mezi nemocnicemi mezitím vznikla mediální přestřelka, kterou včera řešili hejtmani Pardubického a Královéhradeckého kraje. 

Obviněná doktorka z kauzy hocha, jenž po operaci mandlí krvácel na chodbě, léčí děti v Krči

Domluvili se, že Pardubický kraj požádá rodinu o souhlas s nahlížením do zdravotnické dokumentace. Bez něj není možné zjistit, co se vlastně stalo. 

„Chceme znát detaily, ale k nim se dostaneme jenom za předpokladu, že budeme mít k dispozici kompletní dokumentaci. To znamená mít na stole záznamy zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, záznamy nemocnice Rychnov nad Kněžnou, záznamy Pardubické nemocnice a záznamy Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jsou zde tři zřizovatelé, každý z nich má pouze svou dokumentaci a nemůžeme si ji poskytnout navzájem,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s tím, že tato legislativní překážka brání v objasnění kauzy. 

Později se nicméně objevila informace, že rodina kraji dokumentaci nevydá.  „Po poradě s panem právníkem jsme se rozhodli, že dokumentaci hejtmanství vydávat nebudeme. Samozřejmě policii ji vydáme,“ řekl České televizi otec dítěte.

Hradeckou nemocnici zřizuje stát, rychnovskou vlastní Královéhradecký kraj a pardubická je rovněž krajská. Pardubická nemocnice a vedení kraje se totiž snaží prokázat, že by ke komplikacím nemuselo dojít v případě normálního převozu a podání antibiotik před porodem. Objevují se totiž pochybnosti u postupu rychnovské nemocnice, kde měla žena rodit. 

Zákon říká, že nemocnice nesmí odmítnout rodičku, pokud se porod již rozběhl, a to ani z kapacitních či jiných důvodů. Existují náznaky, že právě k tomu mohlo dojít. „Z pozice lékaře je pro mě nepochopitelné, že pacientka, pokud již byla v areálu nemocnice, nebyla vyšetřena,“ uvedl šéf nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Rychnovský špitál argumentoval, že není dostatečně vybaven pro předčasné porody; žena rodila v 33. týdnu těhotenství. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly měla v takovém případě rodička porodit v Rychnově, kam by pak pro dítě přijela speciální sanitka s inkubátorem z fakultní hradecké nemocnice.

Rodinu převoz netrápí

I kdyby však v kauze pochybilo špitálů více, klíčové je to, co se odehrálo v Pardubicích. 

Rodina i její právní zástupce již dříve v médiích uvedli, že nevidí problém v tom, že ženu v Rychnově odmítli. Tvrdí, že šlo o překotný porod, před kterým nebylo možné ženě, u níž byl v průběhu těhotenství zjištěn streptokok skupiny B, podat antibiotika. „Pardubická nemocnice věděla velice dobře, že streptokok byl u maminky zjištěn a že u ní nebyl podán penicilin. Takže převoz s tím nemá co dělat, nemocnice měla do dvanácti hodin zjišťovat, zda se u dítěte nerozvíjí sepse, a to se nestalo,“ řekl MF DNES právní zástupce rodiny Mario Švehelka. 

O tom, že pověst nemocnice je vážně otřesena, svědčí i znalecké posudky v kauze osmiletého Adama, jenž v nemocnici začal po operaci mandlí krvácet a nakonec upadl do vigilního kómatu. „V době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,“ uvedla mluvčí policie Ivana Ježková.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.