Lidovky.cz

Česko

Rodná čísla zmizí z dokladů, začne se občanskými průkazy. Úřady i politici ale mají řadu výhrad


Občanský průkaz | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium
PRAHA - Vyhlíží jako nevinný shluk číslic, ale rodné číslo dokáže na majitele prozradit plno věcí. Datum narození, věk, pohlaví. To všechno se dá lehko zneužít, hlavně v dravých vodách internetu.

Kvůli rostoucímu tlaku na ochranu soukromí ministerstvo vnitra chystá dramatické zredukování používání rodného čísla při komunikaci s úřady či třeba pojišťovnou. Do deseti let už má být jen údajem v matrikách.

Autor:

„Zhruba před deseti lety parlament rozhodl, že by mělo dojít k omezení užití rodného čísla pro identifikaci občana. Riziko zneužití je o to naléhavější, jak se rozvíjejí IT služby,“ potvrdil LN záměr předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Rodné číslo nahradí jiné identifikátory, rovněž kombinace číslic, ale ne tak choulostivé.

,Volba příjmení je osobnostní právo, do kterého stát zbytečně zasahuje.‘ Poslankyně jsou pro konec -ová

Začne se občanskými průkazy, z nichž rodná čísla počnou mizet od roku 2022. Původně to mělo být už letos. I teď se ozývají námitky, že přechod informačních systémů úřadů na nové identifikátory nebude snadný ani levný.

„Zatím je hlavní otázkou, čím a jak se ten parametr nahradí. Vnitro nad tím meditovalo a chtěli celou záležitost uspíšit, ale nakonec se využívání rodných čísel prodloužilo, aby se získal čas k vytvoření náhrady, neboť jsou stále oblasti, kde pořád fungují,“ uvedl poslanec Jiří Dolejš z KSČM.

Vypadá to jako jednoduchá operace, jednu číselnou řadu prostě nahradí jiný kód. Ale státní úřady i politici mají řadu výhrad. Ten základní zní, proč měnit něco, co funguje a nač jsou všichni zvyklí.

Může se snížit i komfort lidí, kterým teď stačí zapamatovat si rodné číslo, nově jim přibude jiné, nebo spíše jiná. „Je to nesmysl. Stejně budeme muset nějakou číselnou identitu mít. A je jedno, jestli to bude číslo občanky, číslo sociálního pojištění. Proč se tedy zbavovat zrovna rodného čísla?“ reagoval například místopředseda ODS Marek Benda.

S podobnou skepsí se na plán dívají i některá ministerstva. „Rodná čísla v současné době plní nezastupitelnou roli a řada agend v resortu na rodné číslo pacienta či číslo pojištěnce při identifikaci pacienta spoléhá, v některých případech i jako na jediný dostupný identifikační údaj,“ namítalo v připomínkách ministerstvo zdravotnictví. Podobně se ozvala i ministerstva spravedlnosti či obrany.

Daňová správa také upozornila na užitečnost propírané jedinečné kombinace číslic. V mnoha případech se stává, že když má berní úředník jen jméno a datum narození, nedokáže jednoznačně určit, kdo případně dluží na odvodech. Až díky rodnému číslu je to naprosto jasné. Resort dopravy zase argumentuje cenou novinky: dopad na změnu centrálního registru řidičů si vyžádá náklady ve výši přibližně 1,5 milionu korun.

ZÍDEK: Za svobodu vlastního jména. Odmítání -ová nemusí být dáno jen módou

Ministerstvo vnitra zmiňované obavy odmítá. Rodná čísla podle něj nahradí dva typy nových identifikátorů. Jeden bude sloužit ke komunikaci člověka s úřady, každý dostane svůj, pod nímž ho instituce pozná, třeba když si půjde vyřídit nový řidičský průkaz. Druhý typ identifikátorů budou v zásadě jedinečné kombinace čísel, třeba u občanského průkazu, která pro komunikaci občana se státem nebudou mít význam a navíc se budou měnit, když jim vyprší platnost.

Naopak důvodů pro omezení rodných čísel je podle ministerstva spousta. Největší hrozbou je, že je přes ně možné dohledat o lidech citlivé informace. Pokud někdo získá cizí rodné číslo a měl by k němu i občanský průkaz, může o dané osobě zjistit, kde bydlí, zda pobírá důchod či zkusit úvěrový podvod.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.