Lidovky.cz

Česko

Příspěvek 25 000 korun pro OSVČ schválil Senát i prezident. Je možné o něj žádat do konce června

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vystoupila na tiskové konferenci po zasedání vlády 1. dubna 2020 v Praze. foto: ČTK

Praha - Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh ve čtvrtek beze změny schválil Senát a později ho podepsal i prezident Miloš Zeman. V úterý ho ve zrychleném projednávání schválila sněmovna. O příspěvek je možné požádat do konce června. Žádosti začala finanční správa přijímat ve čtvrtek.
  16:56aktualizováno  19:32

Při podávání žádostí o pomoc čelí podnikatelé byrokracii a nesmyslným požadavkům, říká šéf komory

O takzvaný kompenzační bonus budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři. Žádosti se budou podávat finančním úřadům. Ministerstvo financí odhaduje, že státní pokladnu opatření vyjde až na 17,5 miliardy korun.

Pro návrh hlasovalo 40 z 41 přítomných senátorů. Proti nehlasoval nikdo. Senát zároveň vyzval ministryni Schillerovou ke změně zákona o příspěvku pro OSVČ. Měl by prý zahrnovat i lidi, kteří podnikají a současně s tím mají zaměstnání.

Po více než třítýdenní odstávce podnikatel Dan Polanský (vlevo) otevřel 9....
Zákazník odchází 9. dubna 2020 s nákupem z hobbymarketu na pražském Pankráci. V...

Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna. Zaměstnanců se týkat nebude. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.

Peníze se začnou vyplácet po nabytí účinnosti zákona

Zákon k vyplácení příspěvku byl ve čtvrtek schválen Parlamentem a podepsán prezidentem, zbývá publikování zákona ve sbírce zákonů. „Tím se legislativní proces výrazně přiblížil svému finále a finanční správa proto zahájila přijímání žádostí,“ uvedla ve čtvrtek ministryně. Dodala, že účinný by zákon mohl být od příštího týdne. Následně začne správa příspěvky vyplácet. Po účinnosti zákona by podle Schillerové měl být příspěvek vyplacen do tří až čtyř dnů od podání žádosti.

Finanční správa začne podle její šéfky Tatjany Richterové žádosti aktivně zpracovávat nejpozději ve středu. První peníze by podle ní mohli podnikatelé dostat v pondělí 20. dubna, nevyloučila ale i pátek 17. dubna. „Masivně platby ale zahájíme 20. dubna,“ uvedla. Upozornila, že nejdůležitější na celé žádosti je podpis žadatele. „A prosíme také o vyplnění kontaktních údajů, aby naši pracovníci mohli žadatele v případě nějakého doplnění kontaktovat,“ dodala. Finanční správa vyčlení na zpracování žádostí zhruba 3000 pracovníků z celkových zhruba 16 000.

Výdaje na příspěvek OSVČ mohou dosáhnout 17,5 miliardy. Týká se to až 700 000 lidí

Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění a podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by neměl podléhat ani exekuci.

ČSSD se dle Zaorálka staví skepticky ke zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje Schillerová

O příspěvek bude možné žádat nejenom prostřednictvím datové schránky nebo zaručeného elektronického podpisu, ale také e-mailem. Bude tak možné poslat naskenovaný podepsaný formulář bez nutnosti mít elektronický podpis. Má to zabránit tomu, aby živnostníci museli chodit na poštu nebo na finanční úřad uprostřed epidemie koronaviru. Podle některých odhadů by na pošty nebo úřady muselo přijít kolem půl milionu lidí. Návrh podporovala i Komora daňových poradců. Součástí schválené předlohy je také výslovné osvobození ošetřovného pro OSVČ od daně z příjmů. I tento návrh podporovala daňová komora.

Ministerstvo financí chce již ve čtrvtek odpoledne představit formulář žádosti a čestného prohlášení. Má být podle ministryně jednoduchý a interaktivní. Podnikatelé by tak podle ministryně mohli podávat žádosti už od čtvrtka, ale peníze budou moci dostat až poté, co zákon nabude účinnosti.

Sněmovna schválila příspěvek pro živnostníky i odklad splátek. O 25 tisíc korun půjde žádat e-mailem

Ministryně Schillerová také uvedla, že pokud někdo pracuje na dohodu a k tomu podniká, pak příspěvek dostane. Problém je podle ní s lidmi pracujícími na dohodu s odměnou pod 10 000 korun, z níž se neodvádí pojistné, protože to neeviduje ani finanční správa, ani správa sociálního zabezpečení. O zaměstnancích na dohodu s výdělkem nad 10 000 korun, kde se již platí odvody, by měla mít informace ČSSZ. Nespadají však ani pod program ochrany zaměstnanců Antivirus, ani nemají nárok na zmíněný příspěvek 25 000 korun uvedla ministryně. Domluvila se proto s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD), že zkusí tuto skupinu lidí zmapovat a vytvořit pro ni zvláštní program.

Schillerová také uvedla, že existují kontrolní nástroje pro to, aby některý z příjemců peníze případně vrátil, pokud se ukáže, že koronavirem poškozen nebyl.

Senát v doprovodném usnesení vyzval ministryni financí k urychlené změně zákona o příspěvku. Zákon by nově neměl z příspěvku vylučovat OSVČ, které současně vykonávají zaměstnání s příjmem od 3000 do 10 000 korun. Návrh usnesení přijal ústavně právní výbor, Senát ho ale přijal v upravené podobě podle senátora Tomáše Goláně (SEN 21). Usnesení podle něj reaguje na pozměňovací návrh poslance ČSSD Romana Onderky, který přijala Sněmovna.

Onderkův návrh zpřesňuje zákon tak, že se nevztahuje na OSVČ bez ohledu na to, zdali je jejich hlavní činností zaměstnání, nebo podnikání. Goláň jako příklad uvedl zastupitele malých obcí s platem například 3500 korun, kteří současně s tím podnikají a kteří by tím pádem o příspěvek přišli. Šlo by také o podnikající pěstouny nebo třeba lékaře, kteří současně se soukromou praxí chodí přednášet do škol.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.