Lidovky.cz

Česko

Oděvy se budou muset prodávat bez zkoušení, roušky by podle epidemiologa Maďara mohli Češi odložit v červnu


Koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Praha - Podnapilý host může přestat dodržovat hygienická pravidla, a tím ohrožovat lidi ve svém okolí. Umím si představit, že zpočátku budou restaurace otevřeny do sedmé či osmé hodiny večer, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz epidemiolog Rastislav Maďar. S večerním posezením je totiž podle něj často spojené popíjení a porušování prevence. Roušky by Češi možná mohli sundat v červnu.

Lidovky.cz: Vláda po Velikonocích představila konkrétní plán postupného uvolňování restrikcí v Česku. Vy stojíte v čele epidemiologického týmu, který harmonogram sestavil. Podle jakých kritérií jste to udělali?

Skupina není jen epidemiologická, jsou v ní i zástupci jiných institucí a statistik. Snažíme se vycházet z aktuálně dostupných dat v České republice, to znamená z výskytu nových případů, obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče, rezervní kapacity lůžek, reprodukčního čísla a podobně. Bereme na vědomí i očekávaný vývoj podle toho, co se dělo v minulých dnech a týdnech v Česku. Přemýšlíme nad tím, jak se projeví velikonoční svátky v počtu nakažených a podobně. To vše sledujeme a na základě toho se rozhodujeme.

Lidovky.cz: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v nedávném rozhovoru LN hovořil o klíčové studii, která ukáže reálný počet nakažených v Česku, o niž se budete v dalších krocích opírat. Jak to s ní vypadá?
Ano, plánujeme populační studii, která nám ukáže, kolik lidí v populaci bylo v kontaktu s virem a může mít protilátky. Očekávám, že výsledky budou zhruba začátkem května, možná na konci dubna. Pak budeme schopni upřesnit naše predikce a zhodnotíme, zda plán, který jsme nastavili, může zůstat stejný nebo ho pozměníme a upravíme časovou osu.

Současný koronavirus je nebezpečnější než ebola. Roušky zřejmě zůstanou ještě několik měsíců, očekává Prymula

Lidovky.cz: Kdy začnete v rámci studie testovat vzorky?
Studie je poměrně náročná, protože jde o velký populační soubor různých věkových kategorií. Budeme testovat i starší seniory a samozřejmě je nechceme odvážet z jejich domovů, kde je to pro ně nejbezpečnější. Museli jsme si rozmyslet, jak odebírání vzorků logisticky vymyslíme. Děti jsou náročnější z hlediska souhlasu zákonného zástupce. Není to jednoduché. Potřebujeme určitý počet vzorků v každé věkové kategorii, musíme zajistit, že někde nebude více mladých lidí a méně seniorů a naopak. Už máme souhlas etické komise a pravděpodobně v pondělí by ho měla mít na stole pracovní skupina ministerstva zdravotnictví. Protokol definitivně doladíme a zveřejníme plán testování, spěcháme na to. Předpokládám, že v polovině týdne by se mělo začít testovat.

Lidovky.cz: V první vlně se od pondělí mají otevřít řemesla s provozovnou, autobazary, autosalony či farmářské trhy. Za jakých podmínek budou moci fungovat?
Všichni budou fungovat za velmi podobných podmínek. Nastaví se logické podmínky, jako je dezinfekce rukou, odstupy, prevence shlukování osob a samozřejmě povinná rouška. Například autobazary a autosalony nejsou rizikové, protože v nich nedochází ke shlukování osob, většinou jde o individuální přístup prodejce k zákazníkovi, takže v nich je lehké nařízení dodržet.

Lidovky.cz: A co farmářské trhy?
U farmářských trhů to bude trochu složitější, ale už jsme je museli otevřít. Pro farmáře by bylo zničující, kdybychom je povolili o pár týdnů později, jejich zboží je sezonní. Chod farmářských trhů se ale upraví, musí se snížit jejich kapacita, stánky musí být dál od sebe. Minimální rozestup jsou dva metry, přičemž provozovatel si může stanovit podmínky přísnější, třeba rozestup pět metrů. Důležité je, aby se na trzích neshlukovali lidé, proto tam nebude povolen prodej zboží, které je určeno k okamžité konzumaci. Jde nám o to, aby zákazníci na trzích nejedli hromadně párky a nepili pivo. Ideální scénář je: vzít, zaplatit, odejít. To je jednoduchý princip. Zákazníci ve frontách samozřejmě musí mít mezi sebou také dvoumetrové rozestupy.

Vojtěch nevyloučil uspíšení rozvolnění. Od pondělí mohou otevřít řemeslníci, farmářské trhy či autosalony

Lidovky.cz: V supermarketech je doporučené platit kreditní kartou, ale předpokládám, že na farmářských trzích se povětšinou platí hotově.
Ano, to jsme také řešili. Z epidemiologického pohledu je samozřejmě ideální platit kartou, to podporujeme. Nicméně ne na každém trhu to je možné. Prodejci jsou povinni nosit rukavice a zákazníci musí mít k dispozici zdarma dezinfekci rukou, případně jednorázové igelitové rukavice. A roušky – to je samozřejmost, to už snad ani nemusím zmiňovat.

Lidovky.cz: Vláda se rozhodla, že nestanoví žádný termín, kdy bude možné v Česku odložit roušky. Přesto se zeptám, kdy by to podle vás mohlo být?
My v tuto chvíli nejsme ani schopni říci, zda se přesně dodrží časová osa, kterou jsme v harmonogramu stanovili. Posuzovaní, zda odložit roušky, bychom nechali až na červen. Kdyby to šlo skutečně dobře, dovedu si představit, že někdy v červnu bychom je možná sundali. Nicméně to výslovně záleží na vývoji epidemiologické situace. Nevíme, co se stane v budoucnu, jak se postupné rozvolňování restrikcí projeví na číslech nakažených. Nevíme, jaké budou výsledky studie. Pokud se lidé nebudou chovat zodpovědně, nošení roušek prodloužíme.

Lidovky.cz: Od pondělí jsou také povoleny svatby do deseti lidí za specifických podmínek. Co jsou takové podmínky?
Je povolen pouze svatební obřad, nikoliv hostina ani párty. Přítomní musí udržovat rozestupy, výjimku mají členové jedné domácnosti a snoubenci, kteří nemusí mít roušky. Takové svatby jsme povolili z toho důvodu, že někteří lidé se jednoduše potřebují co nejdříve vzít a nepotřebují žádnou velkou hostinu. Jsou starší lidé, kteří nechtějí čekat. Přičemž každý úřad si může sám rozhodnout, zda svatbu povolí.

Lidovky.cz: Ve vašem týmu jste rozhodli, že od příštího pondělí se v další vlně mohou otevřít provozovny do dvou set metrů čtverečních. Dříve vláda otevírala obchody podle druhu, nikoliv podle velikosti. Co si o tom myslíte?
To nevycházelo z epidemiologického hlediska, vláda se rozhodla vyjít vstříc veřejnosti. Nás se nikdo neptal, naše pracovní skupina ještě v té době ani neexistovala. Předpokládám, že pan profesor Prymula řekl svůj názor, že otevírat hobbycentra není z epidemiologického hlediska správné. Nešlo o odborné rozhodnutí, už s tím nic neuděláme a musíme to akceptovat. Vláda hlasovala a rozhodla, já už bych o tom dále nespekuloval. Šlo spíše o sociální a společenské důvody, nikoliv o zdravotní. Alespoň nám to poslouží jako určitá pilotní studie a uvidíme, jestli to změní vývoj epidemiologické situace. Ukáže se to přibližně za deset dní.

Lidovky.cz: Otevřít se tedy mohou všechny provozovny do dvou set metrů čtverečních bez výjimky? Už nezáleží na druhu obchodu?
Ano, s výjimkou těch, které jsou v harmonogramu uvedeny, že se otevírají později. Mezi takové výjimky patří například kadeřnictví, kosmetika, pedikúra. Takové služby považujeme za epidemiologicky rizikové, a otevřou se v pondělí 25. května. Provozovny navíc nesmí být otevřeny v obchodních centrech nad pět tisíc metrů čtverečních. Máme obavy, že by se tam mohli shlukovat lidé, a uhlídat je nebude možné. Nákupní centra vnímáme jako velké riziko.

Lidovky.cz: Proč jste určili zrovna hranici do dvou set metrů?
Menší obchody do dvou set metrů čtverečních jsme povolili z toho důvodu, že provozovatel má mnohem větší šanci uhlídat dodržování hygienických pravidel v obchodě. Kolem jednoho zákazníka by mělo být alespoň deset metrů čtverečních, takže prodejce může do prodejny pustit dvacet klientů najednou. To se dá lehce kontrolovat. Ale upozorňuji, že rodinní příslušníci mezi sebou takové rozestupy nemusí dodržovat a prodejce by je měl brát jako jednu jednotku. Populace si na to musí zvyknout, proto musíme uvolňovat opatření rozumně a postupně.

Lidovky.cz: Ministr Vojtěch v rozhovoru LN uvedl, že obchody s oblečením budou muset dodržovat specifické podmínky kvůli většímu přenosu viru skrze textil. Jaké?
Prodejny s oblečením do dvou set metrů čtverečních se mohou od příštího pondělí otevřít, ale budou v nich uzavřené zkušební kabinky a zákaznici si nebudou moci oblečení v obchodě vyzkoušet. Za normální situace si zákazník oblečení vyzkouší, odloží a nekoupí si ho, to se může stát několikrát za den. Textil pak přichází do bezprostředního kontaktu s povrchem těla, na němž se mohou držet viry. Tím pádem se lidé snadno infikují. Počítáme s tím, že ne každému to bude vyhovovat – ale to je dobře, lidé se tím přirozeně zregulují a sníží se koncentrace osob na jednom místě, což je z epidemiologického hlediska v počáteční fázi přínosné. Prodejce by si měl ohlídat, zda lidé podmínky dodržují, umístit do obchodu například cedule či nalepit na zem čáry značící rozestupy. Obchodníci si musí uvědomit, že nekopou jen za sebe, ale za celý svůj segment.

Docent Rastislav Maďar, přední český epidemiolog a expert na infekční choroby a cestovní medicínu.

Lidovky.cz: Jaké obecné podmínky musí lidé v obchodech dodržovat?
Lidé musejí dodržovat mezi sebou odstupy dva metry s výjimkou osob, které sdílí společnou domácnost. Za další, v obchodech musí být k dispozici dezinfekce rukou a prodavači musí mít rukavice. Přičemž pokud je to možné, měly by být k dispozici jednorázové rukavice i pro zákazníky. V obchodech se také musí provádět pravidelná dezinfekce povrchu a ploch. Myslím, že je poměrně nenáročné tato pravidla dodržovat, akorát na to lidé musí myslet a nepodceňovat to.

Lidovky.cz: Vládní opozice kritizuje, že se obchody otevírají moc pomalu. Není Česká republika z tohoto hlediska moc přísná?
I ministerstvo obchodu a průmyslu na jednání velmi bojovalo za své segmenty, ale my epidemiologové musíme skutečně myslet na zdraví občanů. Ze situace nemáme ještě vůbec lehké spaní, zdaleka nemáme vyhráno. Nechceme mít těžce nemocné na jednotkách intenzivní péče. Nicméně já pomáhám zemi v boji s epidemií a nejsem nijak politicky zaměřený. Rozumím tomu, že když vláda řekne, že něco je bílé, opozice řekne, že je to černé. To jsou běžné politické boje, mezi které se nechci plést, a moje rozhodnutí nemá nic společného s politickou orientací. Opoziční politici si musí uvědomit, že zodpovědnost v době epidemie za zdraví a lidské životy nemají oni ani vláda, ale my, kteří jsme rozhodli, že opatření uvolníme tímto tempem. I pan premiér nám říkal, že odpovědnost bude primárně na nás a vláda bude naše rozhodnutí respektovat. Jsou jasně vymezené pozice a my víme, že neseme velkou zodpovědnost. Rád bych apeloval na veřejnost, že ještě skutečně nemáme vyhráno a měli bychom se i nadále chovat rozumně.

Lidovky.cz: Do jaké míry zohledňujete vedle epidemiologických faktorů i ty ekonomické?
Z hlediska ztrát máme podle mě to nejhorší za sebou a nyní se chceme řízeně vracet do normálu. Musíme si uvědomit, že pandemie v minulosti trvaly několik let a lidstvo se z toho dokázalo dostat. Chápu, že každý nemá finanční rezervy, ale musíme to vydržet. Když se situace zhorší a budeme muset rozvolnění brzdit, dopadne to mnohem hůře. Snažíme se hledat zlatou střední cestu. Když jsme dosud trpěli, tak proč ještě chvíli nevydržet. Držme si pěsti, ať to vyjde, a kdo s tím má problém, ať si představí své nejbližší, kteří leží na jednotce intenzivní péče. Samozřejmě ale chápu, že někdo je na tom existenčně špatně a nemá z čeho žít, v tomto případě má pomoci vláda a jiné resorty než my, aby lidé neskončili na ulicích. To už ale není otázka na epidemiology.

Lidovky.cz: Od pondělí 11. května budou moci otevřít fitness centra a posilovny bez využití sociálního zázemí, jako jsou sprchy a šatny. Musí klienti při cvičení nosit roušky?
Ano, klienti i personál v posilovnách budou muset mít roušky. I samotná Česká komora fitness požadovala roušky, jednak kvůli bezpečnosti personálu, jednak kvůli tomu, aby posilovny mohly otevřít co nejdříve. Fitness centra budou mít snížené kapacity a sportovci budou muset dodržovat rozestupy. Přičemž skupinové cvičení ještě nebude povolené. Zařízení budou skutečně fungovat bez šaten a sprch, takže klient přijde ve sportovním, zacvičí si a odejde.

Lidovky.cz: Restaurace se mají v první vlně otevřít od 25. května, zatím se hostům zpřístupní jen zahrádky. Moc si nedokážu představit, jak budou lidé konzumovat jídlo a pití skrze roušky. Za jakých podmínek budou hospody, restaurace a kavárny fungovat?
Provozovatelé restaurací musí zařídit, aby jednotlivé židle u stolů byly od sebe alespoň dva metry. Lidé musí mít na ústech roušku a v momentě, kdy jedí či pijí, mohou si ji sundat. Důležité je, aby hosté, když se vzdálí od svého stolu, měli vždy zakryté horní cesty dýchací. Ještě řešíme, zda pro hosty zpřístupníme toalety uvnitř restaurací. Čím méně lidí bude v hospodě vysedávat, tím lépe. Rozhodně se zahrádky prozatím neotevírají pro dlouhé posezení a popíjení, to je třeba si uvědomit.

Lidovky.cz: Bude hosty na zahrádce někdo obsluhovat, nebo budou muset chodit k výdejnímu okénku?
Zahrádky budou s obsluhou, okénko může být dokonce rizikovější. Přičemž číšníci budou muset nosit roušky.

Lidovky.cz: Plánujete restaurace zpočátku otevřít s časovým omezením otevírací doby?
Velmi pravděpodobně ano. Časové omezení je důležité, protože lidé, kteří chodí do hospody večer, častěji pijí alkoholické nápoje než přes den. S tím je spojené porušování prevence. Podnapilý host může přestat dodržovat hygienická pravidla, a ohrožovat tím ostatní lidi ve svém okolí. Umím si představit, že zpočátku budou restaurace otevřeny do sedmé či osmé hodiny večer.

Lidovky.cz: Zaregistrovala jsem na internetu články o tom, že možná zcela zakážete prodej alkoholu v restauracích a hospodách. Co je na tom pravdy?
Řešili jsme to v rámci našich diskusí. Já to na zákaz konzumace alkoholu nevidím, za mě je přínosnější časové omezení otevírací doby. Nechceme v Česku žádnou prohibici. Nicméně bude probíhat jednání s hospodskými, a pokud oni usoudí, že je pro ně lepší omezit alkohol a nechat déle otevřeno, jsme schopni o tom diskutovat. Jsme ochotni přistoupit na variantu, která je neriziková a provozovatelům restaurací více vyhovuje. Podnět ale nebude vycházet od nás, já bych nerad, aby epidemiologové zakázali prodej alkoholu.

Lidovky.cz: O čtrnáct dní později v pondělí 8. června se otevřou i vnitřní prostory restaurací. Budou už fungovat bez časového omezení?
Pravděpodobně bude dál pokračovat časové omezení. Dejme tomu třeba na dva týdny, poté zhodnotíme, jak lidé nařízení respektují a jaká je v zemi epidemiologická situace. Na základě toho bychom uvolnili večerní provoz. To se ale ještě uvidí.

Lidovky.cz: Takže restaurace bez omezení by mohly fungovat třeba čtrnáct dní od 8. června, kdy se otevřou vnitřní prostory?
Ano, je to možné.

Lidovky.cz: V harmonogramu uvolnění podnikatelských činností chybí bary a noční kluby. Kdy by se podle vašeho názoru mohly otevřít?
Bary jsou rizikové, lidé v nich sedí blízko vedle sebe, střídají se a konzumují alkohol. Když pijí, na ústech samozřejmě nemají roušku. Je to skutečně rizikové místo. Uvidíme, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace. Souhlasím s ministrem zdravotnictví Vojtěchem a otevření barů vidím až na léto. Alkohol znamená absence roušek.

Lidovky.cz: V červnu dál uvolníte svatby za specifických podmínek. Jakých?
První omezení se bude týkat určitě počtu lidí. Vidím to tak, že svatby budou povoleny s maximálním počtem padesáti osob. Další podmínky teprve stanovíme. K červnovým uvolněním se budeme detailně vyjadřovat v první polovině května, kdy představíme konkrétní parametry. Je otázka, zda povolíme pouze obřad, nebo i párty a hostinu. Skutečně uvidíme podle toho, jak se bude situace vyvíjet.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.