Lidovky.cz

Česko

Mezi nejhledanějšími zločinci Evropy je i Čech, na útěku je devět let. Na některé je vypsaná odměna


ilustrační snímek | foto: Europol

Premium Původní zpráva
PRAHA - Seznam nejhledanějších zločinců Evropy obsahuje i jméno Čecha Stanislava Seidla. Odsouzený muž se do centra pozornosti policistů z celého kontinentu dostal i kvůli nelegálnímu obchodování se zbraněmi.

Kde se nacházejí nejhledanější zločinci na světě? Netflix vypustil novou dokumentární sérii

Už devět let se skrývá před policií, je nebezpečný a ozbrojený. Stanislav Seidl to ve své kriminální „kariéře“ dotáhl už tak daleko, že se dostal na seznam nejhledanějších zločinců Evropy, který sestavuje Evropský policejní úřad (Europol). Na listině jsou nyní jména čtyřiačtyřiceti mužů a žen, jež policie viní z těch nejzávažnějších zločinů.

Kriminálníky z různých koutů Evropy ve výběru spojuje zejména fakt, že jsou dlouhodobě na útěku a intenzivně po nich pátrá policie napříč státy Evropské unie. Vraždili, obchodovali s lidmi či nelegálně se zbraněmi, pašovali drogy nebo organizovali loupeže. Někteří pachatelé se skrývají už více než dvacet let.

Informace Stanislav Seidl.

Seznam se jmény a fotkami padouchů vznikl poprvé v roce 2016, je nepravidelně aktualizován na webových stránkách Europolu, mezinárodní organizace, jež se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti na území Evropské unie. Každá z členských zemí má v databázi až dvě osoby, po nichž kriminalisté zatím neúspěšně pátrají. Česko má v galerii nejhledanějších zločinců jednoho zástupce. Šestačtyřicetiletý Seidl je v hledáčku policie od roku 2011, kdy byl odsouzen k šesti letům vězení, za mříže však nenastoupil.

Ve Francii zatkli jednoho z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďana podezřelého z genocidy

Do povědomí strážců zákona se rodák z Příbrami dostal už v roce 2006, kdy se v Plzni pokusil vniknout do bankomatu a ukrást z něj podle policistů přes milion korun. Jenomže ho zaskočil alarm. Neúspěch jej však neodradil, kriminální příběh si psal dál. Podle policie vykrádal rodinné domy, byty či obchody. Odsouzen byl za praní špinavých peněz a za ilegální obchod se zbraněmi, střelivem a výbušninami.

Na seznamu nejhledanějších zločinců Evropy je i Čech Stanislav Seidl.

Zkoncentrovaná pozornost

Europol varuje, že Seidl může být ozbrojený, a i proto jej charakterizuje jako vysoce nebezpečného. Kriminalisté upozorňují, že má sklony k násilnickému chování a je agresivní. Dle evropské organizace se muž s tetováním na pravé paži pohybuje po území Slovenska, Německa, Španělska a Velké Británie. Není vyloučeno, že se zdržuje i v Česku, kde má rodinu. V severních Čechách, Chebu a v okolí Karlových Varů se dle šetření policie v minulosti pokusil nelegálně prodat zbraně, jednou byl údajně spatřen v příbramském hotelu, stihl však utéct.

Je otázkou, jak dlouho si hledaný Čech bude užívat svobody. Platí totiž rovnice, že kdo se ocitl ve výčtu nejhledanějších, byl dříve či později chycen. V minulých letech se na evropský seznam zločinců dostalo okolo desítky Čechů, většina z nich už je za mřížemi. „Osoba, která se na seznam dostane, je ve valné většině případů dopadena. A to i díky zvýšenému zájmu veřejnosti a médií,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Dle mluvčího se kriminalistům pravidelně ozývají občané s tím, že někde zahlédli hledanou osobu. „Tipy dostáváme prakticky z celého světa, veřejnost nám při pátrání velmi pomáhá,“ uvedl.

Poznávacím znamením u hledaného Stanislava Seidla je velké abstraktní tetování na pravé paži.

Seznam zločinců vzniká na základě informací od členských států Europolu. „Kolegové z odboru pátrání vyhodnotí, která osoba bude na tento seznam zařazena,“ popsal pro Lidovky.cz policejní mluvčí David Schön. O tom, kdo z českých padouchů se v databázi objeví, rozhoduje Úřad služby kriminální policie a vyšetřování. „Hledaná osoba však musí splnit určitá kritéria a rozhodnutí musí být posvěceno ze strany Europolu,“ přiblížil Moravčík z policejního prezidia. Nezbytné je, aby u hledaného či hledané panovalo podezření, že se ukrývá na území více států. „V tom případě můžeme vyhlásit ve spolupráci s mezinárodními organizacemi pátrání a vydat evropský zatykač,“ uvedl Moravčík.

V praxi to je tedy tak, že Evropský policejní úřad nejprve požádá policejní orgán v dané zemi o předložení jména adepta na zařazení do seznamu. Následně instituce posoudí, zda je hledaná osoba natolik nebezpečná a dostatečně dlouho se skrývá před zákonem, že si zaslouží viset na webových stránkách Europolu.

Seznam nejhledanějších osob Evropy není jedinou evidencí nebezpečných zločinců, ostatně ani Seidl na stránkách Europolu není jediný mezinárodně hledaný Čech. „V tuto chvíli pátráme po desítkách českých občanů, kteří se podle našich informací nacházejí v zahraničí. Nejsme však schopní uvést přesné číslo, protože jejich počet se mění z hodiny na hodinu,“ uvedl policejní mluvčí Moravčík.

Dva miliony za teroristu

Evropský zatykač na české zločince vydávají justiční orgány čím dál častěji, neboť psanci bez obtíží utíkají do ciziny. „Policie to má dnes obtížnější. Hranice jsou otevřené a hledaná osoba může vycestovat třeba do sousedního Polska a nikdo si toho ani nevšimne,“ uvedl Moravčík. Eurozatykač umožňuje provést rychlý zásah vůči hledaným osobám na území EU. Státy spolupracují v rámci evropské sítě jednotek cíleného pátrání (ENFAST). „Naši kriminalisté zapojeni do ENFAST jsou na denní bázi v kontaktu s kolegy v jiných státech a výměna operativních informací probíhá neustále,“ přiblížil policejní mluvčí Schön.

Někteří zločinci na seznamu nejhledanějších osob jsou z pohledu policie natolik nebezpeční, že Europol vypsal odměnu za pomoc při jejich dopadení. Třeba v případě Tibora Foca činí „motivace“ půl milionu korun. Čtyřiašedesátiletý Rakušan v roce 1986 zavraždil prostitutku a byl odsouzen na doživotí. Z vězení však utekl a už déle než 25 let se ukrývá před zákonem.

TIBOR FOCO Státní příslušnost: Rakousko 64 let V roce 1986 zavraždil prostitutku a byl odsouzený na doživotí. Odměna půl milionu korun

 Až dva miliony korun nabízí Europol za dopadení Němce Ernesta-Volkera Stauba, který se měl podílet na několika organizovaných a ozbrojených loupežích. V minulosti byl navíc členem teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). 

ERNST-VOLKER STAUB Státní příslušnost: Německo65 letPodílel se na několika organizovaných a ozbrojených loupeží, loupit začal už v roce 1999. Vykrádal zejména vozidla pro přepravu hotovosti a pokladny supermarketů. Bývalý člen teroristické skupiny.Odměna dva miliony korun.

Tváře hledaných zločinců se Europol snaží dostat do povědomí veřejnosti různými způsoby. Před necelými čtyřmi roky vytvořil adventní kalendář sestavený z portrétů nejhledanějších uprchlíků. Kampaň vedla k zatčení tří psanců. Kupříkladu Brita, který byl v roce 2008 obviněn ze sexuálního napadení šestileté dívky. Skrýval se jako číšník v amsterdamském baru. Díky kalendáři ho hosté nočního podniku poznali a zavolali policii. O rok později Europol vydal sérii pohlednic s názvem Wish you were here, v českém překladu Kéž bys tady byl, která měla taktéž za cíl upozornit na hledané psance.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.