Lidovky.cz

Česko

Dostaneme respirátorové vouchery? Rodí se několik scénářů, jak ochranu dostat k co nejvíce lidem


ilustrační snímek | foto: ČTK

Premium Původní zpráva
Praha - Už před středečním zasedáním vlády bylo jasné, že důkladnější ochrana dýchacích cest v Česku plošně povinná nebude. „Nechceme občanům respirátory v MHD či obchodech nařizovat, ale důrazně je doporučit,“ řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

V Rakousku začala platit povinnost nosit respirátory typu FFP2. Výjimku mají děti mladší 14 let či těhotné ženy

I tak ale stát plánuje respirátory lidem co nejvíce zpřístupnit – buď snížit jejich cenu, nebo je přímo rozdávat. Oproti podzimu, kdy se rozesílaly roušky i s jedním respirátorem poštou důchodcům, by nyní mezi ohrožené skupiny měly spadat také nízkopříjmové domácnosti.

Podle Hamáčka by se Česko rádo inspirovalo Německem, kde jsou respirátory k dostání skrze vouchery. Člověk jednoduše přijde do obchodu či lékárny a smění svou poukázku za ochrannou zdravotní pomůcku.

Nižší DPH i marže

Nyní je zájmem státu pokusit se srazit cenu respirátorů co nejníže. Proto už ministři – financí Alena Schillerová i průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO) – usedli k jednacímu stolu se zástupci obchodníků. Cílem debaty je přijít na model, který bude vyhovovat oběma stranám. Ve hře je snížení DPH pod současných 21 procent i výrazné omezení marží prodejců.

Úkolem Havlíčka a Schillerové je najít s výrobci i prodejci společnou řeč. Co nejmasovější používaní respirátorů je totiž nasnadě, v Česku roste riziko nákazy, protože se republikou šíří nakažlivější mutace koronaviru. První schůzka s ministry se odehrála v pondělí večer, dle zúčastněných stran zatím bez konkrétních závěrů.

Havlíček a Schillerová budou s řetězci jednat o cenách respirátorů. Vláda zvažuje ‚důrazné doporučení‘

Výrobci zdravotních ochranných pomůcek proti šíření koronaviru již oficiálně požádali vládu, aby na jejich produkty snížila sazbu daně z přidané hodnoty; nyní činí 21 procent, zákon umožňuje snížení na patnáct či deset procent. Za ideální by producenti respirátorů a roušek považovali úplné zrušení DPH. S tím by však Česká republika jakožto člen Evropské unie narazila.

„Nulová DPH je problematická vůči našim závazkům v EU. Dle ministerstva financí však lze najít nějaké řešení,“ řekl včera po jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf Hamáček.

Další možností by bylo zastropovat cenu respirátorů na určité částce. S ohledem na dění v minulých dnech by to dávalo smysl. Před týdnem totiž stačilo, aby se premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil o zvažované možnosti zavést povinnost nosit respirátor ve veřejné hromadné dopravě a na dalších frekventovaných místech, a Češi je rázem skupovali se stejnou dravostí, jako když při jarním lockdownu vzali útokem prodejny se základními potravinami.

„Zásoby, jež obvykle stačí na dva týdny, zmizely během tří hodin,“ popsal situaci pro Lidovky.cz zakladatel webu Lékárna.cz Vladimír Finsterle. A zákon trhu je neúprosný, při enormní poptávce letí ceny nahoru.

Výzva řetězcům

Variantu se zastropováním cen respirátorů Hamáček připouští. „Přicházela by v úvahu ale až tehdy, když by se ukázalo, že ceny letí nepřiměřeně nahoru,“ uvedl ministr vnitra a šéf ČSSD.

Obava z nebezpečnější mutace viru žene státy k povinným respirátorům. Obyčejné roušky už nestačí

Stát přitom už takový krok v minulosti udělal, na jaře reguloval ceny respirátorů nejvyšší řady, tedy FFP3. Kus vyrobený v zemích EU lze prodávat nejvýše za 175 korun bez DPH, u těch vzniklých na území mimo EU je pak strop nastavený na 350 korun za kus. To však vadí zejména tuzemským výrobcům kvalitních respirátorů, kteří tvrdí, že opatření zvýhodnilo méně kvalitní výrobky konkurence vyrobené v zahraničí.

V současnosti se respirátor nižší třídy, tedy FFP2, prodává v rozmezí od jednotek po nízké desítky korun za kus v závislosti na velikosti balení.

Ve hře je také napodobení postupu Rakouska a Německa, které zavedly povinnost respirátorů pro dospělé. Vlády obou zemí dojednaly s velkými prodejci gentlemanskou dohodu – tamní řetězce budou prodávat respirátory buď za nákupní cenu, nebo jen s minimální marží. Právě tak zní zadání pro duo Havlíček–Schillerová. „Bylo by vhodné, aby i u nás vyšly řetězce podobně vstříc,“ nepřímo vyzval Hamáček prodejce v tuzemsku.

Státní správa hmotných rezerv eviduje nyní ve svých skladech 16 milionů respirátorů typu FFP2, ty jsou však určeny pro státní složky coby „železná rezerva“. Výrobní kapacity se v Česku dle Hamáčka pohybují okolo 20 milionů kusů měsíčně, všechno nad toto číslo by se muselo importovat.

V kinech a skiareálech

Povinnost nosit respirátor by případně mohla platit jen na specifických místech. Až se otevřou, bude to zřejmě případ lyžařských středisek. Upravená podoba protiepidemického systému PES s nimi počítá jako s povinným bonusem ke vstupenkám do divadla či kina a na sportovní akce. Už nyní jsou povinné při návštěvách některých zdravotnických a pečovatelských zařízení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.