Lidovky.cz

Česko

VZP začne lidem proplácet psychoterapii. Velký zájem je především mezi mladými

VZP začne lidem proplácet psychoterapii. Velký zájem je především mezi mladými. | foto: Pixabay.com

Premium Původní zpráva
PRAHA - Ačkoliv je covid nemoc těla, jeho pandemie má vážné dopady také na duševní zdraví populace. Podle studie Národního ústavu duševního zdraví stoupl výskyt duševních onemocnění z 20 procent až na 33. VZP proto bude lidem proplácet psychoterapii, velký zájem je mezi mladými.

Plnému rozvinutí chorob mysli ale může zabránit ochota vydat se včas k psychoterapeutovi. Na nastalou situaci zareagovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která vypsala pro své klienty program, jež jim návštěvu profesionála uhradí. Materiál k průběžnému stavu pilotního projektu, který Lidovky.cz získaly, bude pojišťovna prezentovat ve čtvrtek dopoledne.

„Potvrzuje se smutný fakt, že v obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci,“ uvádí v komentáři k dokumentu VZP náměstek ředitele pro služby klientům Ivan Duškov.

Zájem je údajně podle očekávání: v programu dimenzovaném pro 4800 lidí se zatím přihlásilo 1800. Těm pojišťovna, pokud je psychoterapeut shledá vhodnými, zaplatí až sedm tisíc za celkem deset sezení s odborníkem v sazbě sedm set korun za hodinu. Klienti se o příspěvek mohou hlásit do konce května.

Z materiálu také vyplývají zajímavá čísla o potřebě psychoterapie v Česku. Celých 79 procent žádostí například připadlo na ženy. Podle Dominiky Čechové z výboru České asociace pro psychoterapii to ale neznamená, že by se mužům duševní nepohoda vyhýbala. Je to dle jejích slov dáno spíše tím, že ženy se rozhodnou služeb odborníka využít dříve. „Ženy řeší většinou svou situaci ‚v půl dvanácté‘, zatímco může ‚deset minut po dvanácté‘. A to jestli vůbec. Častěji pak sáhnou spíše po flašce,“ vysvětlila terapeutka pro Lidovky.cz. Dodala také, že v jejím oboru je to právě něžné pohlaví, které je zastoupeno z 75 procent.

Možná jako překvapivé se může zdát, že 39 % žádostí přišlo od lidí ve věku mezi 18 a 30 lety. Polovinu žádostí tvoří věková kategorie od třicítky do padesátky. Jedenáct procent připadlo na kategorii 50+. Proč právě mladí vyhledávají psychoterapeuta tak často? Čechová v tom vidí pád „covidové deky“, který dvacátníkům zcela přetočil životní styl. Jejich práce velmi často umožňuje práci z domova, který se ale prý postupně stává vězením. Jejich obvyklé sociální aktivity vězí už téměř rok na nule.

Jeden z intimních autoportrétů fotografky
Série autoportrétů zachycuje depresi

Specifická je podle Čechové situace žen okolo třicítky, které ještě nezaložily rodinu. Jedna jejich část řeší například nefunkční partnerský vztah, ale současná situace jim neumožňuje hledat potenciální nové bydlení. Druhou část naopak trápí absence partnera, ačkoliv už přemýšlejí o pořízení dětí. „Představte si pak ženu, která v tomto věku ztratí rok, protože nemá možnost žádný vztah mimo komunikační kanály jako Facebook či WhatsApp ani navázat,“ vysvětluje častou situaci svých klientek psychoterapeutka.

Nezájem mezi staršími lidmi pak vysvětluje stigmatizací psychosociální podpory z rukou specialisty. Generačně starší ročníky prý nejčastěji o duševních problémech smýšlejí rovnou jako o chorobách a jedinou cestou je pro ně rovnou psychiatr. Tomu se však dá podle Čechové předejít už v době, kdy člověk obdobím psychické nepohody prochází. Na totéž ostatně upozorňuje v dokumentu pojišťovny také náměstek Duškov.

Psychoterapeutka Čechová ale také poukázala na neobratně nastavený proces proplácení. „Klienti si totiž nemají možnost připlatit, pokud hodinová sazba terapeuta překračuje vypsaný příspěvek 700 korun na hodinu. Přitom třeba má sazba je 1000 korun na hodinu, podobně to má i hodně kolegů,“ vysvětluje Čechová.

Dodala také, že se snaží přijmout každého klienta, ačkoliv připouští, že pod náporem nových zájemců už byla nucena vyblokovat si pracovní kalendář s objednávkami. I když znamená doplácení do plné sazby za klienty VZP z vlastní kapsy, berou to podle Čechové její kolegové jako charitativní činnost a program pojišťovny považují ve svém oboru za průlomový.

Někteří psychoterapeuti ale i tak lidi s pojištěním od VZP odmítají, jelikož tím přicházejí o značnou část výdělku. Největší problém to prý představuje v Praze, kde jsou režijní náklady praxe nejvyšší.

Za psychoterapeuty se u vlády přimluvil i ombudsman Stanislav Kreček, když premiéra Andreje Babiše (ANO) žádal, aby jim umožnil opět otevřít dveře klientům pro fyzické návštěvy. „Spoustě lidí online nevyhovuje. Ale i ti se nyní vrací, protože už dlouho není jednoduše na výběr,“ shrnula pro Lidovky.cz Čechová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.