Lidovky.cz

Česko

Učitelé při očkování dostanou přednost před chronicky nemocnými. Ti se bouří, považují to za nespravedlivé

Online výuka (ilustační foto). foto: ČTK

Praha - Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 registrovat kromě lidí nad 70 let také pracovníci ve školství. Aplikovat vakcínu začnou více také praktičtí lékaři.
  12:41

Informace, které v minulých dnech sdělilo ministerstvo školství a serveru Seznam Zprávy vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla, potvrdil v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zástupci pacientů s chronickými nemocemi upřednostnění učitelů odmítají.

Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka v minulých dnech Radiožurnálu řekl, že zapojit se chtějí zhruba dvě třetiny z 5000 ordinací. ČTK už na začátku února sdělil, že lékaři budou vidět u svých pacientů konkrétní věkové skupiny, jestli už očkování absolvovali, a ty neočkované budou kontaktovat. Těm pak udělají rezervaci přes centrální rezervační systém ve své ordinaci. Některé kraje už takové očkování umožňovaly, bylo to ovšem na dohodě s konkrétním očkovacím centrem, které lékaři poskytlo vakcínu.

Ze soutěže vzešel podle Blatného distributor, který bude vakcínu od firmy AstraZeneca vozit do tisíců míst. Do budoucna i do ordinací praktických lékařů, uvedl ministr. Maximální kapacity z očkovacích míst i ordinací jsou podle jeho informací 140 000 vpichů za den. V březnu bude k dispozici asi milion dávek vakcíny celkem.

Praktici budou moci od března očkovat proti covidu. Dostanou přístup do objednávkového systému

Očkování učitelů a dalších zaměstnanců škol včetně mateřských má být podle vlády součástí postupu pro postupný návrat dětí do škol. Zvažuje se jim podávat vakcínu AstraZeneca, kterou někteří senioři kvůli nejasnostem o její účinnosti odmítají. Právě od 1. března by se měli do škol vrátit závěrečné ročníky středních škol.

Chronicky nemocní lidé jsou vystaveni vyššímu riziku

Pacientské organizace, které sdružující chronické pacienty s vysokým rizikem těžkého průběhu nebo úmrtí na covid-19, s jejich upřednostněním nesouhlasí. V tiskové zprávě asociace uvedly, že riziko hospitalizace kvůli covidu je u lidí s Downovým syndromem sedmkrát vyšší než u zdravého člověka, riziko úmrtí pak 23krát vyšší.

Kdo se nedá očkovat, může přijít o práci. Řada států dává svým firmám bič na odmítače vakcín

„Chápeme, že vláda se snaží rozvolnit některá existující omezení a vrátit děti do škol. Přeskočením chronických pacientů při očkování ale zároveň vysílá signál, že o zdraví a životy obyvatel v politice až zas tak nejde,“ uvedla Simona Zábranská z Klubu nemocných cystickou fibrózou. Podobě také lékaři chtějí dříve očkovat pacienty po transplantacích, kterým léky snížují funkci imunitního systému.

V ČR se očkuje třemi vakcínami, které jsou registrovány v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Do Česka od nich zatím dorazilo přes 667 000 dávek vakcín. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo dosud naočkováno 520 000 dávek a obě potřebné dávky zatím dostalo téměř 200 000 lidí. Vyočkovaných je podle Blatného 86 procent vakcíny, jsou rozvezené do krajů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.