Lidovky.cz

Česko

Zeman podepsal bonus 370 korun za nařízenou karanténu. Příspěvek má motivovat k jejímu dodržování

Lidé se bojí karantény a nižšího platu. foto: Shutterstock

Praha - Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Návrh zákona, který se vztahuje na letošní březen a duben, v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bonus k nemocenské má bránit propadu příjmů, a motivovat tak obyvatele k tomu, aby po setkání s nakaženými zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty.
  10:39aktualizováno  11:02

Příspěvek až 370 Kč lidem v karanténě Senát schválil

Příspěvek k nemocenské budou lidé dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše budou mít 90 % svého průměrného výdělku. Nárok se bude vztahovat také na lidi s nemocenským pojištěním pracujícím na dohody. Vyloučení ale budou ti, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu ze zahraničí, pokud se nejednalo o pracovní cestu.

Bonus bude zaměstnancům vyplácet zaměstnavatel. Náklady si bude odečítat ze sociálních odvodů. Bonus nebude podléhat dani z příjmů ani exekuci a nebude se započítávat do příjmů pro výpočet sociálních dávek. Nebude se týkat jen nařízených karantén souvisejících s covidem-19, ale i s ostatními infekčními nemocemi.

Vláda navrhovala Sněmovně jiné řešení, a to nemocenskou 100 % místo současných 60 % průměrného redukovaného výdělku. Sněmovna ale předlohu upravila podle návrhu předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Je prakticky totožná s dřívějším vládním návrhem, který po vrácení Senátem nakonec dolní komora zamítla.

Ministryně se hádají o příspěvek pro lidi v karanténě. Jsme v dobrých rukou, glosuje šéfka opoziční strany

V někdejší vládní verzi měli lidé v karanténě pobírat příspěvek nejvýše deset dnů. Senát navrhoval dobu prodloužit na dva týdny a chtěl nárok rozšířit na všechny lidi vracející se ze zahraničí. Senátoři také žádali, aby z předlohy zmizely takzvané přílepky, které se do ní dostaly poslaneckými pozměňovacími návrhy za souhlasu ministerstva práce a sociálních věcí. Sněmovna nakonec neschválila před týdnem svou, ani senátní podobu zákona. Nynější předloha stvrzená prezidentem nabude účinnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.