Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce od pondělí zavést zákaz pohybu mezi okresy i zavření škol a školek. Karanténa bude nově 14 dnů

Zleva místopředseda vlády Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a ministr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva místopředseda vlády Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a ministr... | foto: ČTK

PRAHA  Podle premiéra Andreje Babiše potřebuje Česko na tři týdny maximálně omezit mobilitu obyvatelstva a minimalizovat kontakty. Od pondělí by mohl být zakázán pohyb mezi okresy. Výjimkou by byly cesty do práce či kvůli péči o blízkou osobu.

Vláda podle premiéra Babiše počítá s uzavřením školek, škol a dětských skupin. Otevřené by měly být jen pro děti pracovníků záchranných složek, řekl. V následujících třech týdnech je v Česku podle něj nutné co nejvíc omezit mobilitu lidí a kontakty mezi nimi. K tomu je nutný nouzový stav, o jehož prodloužení má Sněmovna jednat v pátek.

Situace v nemocnicích se podle ministra Jana Blatného (za ANO) může zlepšit do tří až čtyř týdnů.  Povinná karanténa se znovu prodlouží z 10 na 14 dnů, uvedl. Důvodem je šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější.

Česko také od 1. března spustí plošné testování ve firmách, jak informoval vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Proplaceny budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný, doplnil Havlíček.

Úřad vlády už po středečním jednání kabinetu uvedl, že stát přispěje na jeden test maximálně 60 korun, testování bude částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Nárok se bude vztahovat jak na zaměstnance, tak na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Premiér Andrej Babiš vystoupil 25. února 2021 v Praze na tiskové konferenci po...
Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil 25. února 2021 v Praze na tiskové...

Pro masivní testování ve firmách se vyslovuje opozice, požadují ho například Piráti a Starostové a nezávislí. Opatření by podle nich mohlo být jedním z řešení nelepšící se pandemické situace. Posílení testování opakovaně požadovali také zaměstnavatelé.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle premiéra Andreje Babiše na dnešním jednání lídrů EU také přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů na hranicích testy na koronavirus. Datum ale zatím neupřesnila.

Jednou ze skloňovaných variant byl i tvrdý lockdown s uzavřením velkých podniků. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček však v rozhovoru pro Radiožurnál tuto variantu vyvrátil. 

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...