Lidovky.cz

Obviněný exsenátor Novák stále nesmí do ciziny, o zákazu rozhodl krajský soud

Česko

  12:59aktualizováno  14:24
Ústí nad Labem - Zákaz vycestovat do ciziny pro bývalého senátora Alexandra Nováka obviněného v kauze údajných machinací s dotacemi v ROP Severozápad platí. Rozhodl o tom dnes ústecký krajský soud. V případu je obviněno vedle Nováka dalších 26 lidí, mezi nimi bývalí hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje. Novák si nechal lhůtu na podání stížnosti proti rozhodnutí.

Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období působil také jako senátor. foto: MAFRA

Zákaz vycestovat ze země byl Novákovi uložen v přípravném řízení jako náhrada za vazbu. Nováka na Štědrý den v roce 2016 zadržela německá policie na žádost české strany na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. V Německu strávil deset měsíců ve vazbě, než byl vydán ČR.

Novák je německým občanem, českého občanství se vzdal, trvalé bydliště má v Düsseldorfu, používá německou verzi příjmení Alexander Novak. U soudu dnes řekl, že si potřebuje vyřídit v Německu důchod, proto žádá o zrušení zákazu vycestovat. Uvedl, že v ČR má český důchod, ale protože mu nestačí, vydělává si podnikáním. Hrubý měsíční příjem má, jak řekl, asi 200.000 Kč.

Soudce Jiří Blažek zamítnutí žádosti zdůvodnil kromě jiného tím, že Novákovi hrozí až šestnáctileté vězení, a dále okolnostmi dění v roce 2016. Tehdy se Novák s vědomím, že je proti němu vedeno trestní řízení, pokusil vycestovat na Nový Zéland. „Máme důvodné pochybnosti o vašem plánovaném návratu do ČR,“ uvedl Blažek.

S vydáním z Německa do ČR Novák souhlasil až po několika měsících. Soud je přesvědčen, že se chtěl návratu do České republiky vyhnout. „Vazební důvod je dán. Platí podle nás, že omezení je potřeba zanechat v platnosti včetně zákazu vycestování,“ uvedl soudce. 

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009.

Novák s ženou žije v Chomutově v nájemním bytě. Obvinění z činů v kauze ROP Severozápad dnes popřel. „Já popírám obvinění v plné míře, nikdy jsme se nezúčastnil žádného ovlivňování evropských projektů. S ROP jsem nikdy nebyl ve styku a nikdy jsem nebyl žádná hlava nějaké organizované skupiny. Vůbec tomu nerozumím, úplně to odmítám, to není pravda. Neměl jsem nikdy žádný zisk ze záležitostí kolem ROP,“ uvedl Novák.

Procesní jednání se dnes zbývalo událostmi před zadržením Nováka v Německu. Byl tehdy v USA a chtěl vycestovat na Nový Zéland, tam ale nedostal povolení vstupu do země kvůli své trestní minulosti a na náklady letecké společnosti se ihned vrátil do Los Angeles. Řekl, že jeho cesta souvisela s podnikáním v nemovitostech. „Letěli jsme zpátky do USA i s manželkou, tam věděli, že jsem nebyl vpuštěn na Nový Zéland. Manželka vyřídila letenky zpět do Prahy přes Frankfurt,“ uvedl Novák. 

Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2007.

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx soudu předložil úřední záznam, podle kterého mu Spojené státy zakázaly po návratu z Nového Zélandu vstup do země a zajistily mu letenku zpět do Evropy. Zpochybnil jeho údajné svobodné rozhodnutí se vrátit. Podle Minxe Novák k žádosti o zrušení zákazu navíc neuvedl žádné potřeby, pro které musí vycestovat do zahraničí. „Z pohledu té akutnosti jsem neshledal důvody, proč by měl být zákaz vycestování zrušen,“ uvedl Minx.

Novák řekl, že musí jezdit do Německa za lékařem či vyřídit si důchod. Jeho advokát Tomáš Gřivna navrhoval případně povolit cesty Novákovi alespoň na území EU. „Cítil jsem se být víc Němec, proto jsem se vzdal českého občanství. Moje představa je taková, že dožiju v Německu,“ řekl Novák s tím, že pokud by měl v úmyslu se vyhnout trestnímu řízení, dneska by tady nestál. „V té době by to bylo pro mě jednoduché sednout na loď a za hodinu jsem na Bahamách,“ uvedl.

Bývalý senátor za ODS byl v roce 2012 potrestán za přijetí úplatku, který dostal jako starosta Chomutova. Podle vyšetřovatelů v roce 1999 jako chomutovský starosta získal 43 milionů korun za zprostředkování prodeje akcií města. Za mřížemi strávil dva roky, z vězení odešel v červnu 2015. Jeho předčasné propuštění se stalo terčem kritiky. Hlavní líčení v rozsáhlé kauze ROP Severozápad by mohlo začít letos na podzim. Soudní spis má několik tisíc stran.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.