Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo prodloužilo kontroly na hranicích s Českem i Tyrolskem, tam se však situace zlepšila

Česko

  12:21
Berlín - Německo prozatím o dva týdny prodloužilo stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Ve středečním rozhovoru s listem Münchner Merkur to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer, podle kterého Německo možná ještě v březnu uvolní hraniční režim s Tyrolskem, Česko si ale kvůli složité epidemické situaci bude muset počkat.

Saský premiér exkluzivně pro LN: Hranice otevřeme, až budou v Česku stejné počty nakažených jako u nás

Berlín obnovil kontroly 14. února, aby si vymohl dodržování karanténních opatření, protože Česko s většinou Tyrolska jsou na německém seznamu oblastí s koronavirovými mutacemi.

„Kontroly prodlužujeme,“ řekl Seehofer. Doposud nařízení stanovovalo kontroly do středy, nově se ale jeho platnost prodlužuje o další dva týdny, tedy do 31. března.

Kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku nevidí Seehofer prozatím prostor pro uvolnění režimu. Rozvolnění si nepřejí ani Bavorsko se Saskem, které s Českem sousedí. Naopak v Tyrolsku se situace zlepšuje.

„Doufáme, že kontroly s Rakouskem budeme moci ukončit o něco dříve, dokonce možná ještě v březnu,“ řekl Seehofer. Rakousko s Berlínem o kontrolách intenzivně jedná a ve čtvrtek do německé metropole přijede rakouský kancléř Sebastian Kurz, který se sejde také se Seehoferem. „Budeme jednat i o kontrolách,“ uvedl ke schůzce Seehofer.

Z oblastí s mutacemi smí do Německa cestovat jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci či vybraní pendleři, pokud se prokážou negativním testem na koronavirus. Všichni s výjimkou přeshraničních pracovníků a řidičů kamionů musí po příjezdu do karantény.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!